#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

48. Dni posudkového lekárstva v Košiciach


Vyšlo v časopise: Reviz. posud. Lék., 19, 2016, č. 3, s. 123-124
Kategorie: Zprávy

Slovenská lekárska spoločnosť – Slovenská spoločnosť posudkového lekárstva ako usporiadateľ a Sociálna poisťovňa, ústredie, Bratislava ako spoluorganizátor, usporiadali 48. Dni posudkového lekárstva v dňoch 28.–30. septembra 2016 v Košiciach, v hoteli Yasmin.

Ako hlavný organizátor sa na tomto podujatí podieľal odbor lekárskej posudkovej činnosti Sociálnej poisťovne, pobočka Košice, pod vedením MUDr. Kataríny Kyselovej, za aktívnej pomoci riaditeľa pobočky Ing. Mariána Štofku, MBA.

Na odbornom podujatí sa zúčastnilo 170 posudkových lekárov, a to posudkoví lekári sociálneho poistenia Sociálnej poisťovne, Úradov práce, sociálnych vecí a rodiny, Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, Zboru väzenskej a justičnej stráže, Vojenského úradu sociálneho zabezpečenia, posudkoví lekári Ministerstva práce a sociálnych vecí Českej republiky a Českej správy sociálneho zabezpečenia.

Dňa 28. septembra 2015 v popoludňajších hodinách prezidentka Slovenskej spoločnosti posudkového lekárstva MUDr. Dagmar Mojžišová slávnostne otvorila 48. Dni posudkového lekárstva. V úvode svojho prejavu privítala vzácnych hostí, riaditeľa Sociálnej poisťovne, pobočka Košice, Ing. Mariána Štofku, MBA, riaditeľku odboru lekárskej posudkovej činnosti Sociálnej poisťovne, ústredie, MUDr. Veroniku Majtánovú, vedeckého sekretára Slovenskej spoločnosti posudkového lekárstva MUDr. Dávida Šapijevského, MUDr. Katarínu Kyselovú, vedúcu odboru lekárskej posudkovej činnosti, Sociálnej poisťovne, pobočka Košice, v zástúpení MUDr. Richarda Rašiho, PhD., MPH, primátora Košíc, viceprimátorku mesta Košice MUDr. Renátu Lenártovú, PhD., v zastúpení MUDr. Jána Slavíka, MBA, riaditeľa Nemocnice Košice-Šaca, a. s., finančno-obchodnú námestníčku Ing. Evu Krúpovú, MBA, v zastúpení MUDr. Márie Grűllingovej, MPH, riaditeľky Železničnej nemocnice s poliklinikou Košice MUDr. Janu Kišidayovú, riaditeľa odboru lekárskej posudkovej služby Českej správy sociálneho zabezpečenia MUDr. Miroslava Bosáka a všetkých prítomných posudkových lekárov. Vo svojom prejave zdôraznila odbornú a spoločenskú dôležitosť odboru posudkového lekárstva, ktoré bolo v roku 1971 uznané za samostatný medicínsky odbor. Riaditeľka odboru lekárskej posudkovej činnosti, MUDr. Veronika Majtánová, odovzdala prítomným pozdravy od generálneho riaditeľa Sociálnej poisťovne Ing. Ľubomíra Vážneho a riaditeľky kancelárie generálneho riaditeľa Sociálnej poisťovne Mgr. Danky Kapucianovej, ktorí podporujú vzdelávanie svojich zamestnancov a popriala všetkým nielen odborné, ale aj kultúrne vyžitie, ktoré ponúka mesto Košice. Nasledovali krátke príhovory ďalších pozvaných hostí, ktorí pozdravili posudkových lekárov.

Odborný program tohto podujatia bol zahájený dňa 29. septembra 2016 a bol rozdelený do 3 blokov. Prvý blok bol venovaný odškodňovaniu pracovných úrazov a chorôb z povolania za bolesť a sťaženie spoločenského uplatnenia. V úvodnej prednáške sa doc. MUDr. Ľubomír Legáth, CSc., prednosta Kliniky pracovného lekárstva a klinickej toxikológie UNLP v Košiciach a hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky v odbore klinické pracovné lekárstvo a klinická toxikológia, venoval odškodňovaniu za bolesť a sťaženie spoločenského uplatnenia z pohľadu klinického pracovného lekára. Zameral sa na odškodňovanie profesionálnych pneumopátií. MUDr. Varga sa zameral na odškodňovanie profesionálnej astmy a MUDr. Perečinský na odškodňovanie profesionálnej rinitídy, obidvaja sú z toho istého pracoviska. V druhej prednáške MUDr. Boris Lisanský z 1. Súkromnej nemocnice Košice-Šaca, a. s., sa zameral na problémy pri odškodňovaní za bolesť a sťaženie spoločenského uplatnenia z pohľadu ortopéda, chirurga a traumatológa. Poukázal na prípady z praxe, ktoré považuje za účelové zneužívanie vyplácania úrazových dávok. Tento blok uzatvorila MUDr. Alena Zvoníková z Ministerstva práce a sociálnych vecí Českej republiky prednáškou o odškodňovaní pracovných úrazov a chorôb z povolania v Českej republike.

Doc. MUDr. Ivan Dóci, PhD., prednosta Psy-chiatrickej kliniky UNLP v Košiciach a hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky pre psychiatriu, sa v druhom boku prednášok venoval odškodňovaniu za sťaženie spoločenského uplatnenia z psychiatrického hľadiska a poukázal na prípad falšovania lekárskych nálezov klientom Sociálnej poisťovne. Zdôraznil, že úlohou psychiatra je určiť, či vzniknutá udalosť spôsobila trvalú duševnú poruchu/chorobu, o akú poruchu/chorobu ide, musí určiť stupeň duševnej poruchy/choroby a či táto porucha/choroba sťažuje postihnutému spoločenské uplatnenie. Až potom určí, podľa ktorej položky sťaženia spoločenského uplatnenia bude túto chorobu hodnotiť a akým počtom bodov. Upozornil na skutočnosť, že vysoké bodové hodnotenie posttraumatickej stresovej poruchy v zákone vytvára priestor na zneužívanie tejto diagnózy, ktorá je veľakrát stanovená na základe jednorazového ambulantného vyšetrenia, a pritom poškodený nebol po pracovnom úraze psychiatricky vyšetrený ani liečený. Vo svojej praxi sa často stretáva s nálezmi, ktoré nesprávne interpretujú skutočnosť, a to s jediným cieľom, získať určité finančné výhody zo strany Sociálnej poisťovne. Tento blok prednášok uzatvorila MUDr. Diana Ganajová, všeobecná lekárka pre dospelých v Košiciach, prednáškou Liečba chronickej hepatitídy typu C. Venovala sa epidemiológii, diagnostike a liečbe choroby a v závere ocenila dobrú spoluprácu všeobecných lekárov s posudkovými lekármi.

Tretí blok bol venovaný prednáškam našich českých kolegov. MUDr. Miroslav Bosák, riaditeľ odboru lekárskej posudkovej služby z Českej správy sociálneho zabezpečenia, informoval o aktualitách z posudkovej činnosti v Českej republike. MUDr. Rostislav Čevela, Ph.D., MBA, z Českej správy sociálneho zabezpečenia, uviedol nové vecné riešenia spôsobu hodnotenia zvládnutia základných životných potrieb na účely príspevku na starostlivosť a Doc. MUDr. Libuše Čeledová, Ph.D., z toho istého pracoviska, sa venovala vo svojej prednáške psychosociálnej adaptácii.

Odborný program pokračoval dňa 30. septembra 2016. MUDr. René Hako, PhD., MHA, MPH, zo Železničnej NsP v Košiciach, oboznámil prítomných s ozonoterapiou pri liečbe bolesti dolného chrbta. Uviedol, že periradikulárna terapia s použitím ozónu je miniinvazívnou terapiou pod CT navigáciou a je alternatívou pri neúspešnej konzervatívnej liečbe a pri kontraindikácii chirurgickej liečby. Vyzdvihol priaznivé účinky ozónu na organizmus, a to bakterocídny, virucídny a fungicídny, zlepšenie prekrvenia tkanív a bránenie tvorbe krvných zrazenín, protizápalové účinky, analgetické, antiedematózne a protinádorové, podpora tvorby nových ciev v poškodenom tkanive, podpora aktivity imunitného systému. Zdôraznil vysokú úspešnosť liečby, vysokú znášanlivosť zo strany pacienta, neprítomnosť vedľajších nežiaducich účinkov, malú ekonomickú náročnosť a minimum komplikácií.

Prednosta Kliniky popálenín a rekonštrukčnej chirurgie 1. Súkromnej nemocnice Košice-Šaca MUDr. Ján Babík, CSc., sa zaoberal posudzovaním termických úrazov. Konštatoval, že na Slovensku ročne utrpí popáleniny asi 55 000 ľudí, z toho polovica je ošetrená lekárom. Približne 2,5 % popálených si vyžaduje hospitalizáciu na špecializovaných pracoviskách. Rizikové termické úrazy sú tie, ktorých rozsah je nad 20 % povrchu tela II. až III. stupňa, vo veku viac ako 60 rokov alebo menej ako 3 roky. Skonštatoval, že vďaka účinným preventívnym opatreniam počet termických úrazov na Slovensku klesá.

Posledná prednáška bola venovaná špecializačnej práci MUDr. Ľubice Kuchárovej k špecializačnej skúške z posudkového lekárstva, ktorá pracuje ako posudková lekárka na Ústredí práce, sociálnych vecí a rodiny v Bratislave. Venovala sa kritériám hodnotenia invalidity v niektorých európskych štátoch z pohľadu posudkového lekára. Poukázala na rôzne spôsoby posudzovania invalidity v jednotlivých európskych štátoch, ale aj rozdielne spôsoby posudzovania invalidity v rámci jedného štátu – v regiónoch, kantónoch, ďalej na používanie rozličnej terminológie – impairment, disability (disablement), handicap a zavedenie nemedicínskych kritérií pri posudzovaní invalidity v jednotlivých štátoch.

Diskusia k jednotlivým prednáškam bola bohatá. Prítomní ocenili, že autori prezentovali nielen nové poznatky vo svojom odbore, ale aj vlastné praktické skúsenosti.

Ukončenia 48. Dní posudkového lekárstva sa ujala MUDr. Dagmar Mojžišová. Ocenila vysokú odbornú úroveň všetkých prednášok, prítomným poďakovala za ich účasť a bohatú diskusiu a organizátorom za jeho úspešné zvládnutie. Ocenila, že podujatie si našlo pevné miesto medzi odbornými podujatiami z iných medicínskych odborov a že vysoká odborná a spoločenská úroveň každoročných posudkových dní sa stala tradíciou. Všetkým zúčastneným popriala veľa úspechov v osobnom aj pracovnom živote.

Na záver odborného programu prišiel pozdraviť posudkových lekárov aj MUDr. Richard Raši, PhD., MPH, primátor mesta Košice.

MUDr. Jana Kelemenová

posudková lekárka sociálneho poistenia Sociálnej poisťovne, ústredie,

Bratislava


Štítky
Posudkové lekárstvo Pracovné lekárstvo

Článok vyšiel v časopise

Revizní a posudkové lékařství

Číslo 3

2016 Číslo 3
Najčítanejšie tento týždeň
Najčítanejšie v tomto čísle
Kurzy

Zvýšte si kvalifikáciu online z pohodlia domova

Aktuální možnosti diagnostiky a léčby litiáz
nový kurz
Autori: MUDr. Tomáš Ürge, PhD.

Všetky kurzy
Prihlásenie
Zabudnuté heslo

Zadajte e-mailovú adresu, s ktorou ste vytvárali účet. Budú Vám na ňu zasielané informácie k nastaveniu nového hesla.

Prihlásenie

Nemáte účet?  Registrujte sa

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#