Medzinárodný deň nočnej enurézy
Nočná enuréza je problém, v ktorom sa výrazne prekrýva problematika zdravotná a sociálna. Nepostihuje pritom len pacienta, ale aj jeho rodinu. Poďme sa nad touto témou zamyslieť pri príležitosti Medzinárodného dňa nočnej enurézy, ktorý v roku 2021 pripadá na 25. mája.
Podcenený problém
Považujete nočné pomočovanie za závažný problém? Ak nie, vedzte, že podľa aktuálnych dát je častejší, než sa na prvý pohľad zdá, a do života detí aj ich rodín vnáša pomerne veľký – a s ohľadom na jednoduché riešenie predovšetkým zbytočný – nepokoj. Pomočuje sa 15 – 20 % 5-ročných detí, 10 % 7-ročných a 1 – 2 % dospievajúcich vo veku nad 15 rokov. Napriek tomu, že so zvyšujúcim sa vekom sa výskyt enurézy znižuje, nemožno vždy odporučiť čakanie, „až z toho dieťa vyrastie“. Naopak, liečba je dôležitá.
Enuréza ruší spánok dieťaťa a niekedy aj rodičov, čím sa zhoršuje takisto ich výkonnosť, znižuje schopnosť učenia, zhoršuje pamäť a sťažuje zaradenie dieťaťa do kolektívu. Pomočovanie okrem toho deti ponižuje a môže zanechať stopy na ich sebavedomí.
Primárne, alebo sekundárne?
Jedným z dôvodov, prečo treba zvyšovať povedomie laickej aj odbornej verejnosti o nočnej enuréze, je diagnostika. Tá totiž môže odhaliť vážnu príčinu, ktorá vyžaduje riešenie a môže mať oveľa väčší význam než ťažkosti spojené s jednoduchou enurézou. U detí, ktoré trpia viacerými problémami (ADHD, autizmus a pod.), môže liečba enurézy pomôcť znížiť hladinu stresu v rodine a prispieť k lepšiemu zvládaniu každodenných situácií.
Možnosť účinnej liečby − a nie iba jedna
Na čo by nám bola diagnostika, keby nebola poruke účinná liečba? Áno, táto otázka je oprávnená a pomoc naozaj existuje. Metódami prvej voľby sú dezmopresín a enuretický alarm. Lekár by mal rodičom pomôcť vybrať metódu, ktorá je pre dieťa vhodnejšia. V motivovaných rodinách a u dieťaťa bez nočnej polyúrie a s malými mikčnými porciami je prínosný alarm; u detí s nočnou polyúriou a normálnymi mikčnými porciami je vhodnejší dezmopresín. Ten je dostupný aj vo forme rozpúšťacej tablety, ktorá sa sama rozpúšťa v ústach a deti sa nemusia obávať jej prehltnutia.
Pre tých, u ktorých režimové opatrenia a liečba alarmom alebo dezmopresínom nevedú k zvládnutiu enurézy, existujú ďalšie možnosti. Túto terapiu by už mal riadiť detský nefrológ alebo urológ, ku ktorému už by však malo smerovať motivované dieťa s informovanou rodinou a prvotným vyšetrením praktického lekára pre deti a dorast.
Prečo si pripomíname deň nočnej enurézy?
Znie to vlastne trochu komicky, skoro akoby sme chceli oslavovať, že sa niekto pomočuje, alebo sa naschvál pomočiť na oslavu tej krásnej diagnózy. V skutočnosti deň nočnej enurézy nemá byť veselou či oslavnou záležitosťou, ale ani smutnou. Má to byť deň empatie k týmto deťom a ich rodinám. Deň, keď sa vyjadrujú priania a potreby, keď sa informuje o možnostiach diagnostiky a liečby, keď sa podávajú informácie o dostupnosti zdravotnej starostlivosti.
Poďme osláviť Medzinárodný deň enurézy spolu s pacientmi − aspoň pocitom spolunáležitosti, ústretovosťou a časom venovaným starostlivosti a edukácii.
(pez)
Zdroj: Drlík M., Flögelová H., Dítě Z., Trachta J. Rozšířená doporučení pro diagnostiku a léčbu dětí s nočním pomočováním. Česká urologie 2018; 22 (3): 164 − 175.
Páčil sa Vám článok? Radi by ste sa k nemu vyjadrili? Napíšte nám − Vaše názory a postrehy nás zaujímajú. Zverejňovať ich nebudeme, ale radi Vám na ne odpovieme.
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Nejasný stín na plicích – kazuistika
- Masturbační chování žen v ČR − dotazníková studie
- Kombinace metamizol/paracetamol v léčbě pooperační bolesti u zákroků v rámci jednodenní chirurgie
- Profylaxe infekční endokarditidy ve stomatologii