MUDr. Oľga Bobelová – portrét ambulantnej diabetologičky
Vyšlo v časopise:
Diab Obez 2024; 24(48): 157-158
Kategória:
Osobnosti slovenskej ambulantnej diabetológie
Krátke osobné a profesijné predstavenie
Moje meno je Oľga Bobelová, rod. Némethová. Narodila som sa v Michalovciach, v blízkosti Zemplínskej Šíravy. V tomto meste som absolvovala základnú aj strednú školu. Na Lekársku fakultu UPJŠ v Košiciach som nastúpila v roku 1998 a štúdium som ukončila v roku 2004. Po skončení fakulty som bola zamestnaná v rodisku môjho manžela, kde som pracovala ako sekundárny lekár v NSP Snina na internom oddelení. Na toto obdobie mám veľmi príjemné spomienky, aj napriek ťažkým začiatkom mladého a neskúseného lekára.
Po troch rokoch som svoje pôsobisko zmenila a spolu s manželom sme sa presťahovali do Košíc, kde som v roku 2007 nastúpila na III. internú kliniku UNLP. Odvtedy sa moja práca začala spájať s odborom diabetológie, do ktorého som bola zaradená. Z odboru diabetológie a porúch látkovej premeny a výživy som atestovala v roku 2010. Po dvoch rokoch materskej dovolenky som sa vrátila do práce v UNLP, ale už na I. internú kliniku. Tu som sa zaradila do odboru endokrinológie, z ktorého som úspešne atestovala v roku 2017. Prechodne som pracovala aj na dialyzačnom pracovisku Logman a.s., ako aj na urgentnom príjme UNLP.
Prečo ste si vybrali odbor diabetológia a poruchy látkovej premeny a výživy?
Lekárkou som chcela byť od svojich troch rokov a som veľmi vďačná celej svojej rodine – najmä rodičom, mojej sestre a starej mame, ktorá mi najviac verila a podporovala ma na ceste k môjmu detskému snu. Dodnes si pamätám deň, keď ma prijali na Lekársku fakultu UPJŠ v Košiciach – práve spomienka na tento deň mi dodáva silu v tých chvíľach, keď sa cítim z práce občas vyčerpaná.
Odbor diabetológie mi bol viac-menej priradený, keďže to v tom čase bolo na vyšších pracoviskách bežné. Mala som však šťastie, pretože diabetológia ma oslovila, keďže zdravý životný štýl a zdravá výživa boli už predtým mojím veľkým koníčkom. Tento odbor som si veľmi obľúbila a nemenila by som ho ani dnes.
Predstavte, prosím, našim čitateľom svoju ambulanciu, spektrum pacientov a problémov, ktoré riešite, a terapeutické možnosti v svojej praxi
Od 1. septembra 2018 prevádzkujem svoju súkromnú prax. Ambulanciu som prevzala po MUDr. Šantovej, na ktorú spolu s mojimi pacientmi radi spomíname, aj keď už, žiaľ, nie je medzi nami. Spektrum pacientov je podobné ako na iných diabetologických ambulanciách – väčšinu tvoria pacienti s diabetes mellitus 2. typu. Žiaľ, čoraz častejšie vidíme nárast počtu mladých pacientov s novodiagnostikovaným diabetom. Pri týchto pacientoch sa snažíme zdôrazňovať dôležitosť režimových opatrení, ako je redukcia hmotnosti a pravidelný pohyb.
V budúcnosti by som sa chcela intenzívnejšie venovať obezitológii, aby som práve týmto svojim pacientom poskytla ešte lepšiu starostlivosť. Menšiu časť pacientov tvoria diabetici 1. typu, ktorí dnes môžu využívať rôzne technologické novinky, ktoré im výrazne uľahčujú život. Práca s modernými technológiami, ako sú inzulínové pumpy, ma veľmi napĺňa a dáva mojej práci zmysel. Každým rokom pribúdajú aj pacientky s gestačným diabetom (GDM) a menšiu časť tvoria pacienti s rôznymi špecifickými typmi diabetu či prediabetu. Väčšina pacientov pochádza z Košíc a okolia, ale ambulanciu občas vyhľadávajú aj pacienti z menších miest, najmä pri nastavovaní inzulínových púmp po dohode s ich ambulantným diabetológom.
Čo z pracovnej a osobnej stránky Vás najviac potešilo v tomto roku?
V práci ma poteší každý pacient, ktorý dosiahne dobré hodnoty metabolickej kompenzácie. Radosť mám, keď vidím, ako diabetici 1. typu dokážu viesť plnohodnotný život vďaka novým technológiám, tešíme sa tiež, keď sa diabetičkám narodia zdravé deti. Pri pacientoch 2. typu ma teší každá úspešná redukcia hmotnosti, no najviac, keď si pacient uvedomí význam zmeny životného štýlu a dokáže si ho dlhodobo udržať.
V osobnom živote sú to moji najbližší, predovšetkým môj syn, ktorý teraz navštevuje druhý ročník osemročného gymnázia. Radosť mi robí aj môj pes, ktorý sa dokáže tešiť z môjho návratu z práce, akoby ma nevidel rok. Veľmi ma napĺňa aj moja rodina a priatelia, ktorých mám okolo seba veľa, pretože verím, že vzťahy dodávajú životu korenie a robia ho hodnotnejším.
Ako relaxujete a ako si udržiavate dobrú fyzickú a psychickú kondíciu?
Som veľmi aktívny človek a milujem pohyb. Moja veľká vášeň je beh, ale ako zástankyňa komplexného pohybu sa venujem aj iným silovejším tréningom a snažím sa tieto aktivity primerane striedať. Napriek mojej aktívnej povahe nachádzam psychickú pohodu aj pri dobrej knihe, najmä odkedy som znovuobjavila čaro mestskej knižnice. Niekedy ma mrzí, že deň má tak málo hodín a nestíham všetko, čo by som chcela.
S manželom radi trávime čas s priateľmi, napríklad pri dobrom jedle alebo na cestách. Snažíme sa, aby náš syn vyrastal obklopený pozitívnym a veselým pohľadom na svet, pretože aj napriek mnohým negatívam je tu stále veľa dobra, lásky, krásy a pozitívnej energie, ktorú musíme objavovať, vidieť a tešiť sa z nej.
Ďakujeme Vám za odpovede a želáme Vám za redakciu a čitateľov spokojnosť a úspechy v profesijnom aj osobnom živote.
Štítky
Diabetológia ObezitológiaČlánok vyšiel v časopise
Diabetes a obezita
2024 Číslo 48
- Význam hydratace při hojení ran
- Jak zlepšit záchyt a péči o osoby s prediabetem v primární péči?
- Jakým způsobem hydroresponzivní krytí napomáhá hojení rány?
- Hydroresponzivní krytí v epitelizační fázi hojení rány
Najčítanejšie v tomto čísle
- Skúsenosti s manažmentom pacientov s extrémnou obezitou – 1. časť
- Liečba cukrovky transplantáciou pankreatických ostrovčekov a buniek produkujúcich inzulín chránených pred imunitným systémom enkapsuláciou
- Pacient s veľmi vysokým kardiovaskulárnym rizikom a dlhoročným trvaním DM2T: kazuistika
- Manažment hyperurikémie u pacientov s diabetom