#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Aneuryzma ascendentnej aorty pri lymfoplazmocytárnej aortitíde imitujúca intramurálny hematóm typu A - kazuistika


Ascending aortic aneurysm associated with lymphoplasmacytic thoracic aortitis mimics acute type A intramural hematoma – case report

Introduction: Lymphoplasmacytic thoracic aortitis is still underrecognized cause of thoracic aortic aneurysm.

Case report: We herein report a case of symptomatic inflammatory ascending aortic aneurysm and pericarditis diagnosed on CT scan as acute type A intramural hematoma. Patient underwent emergency supracoronary ascending aorta replacement with a prosthetic graft. Marked inflammatory thickening of aneurysm wall was the intraoperative finding. Histopathologic examination of the excised aortic tissue showed inflammation with lymphoplasmacytic pattern of aortitis.

Conclusion: This case demonstrates that lymphoplasmacytic aortitis may mimic symptoms and radiological findings of intramural hematoma.

Keywords:

lymphoplasmacytic thoracic aortitis – IgG4 related diseases – inflammatory aortic aneurysm – acute aortic intramural hematoma


Autori: R. Zacharovský 1;  V. Svitek 1,2;  M. Škamlová 3
Pôsobisko autorov: II. klinika kardiochirurgie, Slovenská zdravotnícka univerzita v Bratislave, Stredoslovenský ústav srdcových, a cievnych chorôb, a. s., Banská Bystrica, Slovenská republika 1;  Klinika hrudníkovej chirurgie, Jesseniova lekárska fakulta v Martine Univerzity Komenského v Bratislave, Martin, Slovenská republika 2;  II. interná klinika, Slovenská zdravotnícka univerzita v Bratislave, Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta, Banská Bystrica, Slovenská republika 3
Vyšlo v časopise: Rozhl. Chir., 2022, roč. 101, č. 4, s. 184-188.
Kategória: Kazuistika
doi: https://doi.org/10.33699/PIS.2022.101.4.184–188

Súhrn

Úvod: Lymfoplazmocytárna aortitída patrí medzi menej časté príčiny vzniku aneuryzmy hrudnej aorty.

Kazuistika: Prezentujeme prípad pacientky so symptomatickou aneuryzmou pri aortitíde ascendentnej aorty a perikarditíde diagnostikovanej na CT vyšetrení ako akútny intramurálny hematóm. Pacientka podstúpila emergentnú suprakoronárnu náhradu ascendentnej aorty cievnou protézou. Perioperačným nálezom bola aneuryzma so zápalovým zhrubnutím aortálnej steny. Histopatologický obraz zodpovedal lymfoplazmocytárnej aortitíde.

Záver: Prípad demonštruje, že lymfoplazmocytárna aortitída môže symptomatológiou a rádiologickým obrazom viesť k mylnej diagnóze intramurálneho hematómu.

Klíčová slova:

lymfoplazmocytárna aortitída – ochorenia asociované s IgG4 – zápalové ochorenia aorty – intramurálny hematóm aorty

ÚVOD

Bolesti na hrudníku s CT nálezom intramurálneho hematómu (IMH) ascendentnej aorty (AA) sú indikáciou k emergentnej chirurgickej liečbe. Aneuryzma a/alebo disekcia môžu byť menej často spôsobené aj zápalovým postihnutím aorty rôznej etiológie. Aortitída býva zvyčajne náhodným rádiologickým, prípadne neočakávaným perioperačným nálezom. Nemalá časť aortitíd vykazuje pri histologickom vyšetrení morfológiu lymfoplazmocytárnej infiltrácie adventície a médie. Takýto nález býva charakteristický pre lymfoplazmocytárnu aortitídu (LTA). Napriek tomu, že sa častejšie popisuje postihnutie brušnej aorty, čoraz početnejšie sú v literatúre uvádzané prípady postihujúce aj hrudnú aortu [1]. Bolesť na hrudníku pri veľkej chronickej aneuryzme AA je skôr raritná, naproti tomu je častým symptómom pri akútnej aortálnej príhode. Na potvrdenie či vylúčenie akútneho aortálneho syndrómu je CT angiografia aorty rutinnou a optimálnou diagnostickou metódou s vysokou senzitivitou a špecificitou. Napriek tomu sú v literatúre popísané falošne pozitívne nálezy, a to ako z povahy technických limitov vyšetrovacej metódy, tak aj z povahy niektorých diagnóz, medzi ktoré patrí aj aortitída [2–5]. V kazuistike popisujeme prípad mylnej diagnózy IMH u pacientky s aneuryzmou AA pri LTA. Poukazujeme na podobnú symptomatológiu a rádiologický obraz na CT angiografii. K diferenciálnej diagnostike postihnutia AA s obrazom aneuryzmy a/alebo zhrubnutia steny patrí okrem IMH aj zápalové postihnutie aorty.

KAZUISTIKA

61-ročná pacientka bola prijatá na kardiologické oddelenie SUSCCH a.s. pre náhle vzniknuté a pretrvávajúce bolesti na hrudníku. EKG bolo bez ischemických zmien, kardiošpecifické enzýmy negatívne, prítomná bola elevácia D-dimérov. Fyzikálne vyšetrenie bolo bez pozoruhodností. Pacientka sa doposiaľ neliečila na žiadne chronické ochorenia. CT angiografické vyšetrenie zobrazilo aneuryzmu AA po proximálnu časť aortálneho oblúka s maximálnym rozmerom 67 mm, bez postihnutia koreňa aorty. Súčasne bol popísaný cirkulárny intramurálny hematóm hrúbky 10 mm, nález perikardiálnej cysty naliehajúcej na anterolaterálnu stenu aneuryzmy s hemoragickým obsahom (50 HU) a stredne veľký perikardiálny výpotok (Obr. 1). Echokardiografické vyšetrenie nepreukázalo chlopňovú chybu, bola zachovaná ejekčná frakcia ľavej komory, bol prítomný perikardialny výpotok.

Obr. 1. CT angiografické vyšetrenie (axiálny rez)
Nález aneuryzmy tubulárnej časti ascendentnej aorty, výrazné zhrubnutie aortálnej steny, perikardiálna cysta s hemoragickým obsahom, perikardiálny výpotok.
Fig. 1: Contrast-enhanced CT angiography (axial view)
Demonstrated aneurysm of the tubular part of ascending aorta, significant thickening of aortic wall, pericardial cyst with hemorrhagic content and pericardial effusion.
CT angiografické vyšetrenie (axiálny rez)<br>
Nález aneuryzmy tubulárnej časti ascendentnej aorty, výrazné
zhrubnutie aortálnej steny, perikardiálna cysta s hemoragickým
obsahom, perikardiálny výpotok.<br>
Fig. 1: Contrast-enhanced CT angiography (axial view)<br>
Demonstrated aneurysm of the tubular part of ascending
aorta, significant thickening of aortic wall, pericardial cyst
with hemorrhagic content and pericardial effusion.

Pacientka bola indikovaná k emergentnému chirurgickému riešeniu. Podstúpila suprakoronárnu náhradu vzostupnej aorty lineárnou cievnou protézou. Distálna anastomóza bola konštruovaná otvorenou technikou v strednej hypotermii (28 °C) s bilaterálnou antegrádnou cerebrálnou perfúziou. Perioperačný nález nepotvrdil diagnózu IMH. Zhrubnutá aortálna stena vykazovala známky zápalu a fibrotických zmien (Obr. 2). Obsah perikardu a perikardiálnej cysty bol serózny. Tkanivo a výpotok boli odoslané na mikrobiologické a histopatologické vyšetrenie. Pooperačný priebeh bol nekomplikovaný a pacientka bola na 8. pooperačný deň prepustená do ambulantnej starostlivosti.

Obr. 2. Perioperačné fotografie (kraniokaudálny pohľad)
Objemná aneuryzma ascendentnej aorty.
Fig. 2: Intraoperative photography (cranio-caudal view)
Showing a huge aneurysm of the ascending aorta.
Perioperačné fotografie (kraniokaudálny pohľad)<br>
Objemná aneuryzma ascendentnej aorty.<br>
Fig. 2: Intraoperative photography (cranio-caudal view)<br>
Showing a huge aneurysm of the ascending aorta.

Histopatologické vyšetrenie preukázalo lymfoplazmocytárnu aortitídu a perikarditídu (Obr. 3). Pacientka podstúpila ambulantné reumatologické vyšetrenie. Laboratórne testy vylúčili lupus erytematosus, syfilitickú infekciu, ankylozujúcu spondylitídu. Sérové hodnoty IgG protilátok, ktoré by svedčili pre IgG4 asociovanú aortitídu boli tiež negatívne. Tri týždne po operácii pretrvávala zvýšená rýchlosť sedimentácie erytrocytov (50 mm/hod) napriek normalizácii počtu leukocytov a sérových hodnôt C-reaktívneho proteínu a prokalcitonínu. Indikovaná bola kortikoterapia, čo viedlo k normalizácii rýchlosti sedimentácie erytrocytov v priebehu 14 dní. Kontrolné PET CT vyšetrenie 4 mesiace po operácii vylúčilo aktívnu vaskulitídu. Bola prítomná len mierne zvýšená metabolická aktivita v oblasti cievnej protézy s reaktívnou mediastinálnou lymfadenopatiou (Obr. 4). Vedľajším nálezom bol suspektný meningeóm mozgu. MRI mozgu potvrdilo asymptomatické meningeómy infratentoriálne vľavo (Obr. 5). Neurochirurg doporučil konzervatívny postup a pravidelné kontroly. Jeden rok od operácie je pacientka bez klinických ťažkostí, laboratórne parametre sú v norme. Pokračuje kortikoterapia s časovým horizontom jej ukončenia do 2 rokov pri absencii prípadného relapsu ochorenia. V chronickej terapii ponechávame kyselinu acetylsalicylovú v dávke 100 mg/deň.

Obr. 3. Histopatologický nález (HE, 40 násobné zväčšenie)
Difúzne zhrubnutie médie aorty s ložiskovo akcentovaným lymfoplazmocytárnym zápalom.
Fig. 3: Histopathological finding (HE, 40£)
Diffuse fibrous thickening of the aortic wall (media) with lymphoplasmacytic inflammatory infiltrate.
Histopatologický nález (HE, 40 násobné zväčšenie)<br>
Difúzne zhrubnutie médie aorty s ložiskovo akcentovaným
lymfoplazmocytárnym zápalom.<br>
Fig. 3: Histopathological finding (HE, 40£)<br>
Diffuse fibrous thickening of the aortic wall (media) with lymphoplasmacytic
inflammatory infiltrate.

Obr. 4. FDG-PET/CT (sagitálny rez – fúzovaný PET/CT obraz)
Bez aktívnej vaskulitídy, mierne zvýšenie metabolickej aktivity v oblasti prostetického materiálu v oblasti ascendentnej aorty (4 mesiace po operácii).
Fig. 4: FDG-PET/CT (sagittal view – PET/CT image)
Image show no active aortitis changes and small FDG uptake around prosthetic material implanted into the ascending aortic position (four months after the operation).
FDG-PET/CT (sagitálny rez – fúzovaný PET/CT obraz)<br>
Bez aktívnej vaskulitídy, mierne zvýšenie metabolickej aktivity
v oblasti prostetického materiálu v oblasti ascendentnej
aorty (4 mesiace po operácii).<br>
Fig. 4: FDG-PET/CT (sagittal view – PET/CT image)<br>
Image show no active aortitis changes and small FDG uptake
around prosthetic material implanted into the ascending aortic
position (four months after the operation).

Obr. 5. Kontrastné MRI vyšetrenie mozgu
Nález tumorov/pseudotumorov infratentoriálne vs meningeómy (koronárny rez).
Fig 5: Contrast enhanced brain MRI
Shows infratentorial tumors/pseudotumors – meningiomas (coronal view).
Kontrastné MRI vyšetrenie mozgu<br>
Nález tumorov/pseudotumorov infratentoriálne vs meningeómy
(koronárny rez).<br>
Fig 5: Contrast enhanced brain MRI<br>
Shows infratentorial tumors/pseudotumors – meningiomas
(coronal view).

DISKUSIA

Symptómy typické pre akútnu aortálnu príhodu, echokardiografický nález aneuryzmy AA s perikardiálnym výpotkom a CT nález na AA charakteristický pre IMH s hemoragickým perikardiálnym výpotkom nemusia vždy súvisieť s akútnou aortálnou príhodou. K diferenciálnej diagnostike AA a/alebo zhrubnutej steny aorty patrí aj zápalové postihnutie aorty. Aortitída patrí medzi menej časté, nie však raritné príčiny vzniku sporadickej aneuryzmy AA. Môže byť spôsobená syfilitickou infekciou a rôznymi autoimunitnými ochoreniami ako Takayasuova aortitída, ankylozujúca spondylitída či ostatné vaskulitídy veľkých ciev. V prípade, že je histologickým obrazom zápalového postihnutia lymfoplazmocytárna infiltrácia a fibróza, ak sa jedná o systémové ochorenie s postihnutím niekoľkých orgánových systémov a sú zvýšené hladiny IgG4 v sére, hovoríme o IgG4 asociovaných ochoreniach [1,6].

IgG4 asociované ochorenia sú relatívne novo popísanou nozologickou jednotkou. Typicky bývajú postihnuté rôzne orgány – najmä pankreas, žlčové cesty, žľazy. V rámci tejto diagnózy sú však v recentnej literatúre popísané lézie prakticky všetkých orgánov a tkanív (žlčník, lymfatické uzliny, retroperitoneum, mezentérium, obličky, prostata, štítna žľaza, prsníková žľaza, slinné žľazy, či pľúca). Kardiovaskulárnym prejavom IgG4 asociovaných ochorení môže byť aortitída, arteritída, periaortitída, periarteritída, perikarditída a aneuryzma aorty. V literatúre je údaj aj o závažnom postihnutí koronárnych artérií [6−8]. Väčšia časť aortitíd postihuje abdominálnu aortu. Viac ako 5 % chirurgicky riešených a 50 % všetkých aneuryziem abdominálnej aorty zápalovej etiológie patrí do skupiny IgG4 asociovaných ochorení. Postihnutie hrudnej aorty je menej časté [9,10]. Raritne môže byť prejavom ochorenia aj insuficiencia či stenóza srdcových chlopní. V chirurgických súboroch pacientov s postihnutím hrudnej aorty je udávaný výskyt lymfoplazmocytárnych aortitíd AA cca v 4 % [1,10]. Častejšie sa vyskytuje u starších žien v pomere 3:1 [1,12]. Yabusaki vo svojej práci uvádza, že v skupine pacientov s IgG4 asociovaným ochorením má viac ako 40 % súčasne s postihnutím iného orgánového systému aj známky aortitídy či periaortitídy, pričom najčastejšie šlo o infrarenálnu aortu (33 %) a panvové tepny (35 %). Hrudná aorta bola postihnutá u 8 % pacientov [13]. Aj keď u IgG4 ochorení býva pravidlom postihnutie rôznych orgánov, z niektorých prác sa zdá, že postihnutie AA lymfoplazmocytárnou infiltráciou vedúce k aneuryzme je málokedy spojené so systémovými prejavmi ochorenia a sérové hladiny IgG4 môžu byť normálne [1,12]. U našej pacientky nebola sledovaná elevácia IgG4 rovnako ani systémové prejavy ochorenia.

Ako je známe z histopatologických nálezov, lymfoplazmocytárna infiltrácia postihuje najmä adventíciu. Postihnutie médie je menej výrazné. Naproti tomu veľkobunková arteritída postihuje predominantne médiu. Za výrazné zhrubnutie adventície je zodpovedný sklerotizujúci zápal vonkajších vrstiev aortálnej steny. Homogénne zhrubnutie steny aorty je dobre viditeľné počas neskorej fázy kontrastného CT vyšetrenia [2,3,6]. CT angiografický obraz LTA môže byť podobný s nálezom pri IMH [2−5]. Rovnako aj v našom prípade bol CT nález zhrubnutia steny pri významnom absolútnom diametri aorty vyhodnotený ako IMH AA. Záver bol podporený hemoragickým perikardiálnym výpotkom. Bolesti na hrudníku dotvárali typický obraz akútneho aortálneho syndrómu. Ide o symptóm, ktorý býva raritne spojený s aneuryzmou AA, častejšie však s aortitídou. Hodnoty D-diméru, ktoré boli v našom prípade zvýšené, môžu u IMH byť ako pozitívne, tak i v normálnych hodnotách.

Vzhľadom k absolútnemu diametru aorty v našom prípade nemala mylná diagnóza vplyv na liečbu. Chirurgická liečba bola indikovaná. Výsledok histopatologického vyšetrenia viedol ku korekcii diagnózy a ďalšej liečbe (systémovej kortikoterapii). U asymptomatického priebehu s nejasným záverom CT vyšetrenia je racionálne použitie PET CT [4,6,11]. Multimodálne vyšetrenia pomôžu nielen k stanoveniu diagnózy samotnej, ale sú efektívne aj pri monitorácii efektivity následnej liečby [6]. Z literatúry je známe, že ani negatívny nález na PET CT vyšetrení nevylučuje difúznu lymfoplazmocytárnu infiltráciu a fibrózu. Senzitivita vyšetrenia je 60−92 % a špecificita 88−100 % [11]. Preto aj napriek negatívnemu výsledku PET CT u našej pacientky pokračuje kortikoterapia ďalej.

Doporučenia prie liečbu LTA postrádajú dostatok kvalitných dát, neexistujú randomizované štúdie vyhodnocujúce postup liečby. Vo všeobecnosti je však doporučovaná kortikoterapia. Niektorí autori popisujú nielen prevenciu vzniku aneuryzmy pri včasnej diagnóze, ale dokonca aj regresiu lézií niektorých orgánov [14]. Zvyčajne sa podáva prednizón v dávke 1 mg/kg denne, po 2–4 týždňoch redukcia dávky o 5 mg každé 2 týždne s ohľadom na klinickú odpoveď. Niektoré pracoviská ukončujú liečbu po 3 mesiacoch, iné pokračujú dlhodobo v nízkej dávke [11]. Benefit kortikoterapie je najlepší v počiatočnej fáze ochorenia. Zdá sa, že kortikoidy môžu zabrániť rozvoju aortitídy či perikarditídy pri existujúcom systémovom postihnutí. Vyvinuté lézie už na liečbu zväčša nereagujú. Rovnako nie je zriedkavý relaps ochorenia [7]. Klinická odpoveď na liečbu sa dostaví v priebehu týždňov. Okrem PET CT je možné ju monitorovať (v prípade potvrdenej IgG4 asociovanej varianty) aj opakovanými odbermi sérových hladín IgG4. Odpoveď na liečbu varíruje podľa postihnutého orgánu a stupňa fibrózy [11]. Prirodzený priebeh LTA môže byť rôzny, avšak vývoj aneuryzmy aorty môže progredovať do akútnej aortálnej disekcie. Prognóza pri postihnutí AA LTA je daná predovšetkým stupňom zápalového procesu v stene aorty. Disekcia aorty prirodzene násobne zvyšuje mortalitu.

MR vyšetrenie u našej pacientky potvrdilo nález meningeómov na PET CT vyšetrení. V literatúre sú popísané prípady, kedy bol takýto nález spájaný s IgG4 asociovaným ochorením [15]. Je však pravdepodobné, že kortikoterapia už nebude mať vplyv na ďalší vývoj intrakraniálneho nálezu.

Napriek typickej symptomatológii a CT nálezu IMH sa v našom prípade jednalo o symptomatickú chronickú aneuryzmu zápalovej etiológie. Pri absencii indikácie k akútnej operácii, a teda možnosti ďalšej diferenciálnej diagnostiky aneuryzmy AA so zhrubnutím aortálnej steny na CT, patrí aj pátranie po zápalovej etiológii. Laboratórne testy (CRP, sedimentácia erytrocytov, sérové hodnoty protilátok vrátane IgG4) môžu byť prínosom, avšak definitívnu diagnózu pri postihnutí AA zväčša prinesie až histologické vyšetrenie.

ZÁVER

Lymfoplazmocytárna aortitída AA môže byť za určitých okolností diagnostickým problémom. Klinický priebeh, symptómy aj rádiologický obraz môžu byť zhodné s nálezmi pri IMH. Vzhľadom k nálezu významne dilatovanej AA u našej pacientky bol terapeutický postup správny. Histopatologický nález perioperačne odobratého tkaniva aorty viedol k stanoveniu definitívnej diagnózy a adekvátnej následnej liečbe. U pacientov s nedilatovanou aortou však môže viesť oddialenie diagnózy k oneskoreniu liečby a zhoršeniu prognózy. Či je lymfoplazmocytárna infiltrácia AA len lokálnym prejavom IgG4 asociovaného ochorenia alebo sa jedná o inú nozologickú jednotku, nie je možné v našom prípade jednoznačne stanoviť. CT nález aortitídy by však mal viesť k podozreniu aj na toto ochorenie. Extrakardiovaskulárne prejavy, zvýšené sérové hladiny IgG4, pomer IgG4/IgG a PET CT môžu byť nápomocné k stanoveniu diagnózy. Avšak, pri LTA postihnutí AA môžu byť laboratórne výsledky aj PET CT negatívne. Prognóza ochorenia môže byť pritom nepriaznivá, v krajom prípade vyústiť v akútnu disekciu aorty so všetkými dôsledkami. Kortikoterapia býva do značnej miery efektívna, preto je esenciálna včasná diagnóza. LTA je menej častá, avšak nie raritná diagnóza. Z tohto dôvodu je dôležité dostať jej rádiologické známky do pozornosti špecialistov a rádiológov.

Poďakovanie

Naše poďakovanie patrí pánovi MUDr. Viliamovi Gábrišovi z Diagnostického centra Patológie, Banská Bystrica, Unilabs Alpha Medical Slovensko, s.r.o. za spracovanie vzoriek a láskavé poskytnutie obrazovej dokumentácie z histopatologického vyšetrenia a komentár.

Konflikt záujmov

Autori článku vyhlasujú, že nie sú v súvislosti so vznikom tohto článku v konflikte záujmov a že tento článok nebol publikovaný v žiadnom inom časopise, s výnimkou kongresových abstrakt a klinických odporúčaných postupov.

Vladimir Svitek

II. klinika kardiochirurgie, SZU v Bratislave

Banská Bystrica

e-mail: svitek.vladimir@suscch.eu

ORCID: 0000-0002-2140-2143.


Zdroje

1. Agaimy A, Weyand M, Strecker T. Inflammatory thoracic aortic aneurysm (lymphoplasmacytic thoracic aortitis): a 13-year-experience at a German Heart Center with emphasis on possible role of IgG4. Int J Clin Exp Pathol. 2013;6(9):1713−1722.

2. Park JW, Kim SS, Lee Y-M, et al. CT Findings of immunoglobulin G4 related periaortitis and periarterities: A case report. J Korean Soc Radiol. 2017;77(5):333−338. doi. org/10.3348/jksr.2017.77.5.333.

3. Moore DW, Hansen NJ, DiMaio DJ, et al. The great imitator: IgG4 periaortitis masquerading as an acute aortic syndrome on computed tomographic angiography. Radiology Case Reports 2016;11(4):287−291. doi: 10.1016/j.radcr. 2016.08.006.

4. Nemer DM, Gentrylll JL, Jaber WA, et al. Differentiation of aortitis from type A intramural hematoma. Circulation: CardioVasc Imag. 2019;12:e008934. doi. org/10.1161

5. Torre S, Caramaschi P, Faggian G, et a. Takayasu arteritis mimicking type A intramural hematoma. Ann Thorac Surg. 2017;104:e35−e37. doi: 10.1016/j.athoracsur. 2017.01.121.

6. Oyama-Manabe N, Yabusaki S, Manabe O, et al. IgG4-related cardiovascular disease from the aorta to the coronary arteries: Multidetector CT and PET/CT. RadioGraphics 2018;38:1934–1948. doi: 10.1148/rg.2018180049.

7. Tajima M, Nagai R, Hiroi Y. IgG4-related cardiovascular disorders. Int Heart J. 2014;55(4):287−295. doi: 10.1536/ihj.13- 321.

8. InoueD, Zen Y, Abo H et al. Immunoglobulin G4–related periaortitis and periarteritis: CT findings in 17 patients. Radiology 2011;261(2):625−633. doi: 10.1148/radiol. 11102250.

9. Holmes BJ, Delev NG, Pasternack GR, et al. Novel cause of sudden cardiac death: IgG4-related disease. Circulation 2012;125(23):2956–2957. doi.org/10.1161/CIRCULATIONAHA. 111.061002

10. Kasashima S, Zen Y, Kawashima A, et al. Clinicopathologic study of immunoglobulin G4-related sclerosing disease of the thoracic aorta. J Vasc Surg. 2010;52:1587−1595. doi: 10.1016/j. jvs.2010.06.072.

11. Tioni Ch, Antonutti M, DiNora C, et al. Never forget the aorta: a case report of IgG4-related disease causing aortitis. Eur Heart J. – Case Reports 2018;2:1−5. doi:10.1093/ehjcr/yty111.

12. Laco J, Steiner I, Holubec T et al. Isolated thoracic aortitis: clinicopathological and immunohistochemical study of 11 cases. Cardiovasc Pathol. 2011;20:352−360. doi: 10.1016/j.carpath.2010.09.003.

13. Yabusaki S, Oyama-Manabe N, Manabe O, et al. Characteristics of immunoglobulin G4-related aortitis/periaortitis and periarteritis on fluorodeoxyglucose positron emission tomography/computed tomography co-registered with contrast enhanced computed tomography. EJNMMI Res. 2017;7(1):20. doi: 10.1186/ s13550-017-0268-1.

14. Weiss MA, Aubry MC, Pflederer BR. A Case of IgG4-related aortitis and pericarditis: Diagnostic challenges and natural history. Am J Case Rep. 2018;19:1232−1236. doi: 10.12659/AJCR.910164.

15. Kuranari Y, Tamura R, Mikami S, et al. Severe headache in a patient with meningioma showing extensive dural tail correlates with IgG4-positive plasma cells and eosinophils: A case report and review of literature. Surg Neurology Int. 2018;9:202. doi: 10.4103/sni.sni_231_18.

Štítky
Chirurgia všeobecná Ortopédia Urgentná medicína

Článok vyšiel v časopise

Rozhledy v chirurgii

Číslo 4

2022 Číslo 4
Najčítanejšie tento týždeň
Najčítanejšie v tomto čísle
Kurzy

Zvýšte si kvalifikáciu online z pohodlia domova

Aktuální možnosti diagnostiky a léčby litiáz
nový kurz
Autori: MUDr. Tomáš Ürge, PhD.

Všetky kurzy
Prihlásenie
Zabudnuté heslo

Zadajte e-mailovú adresu, s ktorou ste vytvárali účet. Budú Vám na ňu zasielané informácie k nastaveniu nového hesla.

Prihlásenie

Nemáte účet?  Registrujte sa

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#