Praktická imunohistochémia v genitourinárnej patológii
Autori:
M. Švajdler
Vyšlo v časopise:
Čes.-slov. Patol., 56, 2020, No. 3, p. 121
Kategória:
Editorial
Vážené kolegyne, vážení kolegovia, milí priatelia,
rozumne indikované a dobre technicky vykonané imunohistochemické vyšetrenie predstavuje jeden z najdôležitejších diagnostických nástrojov modernej histopatológie. Okrem prognostickej a prediktívnej imunohistochémie, ktorá priamo pomáha v čoraz väčšom meradle v onkologickom manažmente pacientov a získava nám kredit u klinických kolegov (napr. vyšetrenie HER2 a hormónových receptorov, ALK, ROS, PD-L1...), nesmieme zabúdať na imunohistochémiu diagnostickú. Existuje nekonečné množstvo prípadov, kde presná diagnóza bez imunohistochémie v podstate nie je možná. Každý z nás má túto skúsenosť prakticky každý deň - počínajúc drobným ložiskom malých atypických žliazok v punkcii prostaty, kde si bez PIN-koktejlu a racemázy netrúfame na diagnózu karcinómu a končiac frustrujúcou diagnostikou metastázy z neznámeho origa (v tomto prípade je niekedy najlepším „imunom“ telefonát priateľovi-klinikovi).
Vďaka pokrokom v molekulovej genetike nádorov a v technológii výroby protilátok sú produkované stále nové a „zaručene lepšie“ protilátky. Pre bežného patológa preto môže byť obtiažne orientovať sa v záplave publikácií, ktoré sľubujú takmer 100% špecificitu a senzitivitu konkrétnych markerov v konkrétnych diagnostických situáciách. Moja rada je, že so zavedením novej protilátky do imunohistochemického arzenálu sa oplatí počkať aspoň niekoľko mesiacov od prvej publikácie. Je lepšie rozhodovať sa až keď existuje väčšie množstvo článkov, ktoré umožnia kriticky zhodnotiť potenciálny prínos novej protilátky.
Rozhodli sme sa na stránkach nášho/vášho časopisu pravidelne prinášať prehľadové články o aplikácii imunohistochémie v rôznych subšpecializáciách nášho odboru. Veríme, že špecialistami zhrnuté poznatky o aktuálne najlepších a najdostupnejších imunohistochemických markeroch budú začínajúcim, ale i skúsenejším patológom dobre slúžiť v každodennej diagnostike – teda, aspoň krátky čas, kým sa neobjavia ďalšie zaručene 100% protilátky. Prvé imunohistochemické číslo je zamerané na genitourinárny trakt – obličku, vývodné močové cesty, prostatu a testis. Číslo je tradične doplnené zaujímavými kazuistikami a poučným Monitorom.
Za celú redakciu Vám prajem
príjemné a poučné čítanie!
M. Švajdler
Štítky
Patológia Súdne lekárstvo ToxikológiaČlánok vyšiel v časopise
Česko-slovenská patologie
2020 Číslo 3
Najčítanejšie v tomto čísle
- Uzlinová metastáza high-grade adenoidně cystického karcinomu příušní slinné žlázy
- Využití imunohistochemie při diagnostice renálních neoplázií
- Využití imunohistochemie při diagnostice lézí vývodného močového traktu
- Využití imunohistochemie v patologii prostaty