#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Životné jubileum prof. MUDr. Lukáša Planka, CSc.


Vyšlo v časopise: Čes.-slov. Patol., 58, 2022, No. 1, p. 62-63
Kategória:

Začiatkom októbra 2021 oslávil významné životné jubileum – 70 rokov, prednosta Ústavu patologickej anatómie Jesseniovej LFUK a Martinskej univerzitnej nemocnice v Martine prof. MUDr. Lukáš Plank, CSc., popredný predstaviteľ slovenskej i európskej patológie, vysokoškolský pedagóg.

Lukáš Plank sa narodil v Prešove, v lekárskej rodine, jeho otec bol popredný slovenský patológ - prof. MUDr. Július Plank, DrSc. (1924-2004), zakladateľ oddelenia patológie v prešovskej nemocnici (začiatkom 50. rokov 20. storočia) a Ústavu patologickej anatómie novovznikajúcej lekárskej fakulty v Martine (koncom 60. rokov), patril medzi spoluzakladajúcich členov. V čase Lukášovho detstva, veľa lekárov bývalo v nemocnici, rovnako ako aj jeho rodičia, takže do svojich 8 rokov vyrastal v prešovskej nemocnici. V Prešove navštevoval základnú školu (1957-1966) a prvé dva roky strednej školy. Po presťahovaní sa do Martina pokračoval na tamojšej SVŠ, kde roku 1969 zmaturoval. Po maturite absolvoval vysokoškolské štúdium na martinskej Lekárskej fakulte UK (1969-1975), ktoré ukončil s vyznamenaním.

Hneď po promócii v auguste 1975 nastúpil na Ústav patologickej anatómie martinskej LF ako asistent a pokračoval neskôr ako odborný asistent. V roku 1979 zložil atestáciu I. stupňa a v roku 1982 atestáciu II. stupňa z patológie. V roku 2014 absolvoval atestáciu v špecializačnom odbore Zdravotnícky manažment a financovanie.

Na Ústave patologickej anatómie sa od začiatku venoval aj vedecko-výskumnej činnosti, najmä pod vedením nestora čs. patológie prof. MUDr. Blahoslava Bednářa, DrSc. (1916-1998) z LF Karlovej univerzity v Prahe a v roku 1980 po úspešnej obhajobe dizertačnej práce „Arteria pulmonalis v norme a v pľúcnej hypertenzii“ získal na pôde LFUK v Bratislave titul kandidáta lekárskych vied (CSc.). V roku 1986 mu bol po úspešnej obhajobe habilitačnej práce na tému „Monocystoidné B-lymfocyty v podmienkach reaktívnej a nádorovej lymfoproliferácie“ udelený vedecko-pedagogický titul docent v odbore patologická anatómia. V roku 1995 inauguroval na univerzitného profesora v odbore patologická anatómia a súdne lekárstvo, pričom diplom prevzal z rúk prezidenta SR Michala Kováča v septembri 1996 vo veku necelých 45 rokov.

Po prvých rokoch profesionálneho života, kedy sa v rámci vtedajšej hlavnej problematiky martinského ústavu patológie venoval otázkam popôrodnej adaptácie novorodenca, sa skoro začal venovať klinicky orientovanej bioptickej diagnostickej činnosti onkologických ochorení, najmä na vtedy na Slovensku nedostatočne zabezpečenej oblasti hematoonkologickej diagnostiky, najmä malígnych lymfómov a leukémií.

Absolvoval opakovane študijné pobyty u prof. Gábora Kelényiho (1926-2006) v maďarskom Pécsi, vtedy jediného zástupcu z nášho regiónu v Európskom lymfómovom klube, neskôr aj u otca modernej európskej hematopatológie prof. Karla Lennerta (1921-2012) v nemeckom Kieli.

Po nežnej revolúcii v roku 1989 zvolil vtedajšieho doc. Planka kolektív spolupracovníkov za prednostu martinského Ústavu patológie. Pracovisko však na dva roky (1992-1994) opustil po tom, čo bol úspešný v získaní vedeckého štipendia nadácie Alexander von Humboldt-Stiftung. Počas vedeckého pobytu na Ústave patológie Univerzity v Kolíne nad Rýnom, kde spolupracoval s prof. M. Hansmannom a prof. Thielem. Študoval tzv. monocytoidné B-lymfocyty v rôznych chorobných nenádorových a nádorových stavoch. Aj tento pobyt mu umožnil vydať sa na cestu aplikácie modernej imunohistochémie a molekulovej biológie a patológie do diagnostiky nádorových ochorení.

Prof. Plank vytvoril a vedie niekoľko programov centralizovanej bioptickej diagnostiky najčastejších zhubných nádorov v našej populácii umožňujúcich identifikáciu a verifikáciu rôznych prediktívnych biomarkerov, napr. centralizovaný program bioptickej diagnostiky karcinómu prsníka, zhubných nádorov pľúc, gastrontestinálneho traktu, malígnych lymfómov, leukémií a pod. Na základe týchto vedeckých a odborných aktivít vytvoril slovenskú vedeckú školu modernej bioptickej molekulovo-patologickej diagnostiky onkologických a hematologických ochorení významnej pre personalizovanú liečbu pacientov.

Tieto aktivity viedli v roku 2017 k vymenovaniu ním vedeného pracoviska a tímu spolupracovníkov z Biomedicínskeho centra JLFUK a Martinského bioptického centra, s.r.o. Ministerstvom zdravotníctva SR do pozície dvoch referenčných centier: Národného konzultačného centra bioptickej diagnostiky lymfoidných a myeloidných neoplázií SR a Národného konzultačného centra bioptickej diagnostiky zriedkavých nádorov SR. Prof. Plank je národným reprezentantom pre bioptickú diagnostiku nádorov v rôznych európskych onkologických klinických štúdiách a v pracovnej skupine CECOG (Central European Cooperative Oncology Group). Medzinárodný a európsky ohlas práce prof. Planka dokazuje aj fakt, že sa ako jediný slovenský vedec stal spoluautorom celoeurópskeho projektu pod gesciou European Society of Pathology – tvorby elektronickej a knižnej verzie Encyclopedia of Pathology, do ktorej spracoval niekoľko kapitol.

Prof. Plank je autorom, resp. spoluautorom desiatok vedeckých monografií a vysokoškolských učebníc, skrípt a iných učebných textov, autorom a spoluautorom 310 vedeckých a odborných prác v zahraničných a domácich časopisoch s takmer 1800 ohlasmi v medzinárodných databázach.

Prof. Plank veľmi aktívne prispieva k rozvoju slovenskej a československej patológie, klinickej medicíny a vedy aj v ďalších smeroch. Okrem pregraduálnej výučby patológie na JLFUK v Martine je aktívnym prednášateľom na postgraduálnych doškolovacích kurzoch, členom skúšobných komisií pre špecializačné štúdium z patológie. Na fakulte pôsobí aj vo funkcii člena štátnicových komisií. Je garantom doktorandského študijného programu v študijnom odbore patologická anatómia a súdne lekárstvo (školiteľ aj predseda komisie pre obhajoby dizertačných prác) a garantom habilitačného konania a inauguračného konania v tomto akreditovanom odbore na JLFUK v Martine. Je stále často žiadaný prednášateľ na vedecko-odborných domácich a zahraničných fórach, obľúbený prednášateľ študentov na pre- aj postgraduálnych prednáškach, zodpovedný riešiteľ a spoluriešiteľ mnohých grantov VEGA, KEGA, APVV, MZ SR, spoluriešiteľ a riešiteľ programov viacerých Centier excelencie.

Prof. Plank je dlhoročným členom Vedeckej rady JLFUK v Martine, kde v rokoch 2000-2007 vykonával funkciu prvého prodekana a prodekana pre vedecko-výskumnú činnosť. Bol členom aj Vedeckej rady UK v Bratislave. Od roku 2004 je členom Vedeckej rady Ministerstva zdravotníctva SR, bol jej podpredsedom a v rokoch 2005-2008 predsedom. V súčasnosti je členom predsedníctva tejto vedeckej rady a hlavným odborníkom pre odbor patologická anatómia. Pôsobil aj vo funkcii člena Správnej rady Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Predseda subkategorizačnej komisie pre tvorbu zoznamu zdravotných výkonov.

Prof. Plank je členom výboru Slovenskej spoločnosti patológov SLS (2004-doteraz, opakovane bol jej prezidentom) a členom výboru Slovenskej divízie medzinárodnej akadémie patológov (2014-doteraz).

Je aj členom Slovenskej hematologickej a transfuziologickej spoločnosti, Spolku lekárov Martin. Je aj členom redakčných rád viacerých odborných a vedeckých časopisov napr. Česko-slovenská patologie (Praha), Onkológia (Bratislava), Acta Medica (Hradec Králové) a Acta Medica Martiniana (Martin).

Prof. Plank je čestným členom Českej lekárskej spoločnosti J. E. Purkyně, čestným členom Slovenskej lekárskej spoločnosti (2021), držiteľom Zlatej medaily SLS (2011), Striebornej medaily SLS (2001), Čestnej plakety T. R. Niederlanda (2021), Medaily založenia Společnosti lékařsko-slowanskej v Pešti (2016), Guothovej ceny (1987), Jesseniovej ceny (1997).

V roku 2011 bola prof. Plankovi udelená Cena primátora mesta Martin za dlhodobé tvorivé výkony a významné výsledky vo vedecko- výskumnej oblasti medicíny. V roku 2018 sa stal laureátom Krištáľového krídla v kategórii medicína a veda a v roku 2019 mu bola udelená Cena ministerky školstva, vedy, výskumu a športu SR za vedu a techniku v kategórii Celoživotné zásluhy v oblasti vedy a techniky. V roku 2020 zvíťazil v ankete TOP lekári na Slovensku v kategórii odboru patológia a súdne lekárstvo. V roku 2021 bola prof. Plankovi udelená Cena Literárneho fondu za rozvoj slovenskej vedy doma i v zahraničí.

Aj keď je pre nášho jubilanta práca koníčkom, vo voľných chvíľach sa s manželkou Evou (vyštudovanou matematičkou) venuje cestovaniu (po stopách mladosti) a za rodinou (za dcérou Júliou a jej deťmi Alexom a Leou, ktorí žijú v Bratislave, ale aj za dcérou Luciou, ktorá žije s manželom v južnom Anglicku). Lukáš donedávna rád bicykloval, dnes už len na stacionárnom bicykli, venuje sa plávaniu a pomáha manželke so záhradkárčením (pestovanie kvietkov, byliniek a pod.).

Vážený pán profesor, milý Lukáš, pri príležitosti Tvojho významného životného jubilea Ti, nielen vo svojom mene, ale iste aj v mene Tvojich spolupracovníkov, kolegov, celej obce slovenských i českých patológov, ale i klinikov prajeme najmä veľa zdravia, ale aj úspechov v ďalšej tvorivej práci, radosti a spokojnosti v osobnom živote v kruhu rodiny a priateľov.

Ad multos annos.

Prof. MUDr. Dalibor Ondruš, DrSc.

Prof. MUDr. Ľudovít Danihel, PhD.


Štítky
Anatomical pathology Forensic medical examiner Toxicology
Prihlásenie
Zabudnuté heslo

Zadajte e-mailovú adresu, s ktorou ste vytvárali účet. Budú Vám na ňu zasielané informácie k nastaveniu nového hesla.

Prihlásenie

Nemáte účet?  Registrujte sa

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#