Editorial
Vyšlo v časopise:
Čes-slov Pediat 2023; 78 (6): 293.
Kategória:
Editorial
Triumfálny pochod očkovania od Jennera po mRNA vakcíny
Vedecký svet vynaložil v ostatných 3 rokoch enormné úsilie na vývoj vakcín novej generácie, ktorý kruto katalyzovala infekcia COVID-19, zanechávajúc státisíce až milióny obetí po celej planéte. Ľudstvo, napriek mnohým „preživším“ epidémiám či globálnym pandémiám, nebolo na túto kritickú situáciu pripravené, akoby história hrôz infekčných epidémií bola príliš vzdialená a málokto predpokladal, že by infekcia COVID-19 mohla aj v technologicky vyspelej spoločnosti prepuknúť do globálnej pandémie. Očkovanie proti COVID-19 bolo jedinou nádejou na zvrátenie celosvetovej katastrofy. Tradičný vývoj očkovacích látok však vyžadoval pomerne dlhý čas a ten pri zúriacej pandémii žalostne chýbal. Nedozerným riešením a obrovskou medicínskou výzvou pre vedecký svet boli vakcíny novej generácie…
Od smrti zakladateľa očkovania Edwarda Jennera (1749–1823) uplynulo práve 200 rokov, čo je príležitosť pripomenúť si jeho priekopnícke dielo, ktorým začal úspešnú éru očkovania v boji proti infekčným chorobám. Na myšlienku očkovania Jenner neprišiel sám, ale ako vidiecky lekár sa z ľudového rozprávania dozvedel, že ošetrovatelia kráv a dojičky, ktoré sa od infikovaných vemien kráv nakazili kravskými kiahňami, získali ochranu pred oveľa nebezpečnejšími pravými kiahňami. Jenner venoval myšlienke pomôcť ľudstvu pred strašnou epidémiou pravých kiahní celý svoj život. Prvý na svete vedecky zdokumentoval postup očkovania, ktorý sa odvtedy úspešne využíva na prevenciu najzávažnejších infekčných ochorení. Edwarda Jennera si uctil aj slávny Louis Pasteur a podčiarkujúc jeho medicínske prvenstvo, označil očkovanie vakcináciou – z latinského slova vacca (krava) a z neho odvodeného názvu kravských kiahní vaccinia.
Očkovanie doteraz prinieslo ľudstvu veľké víťazstvá nad mnohými infekčnými chorobami, no COVID-19 udrel na svet tou najničivejšou silou. V kritickej situácii, začiatkom roku 2020, bolo naliehavé rekordným tempom urýchliť vývoj vakcín a uchrániť ľudstvo od valiacej sa hrôzy.
Aj preto len máloktorý medicínsky objav tak upútal pozornosť sveta a ponúkol záblesk nádeje v náročných časoch ako vakcína mRNA. Je symbolické, že triumf vakcinológie ovenčený tohoročnou Nobelovou cenou prišiel práve v roku pamätného výročia „otca“ vakcinológie. Americkí vedci Katalin Karikó, biochemička a priekopníčka mRNA technológie maďarského pôvodu, a imunológ Drew Weissman, laureáti tohoročnej Nobelovej ceny za fyziológiu a medicínu, už pred viac než 15 rokmi objavili revolučný spôsob, ako modifikovať mediátorovú ribonukleovú kyselinu (mRNA). Neskôr vyvinuli kľúčovú metódu na jej „umiestnenie“ do lipidových nanočastíc. V experimentoch na dendritických bunkách Karikó a Weissman neúnavne skúmali a preukázali, že modifikácia nukleozidových báz RNA odstránila zápalovú imunitnú reakciu, ktorá stála v ceste ku klinickej aplikácii mRNA. Ich prelomový objav modifikácie nukleozidových báz v mRNA vydláždil cestu k vývoju účinných mediátorových RNA vakcín a zásadne zmenil paradigmu očkovania.
Triumf vakcinológie ilustruje úspešný príbeh medicíny. Je úžasné, že môžeme byť svedkami prelomových medicínskych objavov, ktoré dokážu zachrániť milióny životov. Je úžasné byť pediatrom, ktorí dokážu zásadne zmeniť individuálne životy detí a ich rodín. Na druhej strane je frustrujúce, že žiadna moderná vedecká inovácia nedokáže zastaviť rinčanie zbraní a nastoliť trvalý svetový mier.
Nech Vám a Vašim rodinám prinesie adventné obdobie zaslúžený pokoj a naplní naše srdcia hlbokou ľudskou vďačnosťou. A keď vôkol opadne adventný sentiment, s dôverou siahnite po najnovšom čísle Česko-slovenskej pediatrie…
Vaši
Ľudmila Podracká a Vladimír Bzdúch
Štítky
Neonatológia Pediatria Praktické lekárstvo pre deti a dorastČlánok vyšiel v časopise
Česko-slovenská pediatrie
2023 Číslo 6
- Gastroezofageální reflux a gastroezofageální refluxní onemocnění u kojenců a batolat
- Sekundárne protilátkové imunodeficiencie z pohľadu reumatológa – literárny prehľad a skúsenosti s B-deplečnou liečbou
- Využití hodnoticích skóre a objektivních nástrojů při léčbě astmatu
- Očkování nejvíc potřebuje ten, kdo sám být očkován nemůže − kazuistika
Najčítanejšie v tomto čísle
- Krátká a spontánně ustupující nevysvětlitelná zdravotní událost u novorozence a kojence (BRUE)
- Emočně nestabilní adolescenti – současná výzva dětské psychiatrie i pediatrie
- Současný stav zobrazení plodu magnetickou rezonancí
- Hypofosfatázie: Vzácné onemocnění s jednoduchou diagnostikou a dostupnou terapií