VÝROČNÁ KONFERENCIA SLOVENSKEJ UROLOGICKEJ SPOLOČNOSTI V PREŠOVE 10.–12. 6. 2015
Autoři:
Ivan Minčík
Působiště autorů:
predseda Slovenskej urologickej spoločnosti
Vyšlo v časopise:
Ces Urol 2015; 19(3): 233-236
Kategorie:
Informace
Slovenská urologická spoločnosť (SUS) a Klinika urológie v Prešove spolu so Slovenskou spoločnosťou sestier a pôrodných asistentiek, sekciou sestier pracujúcich v urológii zorganizovali 22. výročnú konferenciu, ktorá sa konala začiatkom júna v divadle Jonáša Záborského v Prešove. Výročná konferencia SUS sa vrátila do Prešova po desiatich rokoch aby zapadla do širokého rámca osláv 80. výročia založenia Prešovskej nemocnice, 60. výročia založenia Urologického oddelenia a 10. výročia založenia Kliniky urológie.
Samotné mesto Prešov má silnú tradíciu kultúry, vzdelanosti a školstva. Atény nad Torysou – bolo pomenovanie pre mesto, ktoré sa vžilo v druhej polovici osemnástého storočia, pre jeho silný edukačný význam v regióne Šariša. V súčasnosti tieto tradície predstavuje hlavne Prešovská univerzita, na ktorej študuje viacej ako desaťtisíc študentov. Ich prítomnosť dáva mestu charakter dynamického vedeckého priestoru, kde sa neustále uskutočňujú rôzne odborné podujatia.
22. výročnej konferencie Slovenskej urologickej spoločnosti sa zúčastnilo celkove 352 registrovaných účastníkov. Z uvedeného počtu bolo 229 lekárov a 123 sestier. Počtom účastníkov sa stala táto konferencia najväčšou za posledných 10 rokov. Konferencie zúčastnilo viacero českých urológov s takmer kompletným výborom Českej urologickej spoločnosti na čele s jeho predsedom prof. Babjukom. Zintenzívnila sa odborná spolupráca aj s ostanými susediacimi krajinami a na konferencii sme uvítali aj 15 špičkových urológov – zástupcov Poľskej, Maďarskej a Rakúskej urologickej spoločnosti.
Vedecký program konferencie bol zameraný na viacero dôležitých urologických problémov najmä z oblasti uroonkológie, funkčnej urológie, nových diagnostických postupov, na robotickú chirugiu, ktorú chceme na Slovensku doplniť o ďalšie centrá, preto sme uvítali informácie týkajúce sa „robotiky“, ktoré boli prezentované českými urológmi. Vedecký program podujatia zahŕňal celkove 68 prednášok, ktoré boli rozdelené do 7 sekcií Úvodné prednášky patrili zahraničným hosťom. Renomovaní prednášatelia prezentovali najnovšie poznatky v týchto témach: 1. EAU lecture: high risk prostate cancer: what is the best treatment Günter Janetschek, Salzburg, Austria, 2. Czech Urological Society lecture: The role of laparoscopy in the treatment of urolithiasis Milan Hora, Plzeň, Czech Republic, 3. Safety and feasibility of laparoscopic radical cystectomy for the treatment of bladder cancer Piotr Chlosta, Krakow, Poland, 4. Reconstruction of penile curvature, Peter Nyirády, Budapest, Hungaria, 5. Robotic flexible URS – the way to go? Jens Rassweiler, Heilbronn, Germany, 6. Systematic review and individual patient data meta-analysis of randomized trials comparing a single immediate instillation of chemoterapy after transurethral resection to transurethal resection alone in patients with stage pTa-pT1 urothelialcarcinoma of the bladder Marek Babjuk, Praha, Czech Republic, 7. Fluorescence-guided lymph node dissection in prostate cancer: The end of blind PLND?, Günter Janetschek, Salzburg, Austria 8. Possible role of Cu-64 PSM A PET in prostate cancer, Siroos Mirzaei, Vienna, Austria, 9. Optimal management of bone health in castrate-naiveand castrate-resistant prostate cancer, Dalibor Pacík, Brno, Czech Republic, 10. Tissue engineering for reconstructive urology, dreaming and reallity Tomasz Drewa, Torun, Poland, CEJU, 11. E xperiences with more than 6 000 HoLEP procedures– results from one center, Mario Zacharias, Berlin, Germany.
Úvodný blok prednášok doplnili aj prednášky mladých slovenských a českých urológov: Role of multiparametric MR I in preoperative staging of prostate cancer – our experience, Jakub Musil, Kolín, Role of neoadjuvant chemotherapy in the treatment of muscle invasive bladder cancer Review of the literature and it’s current use in Slovakia, Boris Kollárik, Bratislava.
Súčasťou odborného programu bola aj Európska škola urológie, ktorú viedli prof. Resweiller z Heilbornu a prof. Bedke z Tübingenu. V tejto sekcii odznelo 7 prednášok na tému liečby karcinómu obličky u lokalizovaných ako aj metastatických nádorov. Hodnotná bola aj interaktívna prezentácia dvoch kazuistík z prešovského pracoviska. Diskusia k prezentovaným prípadom mala zo strany členov panelu edukatívny charakter s poukázaním na vlastné skúsenosti s podobnými nálezmi.
Pracovný charakter konferencie mal vysokú odbornú úroveň, ktorá bola doplnená množstvom stánkov, kde boli prezentované najnovšie urologické prístroje a lieky. Okrem toho slnečné a príjemné teplé počasie, ktoré prívitalo účastníkov prispelo k tomu, že v priebehu podujatia vládla príjemná pracovná atmosféra.
V rámci konferencie sa uskutočnila aj plenárna schôdza SUS, ktorú viedol predseda Slovenskej urologickej spoločnosti, doc. MUDr. Ivan Minčík, PhD. Prítomných členov SUS oboznámil s činnosťou Výboru SUS od jeho zvolenia (jún 2014) do 10. 6. 2015. Informoval prítomných členov SUS o zasadnutiach výboru SUS, ktorých bolo za uplynulé obdobie osem. Celková účasť členov Výboru na zasadnutiach v hodnotenom období bola až 83,5%. Na všetkých stretnutiach bol Výbor uznašania schopný, preto sa vždy o každom prerokovanom probléme hlasovalo a výsledok hlasovania bol uvedený v zápisnici. Všetky zápisnice boli následne členmi Výboru skontrolované a odsúhlasené. Po odsúhlasení bola každá zápisnica odoslaná mailovou poštou všetkým členom Slovenskej urologickej spoločnosti. Týmto postupom výbor SUS sledoval, aby činnosť Výboru bola transparentná a členovia SUS boli dostatočne informovaní. Okrem toho sa Výbor SUS kolektívne vyjadroval k veľkému množstvu problémov aj pomocou internetovej diskusie, ktorá bola mimoriadne intenzívna. Predseda Výboru SUS sa zúčastnil 9. 9. 2014 v Prahe na zasadnutí Výboru ČUS. Okrem informácii týkajúcich sa personálného obsadenia nového výboru SUS boli prerokované otázky pokračovania vzájomnej spolupráce ČUS a SUS najmä v oblasti edukačnej aktivity rezidentov a mladých urológov. Potvrdila sa vzájomná výmena vyzvaných prednášok a prednášok mladých urológov na výročných konferenciách ČUS a SUS, podporila sa účasť 10 rezidentov na výročných konferenciách. Pre odbornú stáž českých rezidentov boli výborom SUS navrhnuté tieto pracoviská:Banská Bystrica, Prešov a Martin. Dĺžka kurzov by mala byť 2–4 týždne a jednotlivé výbory pripravia návrhy na financovanie týchto aktivít. Táto aktivita bola neskôr rozšírená o ponuky zo strany Maďarskej a Poľskej urologickej spoločnosti a výbory týchto štyroch urologických spoločností pripravujú podklady pre medzinárodnú spoluprácu v uvedenej oblasti. Na plenárnej schôdzi boli členovia SUS informovaní o činosti jednotlivých pracovných skupín, ktoré sú zriadené pri MZ SR a do ktorých Výbor SUS delegoval jednotlivých členov. MUDr. Kováčik informoval o vzniku pracovnej skupiny Mladých urológov pri Slovenskej urologickej spoločnosti. Výbor vypracoval pravidlá na výber organizačných agentúr, ktoré sa budú podielať na príprave jednotlivých odborných podujatí. Členovia SUS dostali informácie týkajúce sa kalendára podujatí na rok 2015, ktorý je prezentovaný na webovej stránke. Prehľadné usporiadanie kalendára má priniesť dostatok informácii o odborných aktivitách SUS a zabrániť termínovej duplicite, ktorá bola v minulosti nedostatočne koordinovaná. Jednotlivé podujatia mali určených zodpovedných garantov z členov Výboru.
Výbor SUS informoval prítomných členov o medzinárodných aktivitách Slovenskej urologickej spoločnosti, ktoré boli zastupované na úrovni Európskej urologickej spoločnosti predsedom SUS a na úrovni European Board of Urology vedeckým sekretárom. Obidvaja sa zúčastnili všetkých aktivít, ktoré s medzinárodnou činnosťou SUS súvisia. Predseda sa zúčastnil rokovaní zástupcov národných spoločnosti počas kongresu EAU v Madride, Krakove a Noordwijku.
V roku 2014 prebiehala na návrh ČUS diskusia medzi Slovenskou urologickou spoločnosťou a Českou urologickou spoločnosťou o možnosti vytvorenia jedného spoločného časopisu, ktorý by mal perspektívu na získanie väčšieho množstva príspevkov a indexáciu v medzinárodných publikačných databázach vyššieho stupňa. Táto aktivita bola pozastavená pre odlišné názory zúčastnených strán.
Po skončení druhého pracovného dňa konferencie sa uskutočnilo spoločenské podujatie v historickej budove Čierného orla, ktoré malo okrem tradičného spoločenského významu aj akcent ocenenia vzájomnej spolupráce Českej a Slovenskej urologickej spoločnosti. V tejto súvislosti odovzdal doc. Minčík, predseda Slovenskej urologickej spoločnosti Čestné členstvo Slovenskej urologickej spoločnosti významnému českému urológovi MUDr. Alešovi Petřikovi, Ph.D. za jeho dlhodobú spoluprácu so Slovenskou urologickou spoločnosťou. Táto spolupráca má veľký význam pre samotný rozvoj urológie na Slovensku a to najmä v oblasti diagnostiky a liečby tak závažného ochorenia ako je urolitiáza. V tejto oblasti patrí MUDr. Petřík medzi tvorcov medzinárodne platných doporučení ako člen European Guidelines. Svoje vedomosti ochotne odovzdáva slovenským urológom nielen na vedeckých konferenciách, odborných stážach, ale aj pri osobnej angažovanosti na jednotlivých slovenských urologických pracoviskách. Okrem MUDr. Petříka boli titulom Čestný člen Slovenskej urologickej spoločnosti ocenení aj títo členovia SUS: prof. MUDr. Michal Horňák, Dr.Sc., doc. MUDr. Dušan Martinčok, CSc., MUDr. Ladislav Macko a doc. MUDr. Ivan Minčík, PhD. Na spoločenskom večeri boli odovzdané aj ceny za najlepšie prednášky mladých autorov na, ktoré odzneli na 21. Výročnej konferencii SUS v Nitre v roku 2014. Prvým miestom bola ocenená prednáška autorov Roman Tomaškin, Ján Kliment, jr., Martin Jonáš, Ján Kliment z Martina: Praktické skúsenosti s fotoselektívnou laserovou vaporizáciou prostaty (LVP) – indikácie, efektívnosť a komplikácie. Ako najlepšia publikácia v roku 2014 bola výborom SUS ocenená práca Polymorphism of the SRD5A2 gene and the risk of prostate cancer autorov Dušenka Róbert, Tomaškin Roman, Kliment Ján, Dobrota Dušan, Dušenková Svetlana, Vilčková Marta, Kmeťová Monika, ktorá bola publikovaná v časopise Molecular Medicine reports.
Spoločenská časť podujatia bola v znamení vzájomných stretnutí v rámci diskusného večera na ktorom dominovala hudobná skupina Urobend, ktorá nastúpila v rozšírenej zostave o zástupcov nemeckého Urobandu – prof. Rassweilera a poľského Urobandu – prof. Chlosta. Uroband vystúpil s novým repertoárom, ktorý rezonoval dlho do večera.
Okrem konfererencie urológov prebiehala paralérne aj konferencia Sekcie sestier pracujúcich v urológii.
Medzi pozitíva konferencie patrila digitalizácia informácii. Počas prípravy a v priebehu konferencie boli všetky informácie týkajúce sa organizácie a vedeckého programu, abstrakty prednášok a elektronické postery zavesené na webe, ktorý fungoval počas konferencie aj v rámci intranetového signálu dostupného vo všetkých priestoroch konferencie. Historicky prvý-krát v rámci výročnej konferencie Slovenskej urologickej spoločnosti sa uskutočnil priamy prenos z operačného sálu počas robotickej resekcie obličky pre nádor.
Veríme, že 22. výročná konferencia SUS prinesla účastníkom nielen množstvo nových medicínskych poznatkov, ale aj profesionálnych kontaktov a že srdečná a priateľská atmosféra, ktorá je typická pre východné Slovensko bola prítomná v metropole Šariša v Prešove počas celej konferencie. 17. 8. 2015 Ivan Minčík
Střet zájmů: žádný.
Prohlášení o podpoře: Zpracování tohoto sdělení nebylo podpořeno žádnou společností.
Ilustrační foto: Autor
Kontaktní adresa:
doc. MUDr. Ivan Minčík, PhD.
Klinika urológie, FNsP
J. A. Reimana Holého 14,
080 Prešov
e-mail: mincik@fnsppresov.cz
Štítky
Detská urológia Nefrológia UrológiaČlánok vyšiel v časopise
Česká urologie
2015 Číslo 3
- Aktuálne európske odporúčania pre liečbu renálnej koliky v dôsledku urolitiázy
- MUDr. Šimon Kozák: V algeziológii nič nefunguje zázračne cez noc! Je dôležité nechať si poradiť od špecialistov
- Vyšetření T2:EGR a PCA3 v moči při záchytu agresivního karcinomu prostaty
- Lék v boji proti benigní hyperplazii prostaty nyní pod novým názvem Adafin
Najčítanejšie v tomto čísle
- ANOMÁLIE URACHU – VZÁCNÁ PŘÍČINA BOLESTÍ BŘICHA A HOREČNATÝCH STAVŮ
- EXTRA-ANATOMICKÉ STENTY JAKO ALTERNATIVA NEFROSTOMIE
- IATROGENNÍ LÉZE MOČOVODU DIAGNOSTIKOVÁNA PO MĚSÍCI
- LAPAROSKOPICKÁ CYSTEKTOMIE – PRVNÍ ZKUŠENOSTI