Nové knihy
Vyšlo v časopise:
Čes. slov. Farm., 2017; 66, 142
Kategorie:
Nové knihy
Vitková Z, Herdová P.
Dermálne polotuhé lieky. Vysokoškolská učebnica.
Bratislava: Felia s.r.o, 2017, 130 s. ISBN 978-80-89824-07-6
Ak analyzujeme súčasný stav v učebných pomôckach v galenickej farmácii, zistíme, že na niektoré lieky nemáme vhodnú študijnú literatúru, ktorá by komplexne študentov informovala o pokrokoch a využití niektorých liekových foriem. Medzi ne možno zaradiť i dermálne polotuhé lieky. Tento deficit odstraňujú vysokoškolské učiteľky Katedry galenickej farmácie Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave doc. RNDr. Zuzana Vitková, PhD., a PharmDr. Petra Herdová, PhD., ktoré vytvorili prvú učebnicu o tomto druhu liekov.
Recenzovaná učebnica má štyri kapitoly a prílohy. V prvej autorky popisujú kožu, v druhej dostupnosť liečiva z lieku, v tretej analyzujú dermálne polotuhé lieky a v štvrtej ich hodnotenie. V prílohe autorky v tabuľkách uvádzajú zoznam registrovaných mastí, krémov, gélov a past, teplotné rozmedzie a jeho slovné vyjadrenie podľa PhEur 9, označenie rozmedzia pH hodnôt podľa ČSL 4, vyjadrenie rozpustnosti podľa PhEUR 9, zoznam použitých latinských skratiek a používané skratky liekových foriem.
Analýza obsahu učebnice ukazuje, že autorky ilustrujú najdôležitejšie dermálne polotuhé liekové formy, t. j. masti, krémy, gély a pasty s popisom ich najdôležitejších fyzikálno-chemických vlastností, ktoré pri ich príprave zohrávajú dôležitú úlohu a ktoré vyžadujú súčasne platné požiadavky, zásady a podmienky z SL1, SFK alebo PhEur 9.
Učebnica obsahuje aj recepty na prípravu najdôležitejších liekov, ktoré využíva súčasná dermatológia, čím vhodne prispieva k ich využitiu v terapeutickej praxi.
Považujem za potrebné zdôrazniť, že autorky v učebnici dôsledne používajú v súčasnosti platnú terminológiu a názvoslovie, ktoré sú v súlade s medzinárodne platnými kritériami.
Záverom mi dovoľte konštatovať, že učebnica je napísaná logicky, didakticky správne a aktualizovane až do súčasného stavu poznatkov v tejto oblasti.
J. Čižmárik
Štítky
Farmácia FarmakológiaČlánok vyšiel v časopise
Česká a slovenská farmacie
2017 Číslo 3
Najčítanejšie v tomto čísle
- Infekce viru herpes simplex: přehled problematiky, farmakologická terapie a dietní opatření
- Léčiva a lékové formy jako rizikové faktory pro zubní kaz
- Stupeň výskytu syndromu vyhoření u farmaceutů: dílčí studie
- XXXIX. pracovní dny Radiofarmaceutické sekce