Reakce na článek Kostka P., Žiaková E.: Impendančná terapia v rehabilitácii degeneratívnej choroby chrbtice
Autori:
Doc. MUDr. Hornáček Karol, PhD.
Vyšlo v časopise:
Rehabil. fyz. Lék., 27, 2020, No. 3, pp. 186.
Kategória:
Dopis redakci
Vážený pán vedúci redaktor,
vo Vašom časopise Rehabilitace a fyzikální lékařství 1/27, březen 2020, bol publikovaný článok: Kostka, P.; Žiaková, E. Impendančná terapia v rehabilitácii degeneratívnej choroby chrbtice v kategórii Původní práce.
Dovoľujeme si Vás v predmetnej veci informovať o skutočnosti, že Slovenská spoločnosť fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie (FBLR) a hlavný odborník MZ SR pre FBLR vypracovali na žiadosť MUDr. P. Kostku ešte 17. januára 2020 odborné stanovisko ku klinickej randomizovanej štúdii pod názvom „Impendančná terapia v rehabilitácii degeneratívnej choroby chrbtice“, v ktorom autora upozornili na závažné nedostatky jeho práce. Osobitne ide o absenciu presnej charakteristiky parametrov Špecifického elektroliečebného impulzu, bez ktorej považujeme za vedecky neadekvátne žiadať o publikovanie danej práce. Používaný generátor 7. generácie nie je presne špecifikovaný a definovaný. V liečbe pacientov sa môžu používať prístroje, ktoré prešli schvaľovacím konaním na Štátnom ústave pre kontrolu liečiv (ŠÚKL), čo v práci nie je uvedené. Etické schválenie biomedicínskej štúdie v roku 2012 menované pracovisko vylučuje. Pri kombinácii SEI so suchou ihlou nemajú autori vylúčený vplyv liečebného efektu obstreku suchou ihlou. Metódy na hodnotenie účinnosti aplikovaného elektroliečebného postupu považujeme za nedostatočné. Autori nezvolili žiadnu škálu na hodnotenie disability, čo je pre hodnotenie výstupu podobnej štúdie veľmi významné. Neuvádzajú žiadne výsledky vyšetrenia pohybového aparátu až na “kĺbový rozsah” a ani výsledky, ktoré uvádzajú nepatria do hodnotiacej škály, ktorá je používaná v odbore FBLR.
Myšlienka možnej indukcie rastu medzistavcovej platničky vplyvom fyzikálnej liečby je dlhodobo diskutovaná a predstavuje v súčasnom období stále veľkú výzvu. Ovplyvňovanie degeneratívnych procesov v oblasti medzistavcových platničiek a ich objektivizácia však musí byť komplexná a jasne definovaná.
Napriek uvedeným faktom došlo k opakovanej publikácii tejto práce. Podobný článok autorov Kostka P. a Žiaková E. bol uverejnený v Bratislavských lekárskych listoch (BLL) s názvom CLINICAL STUDY Impedance therapy in rehabilitation of degenerative disc disease, Bratislava Medical Journal 2020; 121. 2: 137-142. Ide prakticky o identický článok s minimálnymi zmenami v texte, avšak s identickými štatistickými výstupmi. Šéfredaktor časopisu sa vyjadril, že o zámere publikovať výsledky do ďalšieho časopisu nevedel.
Doc. MUDr. Karol Hornáček, PhD., v. r.
Prezident SS FBLR
Štítky
Fyzioterapia Rehabilitácia Telovýchovné lekárstvoČlánok vyšiel v časopise
Rehabilitace a fyzikální lékařství
2020 Číslo 3
- Naděje budí časná diagnostika Parkinsonovy choroby založená na pachu kůže
- V ČR chybí specializovaná péče o pacienty s nervosvalovým onemocněním
- Hluboká stimulace globus pallidus zlepšila klinické příznaky u pacientky s refrakterním parkinsonismem a genetickou mutací
Najčítanejšie v tomto čísle
- Poranění LCA – příklady cvičení, vhodné k prevenci poranění LCA
- Akcelerovaná terapie po operaci předního zkříženého vazu technikou press-fit femorální fixace
- Kvantifikace přínosu časné léčebné rehabilitace po implantaci totální endoprotézy kyčelního kloubu
- Ultrazvuková elastografie a její využití v myofasciálním systému