Diagnostika alkoholovej choroby pečene u gastroenterológa
Diagnosis of alcohol liver disease by gastroenterologist
The alarming rise in morbidity and mortality from liver diseases is the reason for searching ways to reverse this trend. The COVID-19 period was a time of increased consumption of spirits in Slovakia and associated morbidity and mortality. An effective tool for early detection of risky alcohol consumption is screening in the form of the AUDIT questionnaire followed by intervention and screening of liver disease in the form of laboratory and imaging methods, including ultrasonography and elastography using non-invasive fibrosis indices. Screening for risky alcohol consumption and advanced liver fibrosis in gastroenterologist, hepatologist and general practitioner outpatient offices will help to detect at-risk individuals early and start intervention. This paper presents a screening proposal in the context of the latest EASL and AASLD guidelines and available current reviews of screening worldwide. The goal is to reduce the adverse effects of alcohol in Slovakia.
Keywords:
risk alcohol consumption – AUDIT test – elastography – screening
Autori:
M. Szántová 1
; L. Skladaný 2
Pôsobisko autorov:
III. interná klinika LF UK a UN Bratislava 2 II. interná klinika SZU FNsP F. D. Roosevelta, Banská Bystrica
1
Vyšlo v časopise:
Gastroent Hepatol 2024; 78(2): 147-155
Kategória:
Hepatologie
doi:
https://doi.org/10.48095/ccgh2024147
Súhrn
Alarmujúci vzostup morbidity a mortality na choroby pečene sú dôvodom pre hľadanie možností, ako zvrátiť tento trend. Covidové obdobie bolo časom nárastu konzumácie liehovín v SR aj s tým súvisiacej morbidity a mortality. Efektívnym nástrojom včasnej detekcie rizikovej konzumácie alkoholu je skríning formou AUDIT dotazníka nasledovaný intervenciou a skríningom ochorenia pečene formou laboratórnych a zobrazovacích metód vrátane ultrasonografie a elastografie s využitím neinvazívnych indexov fibrózy. Skríning rizikovej konzumácie alkoholu a pokročilej fibrózy pečene v ambulanciách gastroenterológa, hepatológa aj všeobecného lekára pomôže zavčasu detegovať rizikových jedincov a začať intervenciu. Článok podáva návrh skríningu v kontexte najnovších EASL a AASLD odporúčaní a dostupných aktuálnych prehľadov skríningu vo svete. Cieľom je zredukovať nepriaznivé dopady alkoholu na Slovensku
Klíčová slova:
riziková konzumácia alkoholu – AUDIT test – elastografia – skríning
Dôvody pre potrebu skríningu
Chronické ochorenia pečene zaznamenali v novom miléniu významný vzostup na celosvetovej úrovni. Alkohol je hlavným faktorom morbidity a mortality na Slovensku i v krajinách východnej Európy [1]. Alkohol je vo svete zodpovedný za 3 mil. úmrtí ročne (5,3 % všetkých úmrtí), pričom u osôb vo veku 20–39 rokov je to takmer trojnásobok (13,5 %) a s alkoholom asociovaná mortalita na cirhózu pečene v Európe dosahuje 60–80 % [2,3]. V priebehu posledných piatich rokov sa stal alkohol najčastejšou príčinou transplantácie pečene v USA i v Európe. V Európe má za následok vyše milión úmrtí ročne, čo predstavuje každé 10. úmrtie u osôb nad 15 rokov, každý 7. muž a každá 13. žena v Európe zomiera následkom alkoholu (WHO, 2021). U mladých vo veku 15–19 rokov je to už každé 5. úmrtie a u adolescentov vo veku 20–24 rokov dokonca každé 4. úmrtie v dôsledku alkoholu, čo 4-násobne prevyšuje mortalitu u dospelých [2].
Približne 15 % dospelej populácie v Európe (55 mil.) pije alkohol prinajmenej na úrovni rizikovej konzumácie. Na Slovensku až 77 % dospelých a 88 % mladých pije alkohol občas alebo pravidelne. Avšak len 1/4 vyhľadá lekára a z nich len 10 % sa lieči [4]. Krajiny východnej Európy si udržiavajú svoje prvenstvo v spotrebe i stabilne vysokej alebo stúpajúcej mortalite na cirhózu, neoplázie a rakovinu pečene. Riziko úmrtia na alkoholom podmienenú príčinu je vo východnej Európe 7-krát vyššie ako v krajinách Stredomoria [5]. Predčasná alkoholom podmienená mortalita vo východnej Európe je vyššia o 40 % (u žien) a o 50 % u mužov v porovnaní so západnou Európou [6].
Slovensko je krajinou so stabilne vysokou konzumáciou alkoholu a vo svetovom rebríčku je na 1. mieste v miere kompenzovanej i dekompenzovanej cirhózy pečene (350/100 tis.), na 4. mieste v alkoholom podmienenej mortalite a na 2. mieste v alkoholom podmienenej mortalite na neoplázie (11,8 %) [7]. Vo vekovo-štandardizovanej mortalite na choroby pečene podľa WHO mortalitných databáz je Slovensko na 4. mieste v Európe, avšak v alkoholom podmienenej hepatálnej mortalite sme už na 2. mieste hneď za Maďarskom [8]. Mortalita na rakovinu pečene radí Slovensko k deviatim krajinám východnej Európy, v ktorých viac ako 50 % podiel rakoviny pečene je dôsledkom alkoholu [9]. V počte stratených rokov života následkom rakoviny podmienenej alkoholom sme druhí najhorší vo svete a v počte stratených rokov života následkom alkoholu sme na 5. mieste vo svete [2].
Deklarovaný klesajúci trend konzumácie alkoholu na Slovensku nekoreluje s mierou rastúcej alkoholom podmienenej morbidity a mortality. Alkohol je zodpovedný za 78 % úmrtí na cirhózu u mužov a 62 % úmrtí u žien. V posledných 4 rokoch na Slovensku významne stúpol podiel konzumovaných liehovín (o 1,8 l/osobu) pri klesajúcej konzumácii piva a vína, čo vedie k závažnejšiemu a včaššiemu poškodeniu pečene. V covidovom období vzrástla morbidita i mortalita asociovaná s alkoholom v kontexte zvýšenej konzumácie alkoholu, sociálnej deprivácie a ďalších faktorov, čo dokladajú mnohé štúdie i bežná klinická prax [6,10]. Alkohol vyvoláva viac ako 200 rôznych ochorení a poškodení zdravia, z nich sú na 1. mieste úmyselné a neúmyselné poškodenie (31 %), na 2. psychiatrické ochorenia (25 %), na 3. srdcovocievne choroby a diabetes mellitus, na 4. mieste gastrointestinálne choroby (14 %) a na 5. rakovina (9 %). Z hľadiska alkoholom asociovanej mortality sú na 1. mieste srdcovocievne choroby a diabetes mellitus (33 %), nasledujú neúmyselné a úmyselné poškodenia (26 %), choroby gastrointestinálneho traktu vrátane pečene (16 %), a neoplázie (12,5 %) [2,6]. Po revízii mortality udanej NCZI je alkoholizmus na Slovensku 2. najčastejšou príčinou mortality hneď po kardiovaskulárnych chorobách [4]. Ročná miera mortality na cirhózu a alkoholom podmienené ochorenia (AUD) bola v období 4/2020–4/2021 porovnateľná s mortalitou na covid-19, pričom morbidita na AUD bola dvojnásobná ako na covid-19.
Nárazové pitie aspoň raz týždenne udáva 1/5 Európanov nad 15 rokov, pričom na Slovensku viac ako každý druhý stredoškolák/vysokoškolák (66 %) má skúsenosť s nárazovým pitím a priznáva rizikovú konzumáciu alkoholu [6]. Varovným signálom je stúpajúci trend konzumácie alkoholu u mladých. Priemerná spotreba alkoholu u 15–19-ročných je porovnateľná s priemernou konzumáciou alkoholu dospelých a u 20–24-ročných je takmer dvojnásobná v porovnaní s dospelou populáciou.
Kto je ohrozený?
Najvyššia miera mortality nad 20 % sa týka osôb v produktívnom veku 15–54 rokov. Najčastejšou príčinou mortality u osôb do 45 rokov v rokoch 2018–2020 na Slovensku boli choroby pečene [11–13]. Súvisí to s mierou konzumácie alkoholu mladými a najmä ťažkého epizodického pitia (66 % mužov, 28 % žien) [6]. Súdno-lekárska analýza mortality v dôsledku ťažkej opitosti v regióne severného Slovenska za 10-ročné obdobie zistila stúpajúci trend s takmer 4-násobným vzostupom s najvyššou mortalitou vo vekovej kategórii do 39 rokov [14]. Z hľadiska regionálnych rozdielov zistil AUDIT dotazník na súbore 3 647 univerzitných študentov signifikantne vyššie absolútne riziko u študentov východného Slovenska v porovnaní so stredným Slovenskom (5,6 vs. 3,3 %) [15]. Skóre AUDIT na súbore 4 044 vysokoškolských študentov bolo významne asociované s nepriaznivými skúsenosťami z detstva s významne vyššou asociáciou u žien [16].
Alkohol a hepatocelulárny karcinóm (HCC)
Konzistentne všetky štúdie skúmajúce vzťah strednej konzumácie alkoholu k mortalite na HCC zistili dávkovo dependentnú závislosť konzumácie s rizikom HCC i s mortalitou naň. Metaanalýza 28 štúdií na súbore 4 899 prípadov HCC, resp. 10 859 úmrtí na HCC zistila, že už viac ako 1 pohárik/deň pre ženu, resp. 2 poháriky pre muža sú spojené so zvýšením rizika rakoviny pečene o 42 % a so zvýšením rizika mortality na rakovinu pečene o 17 % s 3,2-krát vyšším rizikom hepatálnej mortality pri ťažkej konzumácii alkoholu [17]. Metaanalýza vzťahu medzi konzumáciou alkoholu a incidenciou rakoviny pečene vychádzajúca zo 4 445 incidentálnych prípadov a 5 550 úmrtí na rakovinu pečene zistila signifikantnú lineárnu asociáciu medzi konzumom alkoholu a rizikom rakoviny pečene. Pri konzumácii 50 g/deň sa riziko zvýšilo o 46 %, pri konzumácii 100 g/deň o 66 % [18]. Metaanalýza 19 štúdií na súbore 5 650 osôb preukázala zvýšené relatívne riziko už pri dávke 10 g alkoholu/deň na vznik rakoviny pečene i na mortalitu na HCC [19]. Signifikantné riziko vzrastalo o 4 % na 10 g alkoholu/deň. Morbidita a mortalita na HCC má v posledných rokoch na SR významne rastúci trend.
Skríningy ochorení pečene vo svete
Vyššie uvedené dôvody sú argumentmi pre zavedenie plošných skríningov pokročilého ochorenia pečene vo všeobecnej populácii. V Európe prebieha od 5/2018 medzinárodný multicentrický skríningový projekt ochorení pečene vo všeobecnej populácii dospelých s využitím TE „LiverScreen“ pod vedením prof. Pere Ginesa a na Slovensku od augusta 2022 skríningový projekt „SIRIUS“, ktorý sa od jesene 2023 stal súčasťou projektu LiverScreen [20,21].
Z vyhodnotených skríningových štúdií prebehlo 5 v Európe a 3 v Ázii. V nich sa zistila 5–7% prevalencia pokročilej fibrózy pri cut-off 8,0 kPa (TE) [22]. Francúzska a holandská štúdia zahrnula do skríningu osoby od 45 rokov so zistenou prevalenciou 7,5; resp. 5,6 % pri hranici 8,0 kPa (TE). Ostatné štúdie skrínovali osoby už od 18–20 rokov. S pokročilou fibrózou boli asociované nasledovné rizikové faktory: diabetes mellitus, obezita, nízky HDL-cholesterol, vysoké triacylglyceroly, prítomnosť metabolického syndrómu, excesívna konzumácia alkoholu a zvýšené hepatálne testy [22]. Štúdia Caballeria et al. preukázala 2-násobnú prevalenciu TE ≥ 8 kPa u osôb, ktoré konzumovali nad 14 (ženy), resp. 21 (muži) pohárikov alkoholu týždenne oproti nekonzumentom [23]. U konzumentov nad 100 pohárikov týždenne bolo riziko pokročilej fibrózy 5-násobné v porovnaní s tými, ktorí konzumovali menej ako 35 pohárikov týždenne [23].
Longitudinálna švédska populačná štúdia zistila 2-násobné riziko mortality a veľmi vysoké riziko hepatálnej mortality u osôb s biopticky potvrdenou alkoholovou chorobou pečene (ALD) v porovnaní s osobami bez ochorenia pečene [24]. Kombinácia alkoholom podmienenej choroby (AUD) s metabolickými faktormi synergicky zvýšila riziko pokročilého ochorenia pečene. U pacientov v primárnej starostlivosti s AUD a/alebo diabetom, a/alebo obezitou bola 8,9% prevalencia zvýšenej elasticity u obéznych osôb, 10,8 % u osôb s diabetom a 36,7 % u pacientov s obezitou, diabetom a AUD [25].
I keď skríning metabolicky asociovanej pokročilej fibrózy by bol dostatočný u rizikových osôb nad 45 rokov, v kontexte vysokej konzumácie alkoholu v SR s dominanciou u adolescentov a v mladšom produktívnom veku považujeme za odôvodnený všeobecný skríning od 18 rokov. Dôvodom je i to, že ak zistíme rizikovú konzumáciu alkoholu, ovplyvnenie v čo najmladšom veku má najvyššiu mieru benefitu z aspektu zlepšenia zdravia pacienta, zmeny návykov a v konečnom dôsledku i sociálno-ekonomického aspektu s poklesom výdavkov na neskoré vysoko nákladové dôsledky hepatálnej choroby.
Skríning alkoholovej choroby pečene (ALD) / AUD (alkoholom podmienených ochorení) v ambulancii gastroenterológa a hepatológa v SR
Cieľom skríningu je identifikovať vysoko rizikovú populáciu. Skríning je možné implementovať do praxe všeobecného praktického lekára, gastroenterológa, internistu, urgentného príjmu i ďalších odborných lekárov. Metódy skríningu zahŕňajú dotazníky, laboratórne (parametre hepatálneho poškodenia a parametre detekcie alkoholu), zobrazovacie metódy (ultrasonografia, elastografia) a neinvazívne indexy fibrózy (NIF) (schéma 1).
Dotazníky
Prvú predskríningovú otázku k nadviazaniu kontaktu s pacientom odporúča NIAAA položiť: Dáte si niekedy pivo, víno alebo iný nápoj s obsahom alkoholu?
Najčastejšie používaným nástrojom na skríning konzumácie alkoholu je 10-položkový AUDIT dotazník, vyvinutý Baborom et al. a v roku 1982 akceptovaný WHO pre dôkazy dobrej senzitivity a špecificity v klinickom hodnotení v rôznych krajinách (tab. 1) [26]. Obsahuje 10 otázok, 1. až 3. otázka hodnotia mieru konzumácie, 4. až 6. otázka hodnotia závislosť, 7. až 10. problémy v dôsledku alkoholu. Jeho vyplnenie trvá obvykle 5 min. Pri získaní bodového sumáru 8–15 bodov je u pacienta zvýšené riziko v dôsledku konzumácie alkoholu s potrebou krátkej rady, pri získaní 16–19 bodov je vysoké riziko s potrebou jednoduchej rady a krátkeho poradenstva v trvaní 5–15 min a pri skóre nad 20 bodov je možná závislosť na alkohole s potrebou špecializovanej liečby u psychiatra, resp. adiktológa (schéma 2). Národný inštitút alkoholového abúzu a závislosti (NIAAA) v USA v zhode s EASL odporúčaniami (2012) odporúčajú pozitívne hodnotiť v zmysle rizikovej konzumácie alkoholu skóre 8 a viac pre mužov do 60 rokov, a u žien a u mužov nad 60 rokov skóre 4 alebo viac [27,28].
V roku 1998 publikovali Bradley a Bush et al. skrátenú 3-otázkovú verziu dotazníka označenú ako AUDIT C, pozostávajúcu z prvých troch otázok dotazníka AUDIT s cieľom zrýchliť skríning AUD [29]. Viaceré štúdie preukázali porovnateľnú efektivitu AUDIT C s AUDIT dotazníkom, i keď bol signifikantne menej dobrý ako celý AUDIT u žien [30]. Štandardný pohár alkoholu amerických autorov s obsahom 14 g alkoholu bol prepočítaný španielskymi autormi na štandardný pohárik alkoholu vo väčšine krajín Európy vrátane Slovenska (10 g čistého alkoholu). AUDIT-C dotazník je hodnotený ako pozitívny pri získaní 4 a viac bodov pre ženu (90,9% senzitivita, 68,4% špecificita), resp. 5 a viac pre muža (92,4% senzitivita, 74,3% špecificita) [30].
Špeciálnou otázkou je tretia otázka, hodnotiaca nárazové pitie (tzv. binge drinking), ktoré sa v novom miléniu stalo obľúbeným faktorom u adolescentov a osôb v produktívnom veku, označovanom tiež ako víkendové pitie. V prípade pozitívnej odpovede podľa EASL/AASLD odporúčaní je potrebné vykonať celý AUDIT test. Skríning nárazového pitia predstavuje 3. otázka AUDIT C: „Ako často si dáte na posedenie (do 2 hod) 60 g alkoholu?“ (t. j. 600 ml vína alebo 180 ml liehoviny či destilátu alebo 1 800 ml piva?). Pozitívna odpoveď, t. j. menej ako raz za mesiac je považovaná za rizikovú konzumáciu. NIAAA uvádza ako prvú skríningovú otázku konzumácie alkoholu vo formulácii: „Koľkokrát ste vypili za posledný rok 70 g alkoholu (muž), resp. 56 g alkoholu (žena) počas 1 dňa?“
AUDIT, ako aj AUDIT-C dotazník sú dnes odporúčanými nástrojmi skríningu ALD/AUD v európskych (EASL) aj v amerických (AASLD) odporúčaniach pre štúdium pečene, ako i v štandardných postupoch komplexného manažmentu pacienta so závislosťou od alkoholu, koncipovanou slovenskou psychiatrickou a adiktologickou spoločnosťou. Ďalšou možnosťou rýchleho skríningu je 4-položkový dotazník CAGE. Pri získaní 2 bodov a viac je indikáciou na cielené psychiatrické vyšetrenie [4].
Najefektívnejším najrýchlejším nástrojom je skríning AUDIT C alebo CAGE (tab. 1, 2). Podľa počtu dosiahnutých bodov pri AUDIT C v prípade rizika je potrebné doplniť celý AUDIT dotazník (10-otázkový). Skríning AUDIT C, resp. AUDIT je možné použiť v ambulanciách praktických lekárov, gastroenterológov, internistov, ako i v prostredí urgentného príjmu.
Štandardná jednotka alkoholu
Objem štandardného nápoja i bežných pohárikov sa líši medzi krajinami. Štandardná jednotka alkoholu (št. j. A., tzv. štandardný pohárik) je definovaný podľa WHO, vo väčšine krajín Európy, na Slovensku alebo v Austrálii obsahom 10 gramov čistého alkoholu, čo predstavuje 285 ml 12° piva alebo 30 ml 40% liehoviny alebo 100 ml 13% vína (obr. 1) [31]. Bežným zvykom slovenských reštaurácií a barov je však podávanie väčších pohárikov ako štandardných, t. j. piva s objemom 500 ml, liehoviny s obsahom 50 ml, vína s objemom 200 ml, čo sú takmer dvojnásobné dávky „európskeho štandardného pohárika“ (št. j. A). Štandardná jednotka alkoholu v USA je definovaná dávkou 14 g alkoholu, a to bolo príčinou redukcie počtu pohárikov (5 a viac) v 3. otázke AUDIT v NIAAA a AASLD odporúčaniach oproti AUDIT dotazníku autorizovanému WHO aj skupinou PHEPA (6 a viac) [31]. V EASL odporúčaniach pre alkoholovú chorobu pečene [28,32] sa prevzal dotazník z NIAAA a AASLD odporúčaní bez uvedenia obsahu štandardnej dávky alkoholu, z čoho vyplýva, že v 3. otázke zostala formulácia 5 a viac pohárikov namiesto 6 a viac pri predpokladanej akceptácii štandardného európskeho pohára v množstve 10 g alkoholu, ako je tomu v detailne rozpracovaných smerniciach pre primárnu zdravotnú starostlivosť vypracovaných pre európsku komisiu skupinou odborníkov [31]. V týchto smerniciach s obsahom štandardného európskeho pohárika (10 g alkoholu) zodpovedá otázka č. 3 dávke 6 a viac pohárikov [31]. V niektorých krajinách je však odlišný obsah štandardného pohárika – napr. v Českej republike je štandardný pohár alkoholu definovaný dávkou 16 g alkoholu, v Rakúsku dávkou 20 g alkoholu, v Británii 8 g alkoholu [33]. „Google“ taktiež neposkytuje správne informácie, keďže častokrát došlo pri prekladoch z českého alebo iných jazykov k doslovným prekladom do slovenčiny, pričom sa nezohľadnili rozdiely v obsahu českého, iných a slovenského štandardného pohárika alkoholu, čo vedie k dezinformáciám o rizikovej dávke alkoholu. Najprecíznejšie vypracované odporúčania pochádzajú z Austrálie, kde je dostupný aj automatický kalkulátor štandardného pohára alkoholu alebo stránka https: //responsibledrinking.eu [34,35].
Laboratórne a zobrazovacie vyšetrenia
Druhým krokom pri zistení rizikovej konzumácie alkoholu je implementácia laboratórnych vyšetrení. Jedná sa o vyšetrenie hepatálnych parametrov (ALT, AST, GMT, bilirubín), stredného objemu erytrocytov (MCV) a trombocytov, príp. i feritínu. U chronických konzumentov alkoholu je typický zvýšený de Rittisov kvocient, t. j. pomer AST: ALT je nad 1,5; zvýšené hodnoty GMT a býva prítomná makrocytóza v dôsledku deficitu kyseliny listovej a vitamínu B12 [6]. Uvedené nepriame markery odrážajú dlhodobejšiu konzumáciu alkoholu. V prípade závažnejšieho poškodenia pečene je i zvýšený bilirubín, často sú zvýšené hodnoty feritínu. Heidelbergská bioptická štúdia na súbore 89 pacientov s ALD zistila až u 60 % pacientov feritín nad 400 µg/l v štádiu F3–F4 (> 8 kP a) a u 40 % v štádiu F0–F2 (< 8 kPa), pričom len 35 % pacientov s F3–F4 a 15 % s F0–F2 má feritín nad 1 000 ng/ml [36]. V prípade dôvodného podozrenia je potrebné vylúčiť hereditárnu hemochromatózu.
Detekciu alkoholu môžeme vykonať vyšetrením karbohydrát-deficientného transferínu (CDT) alebo priamymi markermi metabolizmu alkoholu: fosfatidyletanolu v sére (FtE), etylglukuronidu alebo etylsulfátu v moči alebo vo vlasoch. CDT je dôsledkom alkoholovej inhibície glykozylácie transferínu. Typicky sa vyjadruje ako percento CDT z celkového transferínu a má polčas 2–3 týždne [37]. Jeho využitie je limitované nízkou senzitivitou 25–50 % a falošnou pozitivitou u pacientov s ťažkým ochorením pečene aj pri absencii alkoholu [37]. Avšak po transplantácii pečene poskytuje presnejšie výsledky v dôsledku zlepšenia hepatálnej funkcie. Kombinácia parametrov AST/ALT, GMT, MCV, IgA, CDT zvyšuje diagnostickú presnosť pre ALD so senzitivitou a špecificitou nad 90 % [36].
Minimálne množstvo alkoholu cca 0,1 % sa metabolizuje cestou uridíndifosfoglukuronát-sulfotransferázy s produkciou etylglukuronidu a etylsulfátu, ktoré sa vylučujú močom, ale sú prítomné i v krvi a vlasoch. Etylglukuronid v moči má pomerne vysokú senzitivitu 89 % pri 99% špecificite v detekcii alkoholu [37]. Predĺžený detekčný čas býva pri renálnom zlyhaní. Fosfatidyletanol (FtE) je fosfolipid, ktorý sa tvorí len v prítomnosti alkoholu [38]. Má polčas približne 10–14 dní, ktorý sa môže predĺžiť pri chronickej ťažkej konzumácii alkoholu. Ženy mávajú vyššie hladiny FtE v porovnaní s mužmi pre rovnaké množstvo alkoholu [39]. Z diagnostických markerov alkoholu sú preferovanými etylglukuronid v moči alebo vo vlasoch a fosfatidyletanol v sére, keďže nie sú ovplyvnené hepatálnym ochorením. Môžeme ich využiť v diagnostike ALD/AUD aj v podpore compliance pri liečbe pacienta, v odhalení relapsu alkoholu. Prehľad metód detekcie alkoholu je znázornený v tab. 3.
Zobrazovacie metódy
Ultrasonografia nám pomôže zistiť závažnosť hepatálneho ochorenia – odhalí steatózu, hepatomegaliu, pri závažnom poškodení známky cirhózy – hrboľaté kontúry pečene, splenomegaliu, prípadne ascites, alebo prítomnosť spontánnych portosystémových kolaterál.
Tranzientná elastografia pečene (Fibroscan, TELP) umožňuje určiť a kvantifikovať jednak stupeň steatózy (CAP – controlled attenuation parameter) aj štádium fibrózy meraním elasticity pečene (LSM – liver stiffness measurement) [40]. Alternatívne metódy na určenie štádia fibrózy sú SWE (shear wave elastografia) alebo ARFI (acoustic radiation force impulse), ktoré sú zvyčajne v štandardnej výbave novších typov vyšších tried ultrasonografických prístrojov. MRE (magneticko-rezonančná elastografia) je v našich podmienkach dostupná na jedinom pracovisku na Slovensku.
V prípade, že LSM ≥ 8 kPa, pacient má zvýšené riziko významnej alebo pokročilej fibrózy a je potrebné doplniť patentované sérové testy alebo zvážiť biopsiu pečene v zmysle EASL odporúčaní. LSM < 8–10 kPa vylučuje pokročilú fibrózu. Pokročilá fibróza je pravdepodobná pri LSM ≥ 12–15 kPa so špecificitou 89 % pre 12-kPa hranicu, resp. 92–95 % pre 15-kPa hranicu a svedčí pre kompenzované pokročilé chronické ochorenie pečene (cACLD) [41]. Viaceré štúdie preukázali redukciu tuhosti pečene po 1–4 týždňoch abstinencie alebo redukovaného príjmu alkoholu o 22–25 %, preto sa odporúča v prípade AST alebo GMT > 2× hornej hranice normy zopakovať meranie TELP po týždni abstinencie alebo redukovaného pitia paralelne s vyšetrením ALT, AST a GMT. V našich podmienkach pri dostupnosti TELP postačí 1 meranie po týždni abstinencie, resp. redukovanej konzumácie alkoholu.
Zistenie LSM ≥ 20–25 kPa svedčí s 90% pravdepodobnosťou pre klinicky významnú portálnu hypertenziu, podobne aj trombocytopénia pod 150 G/l a mali by byť nasledované endoskopickým skríningom ezofageálnych varixov alebo exaktným určením závažnosti portálnej hypertenzie meraním hepatovenózneho tlakového gradientu (HVPG) [41].
Neinvazívne indexy fibrózy (NIF)
Neinvazívne indexy fibrózy (NIF) nám slúžia na odhad závažnej alebo pokročilej fibrózy. Na stránke www.hepkalkulacka.sk sú voľne dostupné dve najčastejšie odporúčané indexy fibrózy: Fib-4 a NFS (NAFLD fibrosis skóre). Vstupnými parametrami pre výpočet Fib-4 sú AST, ALT, trombocyty a vek pacienta. Ak Fib-4 je rovné alebo vyššie ako 1,3; je potrebné doplniť tranzientnú elastografiu. Kliknutím na stránku www.hepkalkulacka.sk gastroenterológ získa po zadaní potrebných parametrov výsledok odhadu fibrózy pečene.
Patentované testy
Patentované testy (ELF, FibroMeter, FibroTest) majú vyššiu diagnostickú presnosť ako nepatentované testy s AUROC porovnateľnou alebo blízkou LSM, ale zatiaľ nie je dostatok štúdií na určenie jednoznačnej hranice. Pre vylúčenie pokročilej fibrózy svedčia ELF < 9,8; FibroMeter < 0,45; Fibrotest < 0,48 alebo Fib-4 < 1,3 [41,42]. V prípade diskrepancie medzi TE a NIF sa zdá TE spoľahlivejšou metódou [41].
Nami navrhovaná schéma skríningu rizikovej konzumácie alkoholu, s alkoholom asociovanej choroby pečene a pokročilej fibrózy pečene v kontexte najnovších EASL, AASLD odporúčaní a výsledkov populačných skríningov je na schéme 3. Neoddeliteľnou súčasťou skríningu je na zistenú rizikovú konzumáciu alkoholu nadväzujúca intervencia v zmysle jednoduchej rady pacientovi, príp. krátke poradenstvo v trvaní 5–15 min alebo odporučenie na špecializovanú liečbu adiktológovi/psychiatrovi podľa počtu dosiahnutých bodov v AUDIT dotazníku (schéma 2).
Záver
Alkohol zaťažuje zdravotný systém i celú spoločnosť obrovskými nákladmi spojenými nielen s diagnostikou, ale najmä nákladnou liečbu dôsledkov poškodenia alkoholom, ktoré sa týkajú nielen pečene, pankreasu, kardiovaskulárneho systému, radu psychiatrických, neurologických, nádorových a iných ochorení. Včasný skríning ALD/AUD v ambulanciách gastroenterológov, hepatológov, internistov a všeobecných praktických lekárov môže pomôcť zavčasu odhaliť rizikovú konzumáciu alkoholu a cielene zaradiť radu alebo aj špecializovanú pomoc psychiatra a pomôcť predísť ireverzibilnému poškodeniu, ktoré má nielen dôsledky na zdraví, práceschopnosti, spoločenskom uplatnení ale i závažný celý rad sociálno-ekonomických bremien pre celú spoločnosť. Čím včaššie dostane pacient radu, tým skôr dokáže zmeniť svoje správanie a zmierniť celkové náklady i zdravotné a sociálne dopady. Je cieľom každej rozumnej spoločnosti vynakladať preventívne prostriedky efektívne a racionálne.
Zdroje
1. Belovičová M. Alcoholic Liver Disease as a public health problem. Gromadske Zdorovja. Ukraine Nation’s Health, 2019; 56 (3): 33–34. doi: 10.24144/2077-6594.3.2019.191629.
2. WHO 2021, The Global Health Observatory, data 2016. 2021 [online]. Dostupné z: https: //www.who.int/data/gho/data/indicators/indicator-details/GHO/alcohol-attributable-fractions- (15-) -liver-cirrhosis-deaths.
3. Sheron N, Burra P, Cortez-Pinto H et al. EASL: Hepahealth Project Report 2018; 177 s. Do- stupné z: https: //easl.eu/wp-content/uploads/ 2018/09/EASL-HEPAHEALTH-Report.pdf.
4. Turček M, Kamendy Z, Grohol M et al. Komplexný manažment pacienta so závislosťou od alkoholu. Štandardné postupy MZd SR č. 0146, 2021.
5. Rehm J, Sulkowska U, Manczuk M et al. Alcohol accounts for a high proportion of premature mortality in central and eastern Europe. Int J Epidemiol 2007; 36 (2): 458–467. doi: 10.1093/ije/dyl294.
6. Szántová M, Belovičová M. Alkohol – manuál rizík, skríningu a intervencie. Bardejov 2021.
7. GBD 2017 Cirrhosis Collabolators: The global, regional and national burden of cirrhosis by cause in 195 countries and territories, 1990–2017: a systematic analysis for the Global Burden of Disease Study 2017. Lancet Gastroenterol Hepatol 2020; 5 (3): 245–266. doi: 10.1016/S2468-1253 (19) 30349-8.
8. Hydes T, Gilmore W, Sheron N et al. Treating alcohol-related liver disease from a public health perspective. J Hepatol 2019; 70 (2): 223–236. doi: 10.1016/j.jhep.2018.10.036.
9. Ganne-Carrié N, Nahon P. Hepatocellular carcinoma in the setting of alcohol-related liver disease. J Hepatol 2019; 70 (2): 284–293. doi: 10.1016/j.jhep.2018.10.008.
10. Skladaný L, Koller T, Adamcova-Selcanova S et al. Challenging management of severe chronic disorders in acute pandemic situation: Chronic liver disease under Covid-19 pandemic as the proof-of-principle model to orchestrate the measures in 3PM context. EPMA J 2021; 12 (1): 1–14. doi: 10.1007/s13167-021-00231-8.
11. NCZI: 2018 Zdravotnícka ročenka SR, NCZI, Bratislava. 2020 [online]. Dostupné z: https: //www.nczisk.sk/Documents/rocenky/2018/Zdravotnicka_rocenka_Slovenskej_republiky_2018.pdf.
12. NCZI: 2019 Zdravotnícka ročenka SR, NCZI, Bratislava. 2021 [online]. Dostupné z: https: //www.nczisk.sk/Documents/rocenky/2019/Zdravotnicka_rocenka_Slovenskej_republiky_2019.pdf.
13. NCZI: 2020 Zdravotnícka ročenka SR, NCZI, Bratislava. 2021 [online]. Dostupné z: https: //www.nczisk.sk/aktuality/pages/Zdravotnicka-rocenka-Slovenskej-republiky-2020.aspx.
14. Baška T, Kľučková B, Komáreková L et al. Structure of deaths associated with heavy alcohol use and their contribution to general mortality in Northwest Slovakia. Int J Public Health 2016; 61 (5): 545–551. doi: 10.1007/s00038-015- 0779-3.
15. Liska D, Liptakova E, Barcalova M et al. Difference in alcohol consumption in central and eastern Slovakia during a coronavirus pandemic (COVID-19). Bratisl Lek Listy. 2023; 124 (5): 394–399. doi: 10.4149/BLL_2023_060.
16. Šulejová K, Líška D, Liptáková E et al. Relationship between alcohol consumption and adverse childhood experiences in college students – a cross-sectional study. Front Psychol 2022; 13: 1004651. doi: 10.3389/fpsyg.2022.1004651.
17. Park H, Shin SK, Joo J et al. Systematic review with meta-analysis: low level alcohol consumption and the risk of liver cancer. Gut Liver 2020; 14 (6): 792–807. doi: 10.5009/gnl19163.
18. Turati F, Galeone C, Rota M et al, Alcohol and liver cancer: a systematic review and metaanalysis of prospective studies. Ann Oncol 2014; 25 (8): 1526–1535. doi: 10.1093/annonc/mdu020.
19. World Cancer Research Fund International: CUP: Diet, nutrition, physical activity and liver cancer, 2015. Dostupné z: https: //www.wcrf.org/wp-content/uploads/2021/02/liver-cancer-report.pdf.
20. Graupera I, Thiele M, Ma AM et al. LiverScreen project: study protocol for screening for liver fibrosis in the general population in European countries. BMC Public Health 2022; 22 (1): 1385. doi: 10.1186/s12889-022-13724-6.
21. Skladaný L, Havaj DJ, Adamcova Selčanová S et al. SIRIUS project: sensing probe exploring liver fibrosis in Slovakia. J Hepatol 2023,78 (6): S871.
22. Canivet CM, Boursier J. Screening for Liver Fibrosis in the General Population: Where Do We Stand in 2022? Diagnostics (Basel) 2022; 13 (1): 91. doi: 10.3390/diagnostics13010091.
23. Caballeria L, Pera G, Arteaga I et al. High prevalence of liver fibrosis amongEuropean adults with unknown liver disease: A population-based study. Clin Gastroenterol Hepatol 2018; 16 (7): 1138.e5–1145.e5. doi: 10.1016/j.cgh.2017.12.048.
24. Hagstróm H, Thiele M, Roelstraete B et al. Mortality in biopsy proven alcohol related liver disease: A population based nationwide cohort study of 3453 patiens. Gut 2021; 70 (1): 170–179. doi: 10.1136/gutjnl-2019-320446.
25. Decraecker M, Dutartre D, Hiriart JB et al. Long term prognosis of patients with alcohol-related liver disease or non-alcoholic fatty liver disease according to metabolic syndrome or alcohol use. Liver Int 2022; 42 (2): 350–362. doi: 10.1111/liv.15081.
26. Bush K, Kivlahan DR, Mc Donell MB et al. The AUDIT Alcohol consumption Questions (AUDIT-C). Arch Intern Med 1998; 158 (16): 1789–1795. doi: 10.1001/archinte.158.16.1789.
27. National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism. 2023 [online]. Dostupné z: http: //www.niaaa.nih.gov.
28. Mathurin P, Hadengue A, Battaler R et al. EASL Clinical Practice Guidelines: Management of alcoholic liver disease. J Hepatol 2012; 57 (2): 399–420. doi: 10.1016/j.jhep.2012.04.004.
29. Bradley K A, Bush KR, McDonell MB et al. Screening for problem drinking: comparison of CAGE and AUDIT. Ambulatory Care Quality Improvement Project (ACQUIP). Alcohol Use Disorders Identification Test. J Gen Intern Med 1998; 13 (6): 379–388. doi: 10.1046/j.15 25-1497.1998.00118.x.
30. Gual A, Segura L, Contel M et al. Audit-3 and audit-4: effectiveness of two short forms of the alcohol use disorders identification test. Alcohol Alcohol 2002; 37 (6): 591–596. doi: 10.1093/alcalc/37.6.591.
31. Anderson P, Gual A, Colom J. Alcohol and primary health care. Clinical Guidelines on Identification and Brief Interventions. 2005 [online]. Dostupné z: www.phepa.net.
32. Thursz M and CPG panel. EASL clinical practice guidelines: Management of alcohol-related liver disease. J Hepatol 2018; 69 (1): 154–181. doi: 10.1016/j.jhep.2018.03.018.
33. WHO. Standard drink defined by country. 2018 [online]. Dostupné z: https: //apps.who.int/gho/data/view.main.56470.
34. What is a standard drink of acohol? 2023 [online]. Dostupné z: https: //responsibledrinking.eu/what-is-a-standard-drink-of-alcohol/.
35. What is a standard drink? 2023 [online]. Dostupné z: https: //adf.org.au/insights/what- is-a-standard-drink/.
36. Mueller S, Seitz HK, Rausch V. Non-invasive diagnosis of alcoholic liver disease. World J Gastroenterol 2014; 20 (40): 14626–14641. doi: 10.3748/wjg.v20.i40.14626.
37. Crabb DW, Im GY, Szabo G et al. Diagnosis and Treatment of alcohol-associated liver diseases: 2019 Practice guidance from the American Association for the study of liver diseases. Hepatology 2020; 71 (1): 306–333. doi: 10.1002/hep.30866.
38. Arab JP, Izzy M, Leggio L et al. Management of alcohol use disorder in patients with cirrhosis in the setting of liver transplantation. Nat Rev Gastroenterol Hepatol 2022; 19 (1): 45–59. doi: 10.1038/s41575-021-00527-0.
39. Stewart SH, Law TL, Randall PK et al. Phosphatidyethanol and alcohol consumption in reproductive age women. Alcohol Clin Exp Res 2010; 34 (3): 488–492. doi: 10.1111/j.1530- 0277.2009.01113.x.
40. Faktorová X, Žigrai M, Vyskočil et al. Aktuálne možnosti skríningu steatózy a fibrózy pečene. Lek Obz 2023; 72 (7–8): 292–299.
41. European Association for the Study of the Liver. EASL Clinical Practice Guidelines on non-invasive tests for evaluation of liver disease severity and prognosis – 2021 update. J Hepatol 2021; 75 (3): 659–689. doi: 10.1016/ j.jhep.2021.05.025.
42. Archer AJ, Belfield KJ, Orr JG et al. EASL Clinical Practice Guidelines: non-invasive liver tests for evaluation of liver disease severity and prognosis. Frontline Gastroenterol 2022; 13 (5): 436–439. doi: 10.1136/flgastro-2021-102064.
ORCID autorov
M. Szántová 0000-0003-4287-5481,
Ľ. Skladaný 0000-0001-5171-362.
Štítky
Detská gastroenterológia Gastroenterológia a hepatológia Chirurgia všeobecnáČlánok vyšiel v časopise
Gastroenterologie a hepatologie
2024 Číslo 2
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Fixní kombinace paracetamol/kodein nabízí synergické analgetické účinky
- Kombinace metamizol/paracetamol v léčbě pooperační bolesti u zákroků v rámci jednodenní chirurgie
- Kombinace paracetamolu s kodeinem snižuje pooperační bolest i potřebu záchranné medikace
- Tramadol a paracetamol v tlumení poextrakční bolesti
Najčítanejšie v tomto čísle
- Izoniazidom navodené poškodenie pečene sprevádzané ikterom
- Diagnostika alkoholovej choroby pečene u gastroenterológa
- První zkušenosti s filgotinibem ve vyšší linii léčby u pacientů s ulcerózní kolitidou
- Transplantace jater pro akutní selhání jater