Realita liečby bolesti v paliatívnej starostlivosti v Nemecku
Liečba bolesti je neoddeliteľnou súčasťou paliatívnej starostlivosti. Recentne publikovaný prvý celoštátny prieskum svojho druhu prináša informácie z takmer 150 nemeckých hospicov a prehľad miestnej komplexnej liečby bolesti v poslednej fáze života zahrnujúcej farmakoterapeutické, fyzikálne aj ďalšie podporné možnosti. Dáta ukazujú, že najčastejšie užívaným neopioidným analgetikom je metamizol, najčastejšie nasadzovaným opioidom hydromorfón a najčastejším koanalgetikom pregabalín.
Anonymný prieskum
Na prierezovej štúdii, ktorá prebiehala od júna do septembra 2020, sa z 259 nemeckých hospicov zúčastnilo 148 (57 %). Prieskum prebiehal na základe anonymných dotazníkov obsahujúcich 26 otázok, na ktoré odpovedalo vedenie hospicu. Väčšina zariadení sa v tom čase starala o 8 – 12 pacientov, v 90 % prípadov iba o dospelých a 95 % nebolo naviazaných na nemocničnú starostlivosť.
Hodnotenie bolesti
Všetci respondenti uvádzali, že bolesť je u pacientov v hospici pravidelne sledovaná. Najčastejšie používaným nástrojom na hodnotenie intenzity bolesti je numerická škála (NRS; v 83 % ), ďalej vizuálna analógová škála (VAS; 38 %) a verbálne hodnotenie (24 %). Špeciálne dotazníky na hodnotenie bolesti sa používajú vzácne.
Koncept manažmentu bolesti
Na liečbu bolesti vytvára 86 % hospicov individuálny koncept, 14 % ich má vypracovaný vlastný štandardizovaný plán manažmentu bolesti. Odporúčanie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) na liečbu bolesti v podobe 3-stupňového rebríčka sú využívané v 89 % hospicov.
Používaná farmakoterapia
Najčastejšie používaným neopioidným analgetikom na liečbu bolesti je metamizol (98 %), nasledovaný ibuprofénom (82 %), paracetamolom (57 %), diklofenakom (55 %) a selektívnymi inhibítormi cyklooxygenázy (52 %) (pozri obr. 1).
Z opioidov uvádzajú hospice v 99 % prípadov používanie hydromorfónu, v 98 % morfínu, v 96 % fentanylu, v 89 % oxykodónu, v 75 % buprenorfínu, v 68 % metadónu, v 59 % tilidínu a v 51 % tramadolu (pozri obr. 2). Opioidy sa podávajú prevažne v p. o. forme s pomalým uvoľňovaním (97 %), v prípade prelomovej bolesti v p. o. forme s okamžitým uvoľnením alebo v s. c. forme. Pri analgézii kontrolovanej pacientom (PCA) je preferovaná forma i. v. (92 %) alebo s. c. (85 %), vo väčšine hospicov (79 %) sa však využíva len príležitostne.
Ako koanalgetiká sa najčastejšie využívajú pregabalín (96 %), dexametazón (95 %), mirtazapín (84%), tricyklické antidepresíva (81 %) a gabapentín (80 %). Kanabinoidy využíva 96 % hospicov, deriváty metadónu 95 %.
Regionálna anestézia sa používa v 12 % hospicov, peridurálne katétre v 5 %, periférna blokáda v 3 %.
Alternatívne metódy liečby bolesti
Využitie alternatívnych metód v liečbe bolesti uvádza 80 % hospicov. Polovica ich používa aromaterapiu, 24 % muzikoterapiu, 17 % masáže, 16 % fyzikálnu liečbu teplom či chladom, 14 % zábaly a obklady, 10 % akupresúru. Ďalej sa využívajú fyzioterapie, psychologická starostlivosť, progresívna svalová relaxácia, meditácia, relaxačné cvičenie, homeopatia, polohovanie, akupunktúra, transkutánna elektrická nervová stimulácia (TENS), dychové cvičenia, terapia za pomoci zvierat a i.
Invazívne postupy v liečbe bolesti, ako sú kryoablácia či neurolýza, vykonávajú iba 2 % hospicov.
Podávanie paliatívnej sedácie u pacientov s ťažkou bolesťou, ktorú nemožno kontrolovať inak, uvádza 24 % zariadení.
Záver
Tento unikátny prieskum ukazuje, že v liečbe bolesti sa v paliatívnej starostlivosti v nemeckých hospicoch používa široká škála farmakologických, nefarmakologických a podporných možností. Manažment bolesti u vážne chorých na sklonku života vyžaduje multimodálny a medziodborový prístup. Skúsenosti ukazujú prínos kombinácie terapeutických postupov. Otázkou zostáva, či je väčším prínosom individualizovaný, alebo jednotný koncept manažmentu bolesti.
(zza)
Zdroj: Volberg C., Schmidt-Semisch H., Maul J. et al. Pain management in German hospices: a cross-sectional study. BMC Palliat Care 2024 Jan 3; 23 (1): 7, doi: 10.1186/s12904-023-01291-57.
Páčil sa Vám článok? Radi by ste sa k nemu vyjadrili? Napíšte nám − Vaše názory a postrehy nás zaujímajú. Zverejňovať ich nebudeme, ale radi Vám na ne odpovieme.