Klinická a experimentální gastroenterologie
Autori:
P. Bánovčin
Pôsobisko autorov:
Interná klinika gastroenterologická JLF UK a UN Martin
Vyšlo v časopise:
Gastroent Hepatol 2024; 78(4): 279
Kategória:
Editorial
Vážené kolegyne, kolegovia, čitatelia Gastroenterológie a hepatológie, vítame vás pri každoročnom prázdninovom čísle venovanom klinickej a experimentálnej gastroenterológii a hepatológii.
S veľkým prispením koeditora čísla, prof. Tomáša Hucla, sa podarilo zostaviť číslo s početnými originálnymi prácami, ako aj prvými skúsenosťami s novými diagnostickými a terapeutickými modalitami v Česku a na Slovensku. Prázdninové číslo sa dotýka prakticky všetkých oblastí gastroenterológie, hepatológie, pankreatológie či digestívnej endoskopie.
V aktuálnom čísle sa autori z IKEM tradične venujú problematike transplantácií pečene. Dr. Hujová predstavuje prvé sľubné skúsenosti použitia bio degradabilných stentov v manažmente stenóz po transplantácii pečene na pracovisku. V ďalšej originálnej práci z rovnakého pracoviska autori vo veľkej retrospektívnej štúdii na 268 pacientoch hodnotili vplyv PNPLA3 a TM6SF2 polymorfizmov na prežívanie pacientov po transplantácii pečene. Pacienti po transplantácii pečene sú ohrození vyšším rizikom vzniku NAFLD, u nich práve skúmané polymorfizmy predstavujú významné genetické riziko ochorenia. Akú úlohu má prítomnosť týchto variant polymorfizmov u darcov a príjemcov, sa dočítate v práci od dr. Míkovej z IKEM.
Ihlová konfokálna mikroendoskopia umožňuje optickú biopsiu v reálnom čase, o potenciáli tejto inovatívnej metódy v diferenciálnej diagnostike cystických lézií pankreasu sa dlhšie diskutuje. Autori z LF UK a FN Hradec Králové v ich príspevku prezentujú vlastné skúsenosti a bohato diskutujú výhody, ako aj limitácie tejto techniky.
Pankreatologickej téme sa tradične venuje prof. Dítě a kolektív autorov z Brna a Ostravy. V prehľadovom príspevku systematicky sumarizuje problematiku exokrínnej pankreatickej nedostatočnosti. Kolektív autorov z iránskeho Shirazu diskutuje v systematickom prehľade riziká vzniku post-ERCP pankreatitídy.
THP-EuREG je medzinárodný Európsky register o liečbe Helicobactera pylori. Z tohto Európskeho registra boli extrahované a analyzované dáta od 645 pacientov zo 14 centier z Českej republiky. Autori ponúkajú komplexnú analýzu efektivity jednotli vých prvolíniových empirických režimov eradikácie H. pylori. Zaujímavé je porovnanie využívaných režimov oproti iným európskym štátom. Nevýhodou je relatívne slabé zapojenie a distribúcia centier z Českej republiky v registri, čím sa získané údaje môžu ovplyvňovať – regionálne rozdiely v tradičných schémach a ATB rezistencii HP. Pritom je nespochybniteľný význam takejto analýzy. Slovenská republika je taktiež súčasťou Európskeho registra, pričom zber údajov do registra je viac ako suboptimálny. Dovoľujem si aj takouto cestu povzbudiť kolegov k aktívnejšiemu prístupu.
Až tri príspevky v prázdninovom čísle sa venujú pažeráku. Riešenie transmurálnych defektov pažeráka vyžaduje proaktívny multiodborový prístup, s obťažnou terapiou s cieľom uzavretia defektu. Katarína Koštálová z ÚVN Praha a kolektív autorov prezentujú vlastné skúsenosti s vákuovou terapiou trans murálnych defektov pažeráka. Vákuová terapia sa v posledných rokoch stala predmetom rastúceho záujmu v digestívnej endoskopii. V súbore 10 analyzovaných pacientov sa vákuová terapia javí ako sľubná efektívna technika (autori dosiahli úplný uzáver defektov u 80 % pacientov). Problematike defektov pažeráka sa venovali aj autori zo Slovenska. Dr. Vojtko a kolektív z UN Martin prezentujú multiodborový prístup riešenia bronchoezofágových fistúl menej známou metódou pomocou inzercie Watanabeho spigotov.
Originálnu prácu priniesli dr. Vážanová et al., ktorí sa venovali vzťahu symp tomatického laryngofaryngeálneho refluxu a mukociliárneho klírensu pomocou analýzy kinematiky respiračných cílií stanovovaného pomocou unikátnej metódy vysokorýchlostnej videomikroskopie. Práca ponúka možnú časť zložitej patofyziologickej skladačky laryngofaryngeálneho refluxu.
Dúfame, že vám toto prázdninové číslo poskytne cenné informácie a inšpirácie vo vašej profesionálnej činnosti. Dovoľte mi v mene zostavovateľov čísla a redakčnej rady poďakovať všetkým autorom príspevkov a vám popriať pekný záver leta.
doc. MUDr. Peter Bánovčin PhD.
koeditor sekcie Klinická a experimentálna gastroenterológia
pbanovcin@gmail.com
Štítky
Detská gastroenterológia Gastroenterológia a hepatológia Chirurgia všeobecnáČlánok vyšiel v časopise
Gastroenterologie a hepatologie
2024 Číslo 4
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Fixní kombinace paracetamol/kodein nabízí synergické analgetické účinky
- Kombinace metamizol/paracetamol v léčbě pooperační bolesti u zákroků v rámci jednodenní chirurgie
- Tramadol a paracetamol v tlumení poextrakční bolesti
- Antidepresivní efekt kombinovaného analgetika tramadolu s paracetamolem
Najčítanejšie v tomto čísle
- Gapulsid® (cinitaprid) – jedinečné prokinetikum indikované pro léčbu horní funkční dyspepsie i gastroezofageálního refluxu
- First-line Helicobacter pylori empirical treatment in the Czech Republic 2019– 2024) – initial insights from the European registry on H. pylori management (Hp-EuReg)
- Exokrinní pankreatická nedostatečnost – klinická praxe roku 2024
- The selection from international journals