Prvé skúsenosti s biosimilárnym inzulínom glargín 100 IU/ml – inzulínom Semglee®: kazuistika
Autori:
Alena Gabrišová
Pôsobisko autorov:
Diabetes centrum s. r. o., Trenčín
Vyšlo v časopise:
Diab Obez 2019; 19(38): 127-129
Kategória:
Úvod
V dôsledku progresívnej dysfunkcie B-buniek pankreasu, ktorá charakterizuje diabetes mellitus 2. typu (DM2T), je často potrebná liečba inzulínom.
Kazuistika
Demografické údaje pacienta
Vek: 74, pohlavie: žena
Anamnéza pacienta a terajšie ochorenie
Diabetes mellitus 2. typu (DM2T) bol u uvedenej 74-ročnej pacientky diagnostikovaný v roku 2007. Rodinná anamnéza bola pre DM2T negatívna. Pacientka je nefajčiarka a ani v minulosti nefajčila. Má pravidelnú miernu fyzickú aktivitu (záhrada, prechádzky, bicykel). Ďalšie diagnózy: od roku 1997 diagnostikovaná arteriálna hypertenzia; v roku 1999 bola u pacientky vykonaná strumektómia, postoperačne vznikla hypotyreóza, ktorá bola riešená substitučnou terapiou; stav po cholecystektómii, hyperlipoproteinémia – kombinovaný typ, hyperurikémia.
Objektívny nález a výsledky vyšetrení
Fyzikálny nález bol pri kontrolách u pacientky v norme bez pozoruhodností: BMI = 27,41; obvod pása 92 cm; výška 154 cm; hmotnosť 65 kg. Pacientka má dobre kontrolovanú arteriálnu hypertenziu pri kombinovanej liečbe (nebivolol kombinovaný s hydrochlórotiazidom 5–12,5 mg, perindopril s amlodipínom 4–5 mg, moxonidín 0,2 mg); ďalej omeprazol 20 mg, levotyroxin 112 μg. Konkomitantná liečba sa od začiatku liečby glargínom po kontrolu, ktorá bola o 3 mesiace, nemenila. Lipidový profil je uspokojivý bez hypolipidemickej liečby.
Priebeh ochorenia
Od roku 2007 bola pacientka uspokojivo kompenzovaná na diabetickej diéte. Od mája 2010 pre zhoršenie kompenzácie bol indikovaný metformín v dávke 850 mg denne, postupne titrovaný na 2 500 mg (HbA1c 7,7 %). Pacientka si zakúpila glukometer a bola edukovaná o selfmonitoringu glykemických profilov. Od novembra 2014 bol pridaný derivát sulfonylurey (HbA1c 7,6 %). Najskôr bol nasadený glimepirid v dávke 2 mg denne, titrovaný na 4 mg denne, neskôr zmenený na gliklazid s riadeným uvoľňovaním, titrovaný na 120 mg. Na tejto kombinácii bola pacientka kompenzovaná do apríla 2019. Od apríla 2019 bol do liečby pre nedostatočnú kompenzáciu diabetu (HbA1c 8,9 %) a zhoršenie laboratórnych výsledkov pridaný inzulín glargín (Semglee) 1-krát denne v 21:00 v dávke 10 IU s.c. Pacientka bola poučená o nutnosti zahájenia liečby inzulínom a s touto liečbou súhlasila. Následne sme intenzifikovali počet kontrol pacientky na ambulancii a titrovali sme dávku inzulínu na 24 IU denne s.c. Pri tejto liečbe došlo behom 3 mesiacov k významnému poklesu HbA1c na 7,9 %. Pacientka bola edukovaná o spôsobe titrácie dávky inzulínu podľa hodnôt glykémií ráno nalačno. U pacientky sa nevyskytli hypoglykémie.
Diskusia
Kombinácia bazálneho inzulínu a perorálnych antidiabetík sa považuje za účinnú a bezpečnú liečbu. Táto liečba je však náročnejšia na spoluprácu pacienta, ktorý by mal dodržiavať diétne a režimové opatrenia, vyžaduje častejšie meranie glykémií a schopnosť spolupráce pri titrácii dávky inzulínu. V prezentovanej kazuistike demonštrujeme efekt intenzifikácie liečby pridaním bazálneho inzulínu glargín v kombinácii s perorálnymi antidiabetikami (PAD). Kazuistika tejto pacientky potvrdzuje dôležitosť správnej edukácie a následnej spolupráce pacienta pre dosiahnutie optimálnej kompenzácie diabetu. Pacientka dosiahla zlepšenie diabetu bez výskytu hypoglykémií, čo je v súlade s prácami, ktoré ukazujú, že inzulín glargín redukuje riziko vzniku hypoglykémií v porovnaní s NPH inzulínom, čo umožňuje viac intenzívnu liečbu DM2T s dosiahnutím cieľovej hodnoty HbA1c ≤ 7,0 %.
Záver
Intenzifikácia liečby DM2T inzulínom glargín s PAD viedla k zlepšeniu kompenzácie diabetu u pacientky, u ktorej dvojkombinácia PAD nebola dostatočne efektívna. Táto liečba bola dobre tolerovaná a bez výskytu nežiaducich hypoglykémií.
Doručené do redakcie 25. 10. 2019
Prijaté po recenzii 6. 11. 2019
MUDr. Alena Gabrišová
Zdroje
- Martinka E, Uličiansky V, Mokáň M et al. Konsenzuálne terapeutické odporúčanie Slovenskej diabetologickej spoločnosti pre diabetes mellitus 2. typu (2018). Forum Diab 2018; 7(1): 47–68.
- Pelikánová T, Bartoš V et al. Praktická diabetologie 6. ed. Maxdorf: Praha 2018. ISBN 978–80–7345–559–0.
Štítky
Diabetológia ObezitológiaČlánok vyšiel v časopise
Diabetes a obezita
2019 Číslo 38
- Význam hydratace při hojení ran
- Hydroresponzivní krytí v epitelizační fázi hojení rány
- Jak zlepšit záchyt a péči o osoby s prediabetem v primární péči?
- Jakým způsobem hydroresponzivní krytí napomáhá hojení rány?
Najčítanejšie v tomto čísle
- Vliv léčby inzulinem Fiasp na glykemie, HbA1c a tělesnou hmotnost u osob s diabetem 1. a 2. typu: studie z reálné praxe
- Je odhalené už všetko o inhibítoroch SGLT2?
- Včasná liečba novodiagnostikovaného diabetika 2. typu inzulínom: kazuistika
- Detský črevný mikrobióm a riziko vzniku diabetes mellitus 1. typu