Životné jubileum prof. MUDr. Milana Izáka, CSc., FEBO
Autori:
M. Molnárová
Vyšlo v časopise:
Čes. a slov. Oftal., 65, 2009, No. 6, p. 250-251
Kategória:
Osobní zprávy
Prof. MUDr. Milan Izák, CSc., FEBO, oslávil 26. septembra 2009 významné životné jubileum – 70. narodeniny.
Oftalmológii sa upísal v roku 1962, keď po promócii na LFU J. E. Purkyně v Brne a po absolvovaní základnej vojenskej služby nastúpil pracovať na Očné oddelenie v Banskej Bystrici k primárovi MUDr. Jaroslavovi Kolačnému, ktorý nadchol mladého lekára svojou láskou k oftalmológii. V roku 1977 38-ročný MUDr. Milan Izák preberá od svojho učiteľa štafetu primára Očného oddelenia v Banskej. Nariaďuje operovať všetky operácie pod operačným mikroskopom a tak stáva sa jedným z priekopníkov mikrochirurgie oka v Československu.
Z okresného oddelenia vybudoval vyhľadávané špičkové oftalmologické pracovisko, za čo mu bol v roku 1991 MZ SR priznaný štatút kliniky a vtedy doc. MUDr. Milan Izák, CSc., sa stáva jej prvým prednostom.
Najväčšou celoživotnou láskou pána profesora Izáka sa stala chirurgia katarakty.
V 80. rokoch ho nadchla myšlienka profesora Harolda Ridleyho- implantovať umelé vnútroočné šošovky po operácii katarakty. Od tejto myšlienky ho neodradili ani zlé skúsenosti profesora Vanýska. Po dokonalej príprave u prof. Fjodorova v Moskve, prof. Binkhorsta v Terneuzene a prof. Worsta v Groningene urobil 6. 12. 1979 na Slovensku prvú implantáciu umelej VOŠ po extrakcii katarakty, čo predstavovalo zásadný prevrat a pokrok v chirurgii katarakty na Slovensku i v Československu. V rámci zdokonaľovania techník chirurgie katarakty po príprave u prof. Kelmana v USA v roku 1988 zaviedol na Slovensku principiálne nový spôsob operácie katarakty – fakoemulzifikáciu.
Okrem prínosu v chirurgii katarakty, prof. MUDr. Milan Izák, CSc., FEBO, zaviedol na Slovensku do rutinnej praxe celý rad nových operácií:
v roku 1980 zadnú skléroplastiku, v roku 1981 blokovú excíziu MMCH,
v roku 1982 pars plana vitrektómiu, v roku 1983 urobil po ťažkom poleptaní rohovky jej prvú náhradu keratoprotézou. V roku 1993 začal na Slovensku implantovať refrakčné myopické a hypermetropické iris claw artisan vnútroočné šošovky.
V oblasti glaukómu zavádza skleroangulorekonštrukciu, hlbokú sklerektómiu, neperforujúcu hlbokú sklerektómiu, viskokanalikulostómiu, implantáciu drenážnych implantátov.
Pri implantácii miniteleskopických umelých vnútroočných šošoviek natrafil na odporcov, ale čas ukázal, že to bola geniálna myšlienka, v súčasnosti táto metóda zažíva vo svete renesanciu.
V roku 1993 začal s implantáciou aniridickej umelej vnútroočnej šošovky.
V roku 2003 bol za filmové spracovanie chirurgického riešenia katarakty po explantácii refrakčnej umelej vnútroočnej šošovky na ASCRS v San Francisku odmenený Oskarom. Cenu za najlepší videofilm San Francisco 2003 mu odovzdal prof. Olson.
Pán profesor Izák neostal nič dlžný ani mestu Banská Bystrica a Slovensku. V roku 1998 bol ocenený cenou primátora mesta Banská Bystrica. Okrem ocenenia Osobnosť mesta Banská Bystrica v roku 2004, v tom istom roku dostal od prezidenta SR Rudolfa Schustra štátne vyznamenanie Kríž prezidenta SR II. stupňa za prínos v oblasti medicíny v odbore ofalmológia.
Vážený pán profesor, prajeme Ti veľa pevného zdravia do ďalších rokov života a veľa tvorivých síl.
Za Tvojich žiakov
Mária Molnárová
Štítky
OftalmológiaČlánok vyšiel v časopise
Česká a slovenská oftalmologie
2009 Číslo 6
- Konzervační látka polyquaternium-1 zvyšuje cytotoxicitu a zánět spojený s NF-kappaB u epitelových buněk lidské rohovky
- Myasthenia gravis: kombinace chirurgie a farmakoterapie jako nejefektivnější modalita?
- Pomocné látky v roztoku latanoprostu bez konzervačních látek vyvolávají zánětlivou odpověď a cytotoxicitu u imortalizovaných lidských HCE-2 epitelových buněk rohovky
- Dlouhodobé výsledky lokální léčby cyklosporinem A u těžkého syndromu suchého oka s 10letou dobou sledování
- Syndrom suchého oka
Najčítanejšie v tomto čísle
- Výsledky chirurgie strabismu u dospělých
- Xalatan (latanoprost) jako lék první linie v léčbě primárního glaukomu otevřeného úhlu a oční hypertenze – zkušenosti v České republice
- Těžká automutilace oka jako první projev psychózy – kazuistické sdělení
- Liečba kapilárneho hemangiómu orbity a adnexov oka betablokátormi