#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Lekár, vedec, pedagóg – vzácne 85. životné jubileum profesora MUDr. Jána Buchanca, DrSc.


Autori: Doc. MUDr. Jakušová Ubica, PhD.;  Prof. MUDr. Bánovčin Peter, CSc.
Vyšlo v časopise: Čes-slov Pediat 2021; 76 (7): 418-419.
Kategória: Osobní zprávy

Profesor Ján Buchanec, martinský rodák, od detstva vyrastal na pôde nemocnice, kde jeho otec pôsobil ako správca. Lekársku fakultu vyštudoval na univerzite (UJPŠ) v Košiciach, kde v r. 1960 aj promoval. Po ukončení štúdia pracoval najprv dva roky na Infekčnom oddelení Oblastnej nemocnice v Martine, potom nastupuje ako sekundárny lekár na detské oddelenie.

Absolvoval dve atestácie z pediatrie, v roku 1964 a v roku 1968 a zároveň v týchto rokoch vkročil aj na akademickú pôdu novozriadenej Lekárskej fakulty v Martine. V roku 1973 obhájil hodnosť kandidáta vied, v roku 1976 sa stal docentom a v roku 1983 profesorom pediatrie. Doktorom vied sa stal po obhajobe knižnej publikácie „Rádioizotopové vyšetrenie obličiek a močových ciest u detí“. Práve problematike pediatrickej nefrológie zasvätil veľkú časť svojho profesného života. S veľkou intenzitou a nadšením sa venoval rádionuklidovým vyšetrovacím metódam uropoetického systému, čoho výsledkom boli dve vedecké monografie. V osemdesiatych rokoch sa spolu s prof. Galandom zaoberali klinickou farmakológiou salicylanov u detí so zameraním na ich vedľajšie účinky. Výsledkom výskumu, ktorý zásadným spôsobom zmenil stratégiu liečby febrilných stavov dojčiat v pediatrickej obci celého bývalého Československa, sú opäť dve vedecké monografie.

Bol uznávaným učiteľom a spolupracovníkom slovenských i českých lekárskych fakúlt. Jeho bezprostredný a úprimný vzťah k študentom, spolu s prirodzenou autoritou jeho osobnosti viedli k tomu, že sa stal rešpektovaným vysokoškolským učiteľom.

Vytvoril základy Dorastového lekárstva v Martine a predmet Pediatria aj jeho zásluhou patrí medzi odbory, ktoré končia záverečnou štátnou skúškou. Vychoval dvoch profesorov, štyroch docentov, stovky absolventov medicíny, úspešne školil desiatky doktorandov.

Bohatá publikačná a prednášková činnosť nášho jubilanta svedčí o jeho veľkej vedeckej aktivite. Je autorom alebo spoluautorom v 13 monografiách a učebniciach, 300 vedeckých a odborných prác, ktoré zaznamenali stovky domácich i zahraničných ohlasov. Recenzoval množstvo medicínskej literatúry, nehovoriac o nespočetnom množstve posudkov na diplomové, dizertačné práce a habilitačné spisy.

Medzi najvýznamnejšie diela profesora Buchanca patrí Vademecum pediatra (1994) a Repetitórium pediatra (2002), na ktorých sa podieľal ako prvý autor a zostavovateľ. Podarilo sa mu osloviť 93 významných pediatrov z Čiech a Slovenska ako i najvýznamnejších odborníkov z príbuzných medicínskych oblastí. Publikácie sa stali dlho vyhľadávanými postgraduálnymi i učebnými pomôckami lekárov aj študentov medicíny.

Profesor Buchanec absolvoval viaceré študijné pobyty v Halle, Rostocku, Berlíne a Bazileji. Bol členom mnohých odborných spoločností a ich výborov, redakčných rád odborných časopisov. Pracoval niekoľko funkčných období ako predseda Spolku lekárov v Martine, člen výboru SPS, bol predsedom Hlavnej problémovej komisie pre pediatriu pri Ministerstve zdravotníctva SR, hlavný odborník pre pediatriu SR a dlhoročný člen redakčnej rady Čs. pediatrie.

Jubilant je aj nositeľom mnohých cien a vyznamenaní, často tých najvyšších. Príkladom je „Grand prix“ SLS za zásluhy v odbore pediatria.

Literárny fond udelil prémiu prof. MUDr. Jánovi Buchancovi, DrSc., ako prejav uznania za celoživotný prínos k rozvoju slovenskej vedy doma i v zahraničí. „Človek, ktorý sa venuje výučbe, je pripravený nenechávať si svoje znalosti pre seba. Publikovaním som len potvrdil túto svoju životnú filozofiu“, hovorí profesor Buchanec, ktorého Literárny fond ocenil už celkovo štyrikrát.

Organizačné schopnosti jubilanta a vzácna schopnosť komunikovať tak, aby sa problémy riešili, ho nominovala na dve desaťročia do funkcie prednostu Kliniky detí a dorastu JLF UK a UNM, od r. 1983 do 2001. Počas tohto obdobia venoval množstvo práce pre rozvoj kliniky. Bola postavená predovšetkým jeho zásluhou druhá budova KDaD, vybudoval v nej jednotku intenzívnej starostlivosti a položil základy samostatnej neonatologickej kliniky. Šesť rokov sa spolupodieľal na vedení Univerzity tretieho veku na JLF UK v Martine.

Ako lekár prof. Buchanec postupne prešiel všetkými stupňami. Pracoval v ambulancii, v dojčenskom ústave, na detskom oddelení, ako asistent, docent, profesor i prednosta kliniky. Počas vedenia kliniky dodržal princíp otvorených dverí, ale hlavne citlivý a ľudský vzťah lekárov a sestier k detským pacientom ako aj k ich rodičom.

Aké sú charakteristické črty profesora Buchanca? Skromnosť, priamosť v postojoch, tolerancia, ľudský prístup ku každému a pracovitosť. Stanovené ciele, aj keď boli často náročne, zvyčajne húževnatou prácou dosiahol.

Na záver nemožno nespomenúť výnimočný vzťah k rodine a priateľom.

Milý pán profesor, s obdivom aj úctou gratulujeme k Tvojmu tvorivému životu a želáme, aby Ti Najvyšší uchoval dobré zdravie. Aby si bol čo najdlhšie v kruhu svojich najbližších, manželky, detí a svojich vnúčat.

Ad multos annos!

Doc. MUDr. Ľubica Jakušová, PhD.

Prof. MUDr. Peter Bánovčin, CSc.


Štítky
Neonatológia Pediatria Praktické lekárstvo pre deti a dorast

Článok vyšiel v časopise

Česko-slovenská pediatrie

Číslo 7

2021 Číslo 7
Najčítanejšie tento týždeň
Najčítanejšie v tomto čísle
Kurzy

Zvýšte si kvalifikáciu online z pohodlia domova

Aktuální možnosti diagnostiky a léčby litiáz
nový kurz
Autori: MUDr. Tomáš Ürge, PhD.

Všetky kurzy
Prihlásenie
Zabudnuté heslo

Zadajte e-mailovú adresu, s ktorou ste vytvárali účet. Budú Vám na ňu zasielané informácie k nastaveniu nového hesla.

Prihlásenie

Nemáte účet?  Registrujte sa

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#