Bilaterálna versus unilaterálna implantácia totálnej náhrady kolenného kĺbu – porovnanie klinických a funkčných výsledkov v dvojročnom sledovaní
Bilateral versus unilateral total knee replacement – comparison of clinical and functional results in two-year follow-up
Introduction: Total knee replacement is one of the most common surgical methods in diagnosis of end staged osteoarthritis. In this retrospective analysis, we focus on comparison of functional and clinical outcome in patients undergoing unilateral and bilateral replacement within a single surgical procedure.
Methods: 54 patients (bilateral 19, unilateral 35) underwent total knee replacement in our clinic participated in the current study. The length of hospital stay was monitored in all patients. Assessment of functional results was based on the WOMAC score, KSS 1, KSS2, range of motion and presence of complications in both groups.
Results: Both groups of patients were homogeneous with age, body mass index and sex. The length of hospital stay in the unilateral group was 4.7±1.3 and 5.6±2.0 in the bilateral group. Patients operated on unilaterally achieved flexion of 114.9±9.3 after one year, bilateral group 112.6±8.6, the difference was insignificant. In both groups, there is a significant improvement one year postoperatively at WOMAC, KSS1 and KSS2. Comparing WOMAC, KSS1 and KSS2 between the unilateral and bilateral groups 3, 6, 12 months postoperatively, the differences are insignificant. The revision of implants in two-year follow-up reached 1.5% in unilateral group and 1.4% in bilateral group.
Conclusion: Unilateral and bilateral knee joint endoprosthesis implantation is a successful surgical method in orthopedic practice. With conscious selection of patients, bilateral implantation may be more advantageous alternative, as the patient undergoes one operation and the associated risks.
Keywords:
knee joint – total arthroplasty – bilateral – unilateral – functional results
Autori:
M. Rovňák 1; M. Hrubina 1; P. Šiarnik 2; J. Sýkora 3; M. Melišík 1; L. Nečas 1
Pôsobisko autorov:
Ortopedická klinika Jesseniova lekárska fakulta Univerzity Komenského a Univerzitná nemocnica Martin
1; I. neurologická klinika lekárska fakulta Univerzity Komenského a Univerzitná nemocnica Bratislava
2; Jesseniova lekárska fakulta Univerzity Komenského a Univerzitná nemocnica Martin
3
Vyšlo v časopise:
Rozhl. Chir., 2022, roč. 101, č. 6, s. 278-283.
Kategória:
Původní práce
doi:
https://doi.org/10.33699/PIS.2022.101.6.277–282
Súhrn
Úvod: Totálna náhrada kolenného kĺbu je jednou z najčastejších a najúspešnejších operačných metód v ortopédii u pacientov s diagnózou pokročilej artrózy. V tejto retrospektívnej analýze sa zameriavame na porovnanie funkčných a klinických výsledkov u pacientov podstupujúcich unilaterálnu výmenu a u pacientov s bilaterálnou výmenou v rámci jedného operačného zákroku.
Metódy: Do štúdie bolo zaradených celkovo 54 pacientov (bilaterálna 19, unilaterálna 35), ktorí na našom pracovisku podstúpili totálnu náhradu kolenného kĺbu. U pacientov bola sledovaná dĺžka hospitalizácie. Na objektívne zhodnotenie sme použili štandardizované dotazníky WOMAC a KSS 1, KSS 2, rozsah pohybu v operovanom kolennom kĺbe a výskyt pooperačných komplikácii.
Výsledky: Obe skupiny pacientov boli vekom, body mass index a zastúpením pohlaví pomerne homogénne. Dĺžka hospitalizácie bola v unilaterálnej skupine 4,7±1,3 nesignifikantne kratšia ako v bilaterálnej skupine 5,6±2,0. Pacienti operovaní unilaterálne dosahovali rok po operácii flexiu 114,9±9,3, bilaterálna skupina dosahovala flexiu 112,6±8,6. Tak v unilaterálnej skupine u WOMAC, KSS1 a KSS2, ako aj v bilaterálnej skupine dochádza pri porovnaní s predoperačnými hodnotami k signifikantnému zlepšeniu jeden rok pooperačne. Pri porovnaní výsledkov WOMAC, KSS1 a KSS2 unilaterálnej a bilaterálnej skupiny 3, 6 a 12 mesiacov pooperačne, sú rozdiely hodnôt nesignifikantné. Revidovanosť implantátov v dvojročnom sledovaní dosahovala v unilaterálnej skupine 1,5 % a 1,4 % v bilaterálnej skupine.
Záver: Unilaterálna aj bilaterálna implantácia endoprotézy kolenného kĺbu ako úspešné operačné metódy majú svoje zastúpenie v každodennej ortopedickej praxi. Pri dôslednej indikácii pacientov môže byť bilaterálna implantácia výhodnejšou alternatívou liečby, nakoľko pacient podstupuje len jeden operačný zákrok a riziká s ním spojené.
Klíčová slova:
totálna náhrada – kolenný kĺb – bilaterálny – unilaterálny – funkčné výsledky
ÚVOD
Totálna endoprotéza kolenného kĺbu (TEP) sa stala za posledných 50 rokov jednou z najúspešnejších ortopedických operácii. Stále však ostáva problematikou, ktorej sa venuje zvýšená pozornosť. Jej správna indikácia, výber implantátu, pacienta a správnej operačnej techniky zaručuje dlhodobo dobrý funkčný výsledok. V tejto práci sa zameriavame na porovnanie funkčných a klinických výsledkov u pacientov podstupujúcich totálnu náhradu jedného kolenného kĺbu a u pacientov podstupujúcich náhradu oboch kolenných kĺbov v rámci jedného operačného výkonu. Viaceré ochorenia ako osteoartróza, reumatoidná artritída, alebo hemofília, môžu spôsobovať výraznú deštrukciu kolenného kĺbu. V prípade týchto diagnóz dosahuje prevalencia bilaterálneho poškodenia v populácii až 19 % [1]. Z databázy Švédskeho artroplastického registra tvoria bilaterálne implantácie cca 25 % z celkového počtu totálnych implantácii kolenných kĺbov [2].
Naproti tomu na Slovensku bolo podľa údajov zo Slovenského artroplastického registra (SAR) za rok 2019 vykonaných z 5190 len 152 bilaterálnych primárnych totálnych endoprotéz (TEP) kolenného kĺbu. Z tohto počtu bolo na našej klinike vykonaných z 347 TEP kolenného kĺbu 108 bilaterálnych TEP kolenného kĺbu. Celkový pomer bilaterálnych TEP kolenného kĺbu na Slovenských pracoviskách predstavuje 2,9 %, zatiaľ čo na našom pracovisku dosahuje tento pomer okolo 30 %. Cieľom tejto práce je porovnať súbory pacientov po unilaterálnej a bilaterálnej TEP kolenného kĺbu z nášho pracoviska so zameraním sa na krátkodobé funkčné výsledky, komplikácie a tieto výsledky porovnať s dostupnou odbornou literatúrou.
METÓDY
Cieľom tejto práce je retrospektívna analýza a následne štatistické zhodnotenie súborov pacientov, ktorí za rok 2019 podstúpili unilaterálnu a bilaterálnu TEP kolenného kĺbu s diagnózou primárnej a sekundárnej gonartrózy na Ortopedickej klinike Univerzitnej nemocnice v Martine a Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského (OK UNM a JLFUK). Medzi súbormi unilaterálnej a bilaterálnej implantácie boli porovnávané parametre: dĺžka hospitalizácie a dosiahnutá miera flexie v kolennom kĺbe pred a 12 mesiacov po operácii. Na objektívne hodnotenie pacientov sme použili skóre pomocou štandardizovaného sebahodnotiaceho dotazníka WOMAC (The Western Ontario and McMaster Universities Arthritis Index) [3] a štandardizovaného klinického dotazníka pre hodnotenie artrózy kolenného kĺbu KSS (The Knee Society Score) [4]. Taktiež sme u pacientov sledovali výskyt špecifických komplikácii: problémy s hojením operačnej rany, tromboembolická choroba, neurologické poškodenie, cievne poranenie, nestabilitu, stuhnutosť, hlbokú infekciu kĺbu, periprotetické zlomeniny, hemathros, patelofemorálna dislokácia, tibiofemorálna dislokácia, uvoľnenie implantátu, zlomeniny implantátu, reoperácie, revízie, rehospitalizácie. Do štúdie boli zaradení pacienti operovaní za obdobie od 01. 01. 2019 - 31. 12. 2019 a zhodnotení do 31. 12. 2021, u ktorých bol použitý implantát Physica KR (Lima Corporate, Udine - Taliansko). Jedná sa o, na našom pracovisku štandardne používaný, zadný skrížený väz zachovávajúci CR (cruciate retaining) implantát s fixnou tibiálnou polyetylénovou vložkou, bez patelárnej náhrady. Z celkového počtu operovaných pacientov boli do sledovania zaradení pacienti, ktorí mali kompletne vyplnené WOMAC a KSS dotazníky predoperačne a následne 3, 6 a 12 mesiacov pooperačne. Následne boli zo štúdie vyradení pacienti, ktorí počas sledovania podstúpili, alebo boli zaradení do poradovníka k implantácii TEP iného nosného kĺbu, čo by mohlo ovplyvniť ich pooperačné výsledky. Na základe kritérií bolo z daného počtu implantovaných TEP kolenného kĺbu do sledovania zaradených 35 kolenných kĺbov v unilaterálnom súbore z čoho bolo 29 žien a 6 mužov a 38 kolenných kĺbov (19 pacientov) v bilaterálnom súbore z čoho bolo 11 žien a 8 mužov.
Operačný postup a následný follow-up
Všetci pacienti boli operovaní s diagnózou primárnej, alebo sekundárnej artrózy III. a IV. stupňa podľa Kellegrena a Lawrence [3]. V skupine unilaterálnej implantácie bolo s diagnózou primárnej artrózy zastúpených 86 % pacientov a v skupine bilaterálnej implantácie 95 % pacientov. Pacienti boli indikovaní k TEP po vyčerpaní konzervatívnej liečby a po edukácii. Bol použitý, na našom pracovisku štandardný, mid-vastus operačný prístup s turniketom. Kostné resekcie boli robené pomocou intramedulárneho cielenia femoru, extramedulárneho cielenia tíbie a s použitím techniky vyvažovania mäkkých tkanív pomocou ligament-balancera. Následne bola pomocou cementovej fixácie implantovaná TEP kolenného kĺbu. Pacienti boli pooperačne rehabilitovaní podľa štandardného rehabilitačného protokolu. Unilaterálna skupina podstúpila prvý pooperačný deň pasívne cvičenie pomocou moto- dlahy a následne bola v ten istý deň vertikalizovaná s pomocou barlí. Bilaterálna skupina cvičila prvý pooperačný deň pasívne taktiež na moto-dlahe. Následne boli pacienti v ten istý deň vertikalizovaní pomocou G-aparátu. Druhý pooperačný deň boli už obe sledované skupiny vertikalizované pomocou podpazušných barlí. Pacienti boli následne demitovaní do domáceho ošetrenia pokiaľ zvládli samostatne nácvik chôdze s pomocou podpazušných barlí. Všetci prepustení pacienti potom absolvovali kontrolu u operatéra v intervaloch 3, 6, 12 a 24 mesiacov pooperačne. Na kontrolách 3, 6, 12 mesiacov pooperačne im bolo robené aktuálne RTG a klinické vyšetrenie so zaznamenaním WOMAC a KSS skóre.
U WOMAC skóre, sme hodnotili celkovo dosiahnuté priemerné skóre [4]. Celkové skóre sme hodnotili: 0–100 (0 – najhoršie, 100 – bez ťažkostí). Ďalej sme sledovali Knee Society Score (KSS 1 – klinické skóre a KSS 2 – funkčné skóre) [5]. Klinické skóre KSS1 zohľadňuje objektívne meranie a pacientom udávaný stupeň bolesti. Funkčné skóre KSS2 zohľadňuje pacientom udávanú prejdenú vzdialenosť, chôdzu po schodoch a používanie niektorej opornej pomôcky. Hodnotenie výsledkov je nasledovné: 80–100 – vynikajúce, 70–79 dobré, 60–69 uspokojivé, menej ako 60 slabé. Všetci pacienti zaradení do štúdie boli sledovaní do konca roku 2021.
Štatistická analýza
Dáta boli po kompletizácii analyzované. Na porovnanie kategorických premenných medzi skupinami bol použitý χ2 test, na porovnanie kontinuálnych premenných Studentov t-test. p<0,05 je považované za štatisticky signifikantné.
VÝSLEDKY
Priemerný vek oboch skupín pacientov bol zrovnateľný a bez signifikantného rozdielu (p=0,972). U body mass index (BMI) sme u pacientov taktiež nepozorovali signifikantné rozdiely (p=0,761). Dĺžka hospitalizácie bola v unilaterálnej skupine 4,7±1,3 mierne kratšia ako v bilaterálnej skupine 5,6±2,0, rozdiel v skupinách však nebol signifikantný (p=0,053). Pacienti operovaní unilaterálne dosahovali rok po operácii flexiu operovaného kolena v priemere 114,9±9,3, bilaterálna skupina dosahovala v priemere flexiu 112,6±8,6, pričom tento rozdiel taktiež nebol signifikantný (p=0,972). Ďalej sme v jednotlivých skupinách porovnali na základe dotazníkov WOMAC, KSS1 a KSS2 výsledok z predoperačnej kontroly a kontroly po jednom roku od operácie. Na základe štatistického zhodnotenia pomocou Studentovho t-testu, môžeme konštatovať, že tak ako u unilaterálnej, aj u bilaterálnej skupiny pacientov po TEP kolenného kĺbu dochádza rok od operácie vo všetkých sledovaných dotazníkoch k signifikantnému zlepšeniu subjektívneho a klinického stavu (Tab. 1).
Následne sme sa zamerali na porovnanie výsledkov jednotlivých dotazníkov medzi skupinami, teda unilaterálne a bilaterálne. (Tab. 2) Na základe štatistického zhodnotenia pomocou Studentovho t-testu, tak môžeme konštatovať, že u oboch skupín v sebahodnotiacom dotazníku WOMAC nedochádza k signifikantnému rozdielu pri všetkých vyšetreniach. Porovnanie hodnôt WOMAC predoperačne (Graf 1) a 12 mesiacov pooperačne (Graf 2) uvádzame v grafoch.
U KSS1 klinického skóre oboch skupín dochádza k signifikantnému rozdielu medzi skupinami pri predoperačnom vyšetrení, kde skupina s bilaterálnym postihnutím dosahuje menšie skóre, následne však pri porovnaní 3 mesiace, 6 mesiacov a 12 mesiacov pooperačne sú opäť tieto rozdiely nesignifikantné. Porovnanie hodnôt KSS1 predoperačne (Graf 3) a 12 mesiacov pooperačne (Graf 4) uvádzame v grafoch.
U funkčného skóre KSS2 oboch skupín, nedochádza taktiež k signifikantnému rozdielu pri všetkých vyšetreniach. Porovnanie hodnôt KSS predoperačne (Graf 5) a 12 mesiacov pooperačne (Graf 6) uvádzame v grafoch.
V našom súbore sme v rámci pooperačných komplikácii v unilaterálnej skupine zaznamenali u jedného pacienta embóliu do arteria pulmonalis, u jedného pacienta nekrózu rany a dvaja pacienti podstúpili revíziu pre nestabilitu a pre neskorý infekt. V bilaterálnom súbore podstúpil jeden pacient revíziu pre opakovaný hemarthros. Revidovanosť implantátov v dvojročnom sledovaní tak dosahovala 1,5 versus 1,4 % v prospech bilaterálnej skupiny.
DISKUSIA
Cieľom tejto štúdie bolo porovnať klinické výsledky u pacientov podstupujúcich bilaterálnu a unilaterálnu implantáciu TEP kolenného kĺbu. Obe skupiny pacientov boli vekom, BMI a zastúpením pohlaví zrovnateľné. Taktiež pri predoperačnom hodnotení pomocou dotazníkov takmer nevykazovali signifikantné rozdiely. Jediné predoperačne signifikantne horšie skóre bolo KSS1 u skupiny bilaterálnych implantácii, čo môžeme podmieniť vyššou mierou bolesti a diskomfortu u pacientov s obojstranným postihnutím. Taktiež sme u pacientov nezistili signifikantné rozdiely v dĺžke hospitalizácie, ani v dosiahnutej flexii rok pooperačne. Pacienti oboch skupín dosahovali signifikantné zlepšenie v hodnotení pomocou dotazníkov, či už po unilaterálnej, ako aj po bilaterálnej implantácii. Medzi skupinami však pri porovnaní pooperačných výsledkov nebol signifikantný rozdiel. Jednou z možných výhod bilaterálnej implantácie by mohla byť aj nižšia revidovanosť v závislosti od času medzi operáciami jednotlivých kolien. Pri porovnaní údajov z registrov sa zistilo, že ak bola doba medzi operáciami menej ako rok, prvá operovaná strana mala dlhšiu dobu prežívania ako druhá. Pri viac ako trojročnom rozdiele medzi operáciami bolo prežívanie prvého implantátu signifikantne nižšie [6]. Niektoré štúdie uvádzajú taktiež nižšiu celkovú revidovanosť pri bilaterálnej implantácii v porovnaní s unilaterálnou TEP (1,4 % versus 2,3 %), [7] zatiaľ čo iné štúdie nenachádzajú signifikantný rozdiel [8]. Nezanedbateľným aspektom môže byť aj ekonomická efektivita hovoriaca jednoznačne pre bilaterálnu implantáciu [9). Čo sa týka miery zdravotných komplikácii, niektorými autormi bola publikovaná vyššia miera komplikácii v bilaterálnej skupine [10,11,12,13]. Jednalo sa hlavne o vyššie riziko pľúcnej embólie, kardiálnych komplikácií a mortality u pacientov, ktorí podstúpili bilaterálnu simultánnu implantáciu v porovnaní s jednostrannou či dvojdobou bilaterálnou implantáciou bez vzťahu k predoperačnému skóre ASA (American Society of Anesthesiologists) [14]. Iní autori však udávajú rovnakú mieru komplikácii v oboch skupinách pacientov [15,16,17]. V našom sledovaní sa aj na základe miery komplikácii javí bilaterálna implantácia, ako rovnocenná k unilaterálnej. Neposlednou možnosťou je ako alternatíva k bilaterálnej jednodobej implantácii dvojdobá implantácia TEP kolenných kĺbov hlavne u polymorbídnych a rizikových pacientov s operáciou kontralaterálneho kĺbu do roka od prvej operácie. Doteraz najväčšia meta-analýza hodnotiaca štúdie v rokoch 2001−2020 na celkovej vzorke 257 284 pacientov uvádza, že simultánna implantácia TEP kolenných kĺbov bola spojená s vyšším rizikom tromboembolizmu, 90-dňovej mortality a neurologických komplikácii, ale s nižším rizikom povrchovej a hlbokej infekcie [18].
Za slabiny tejto práce považujeme relatívne vysoký počet pacientov, ktorí nedokončili follow-up a preto sme ich nemohli do štúdie zaradiť, čo si vysvetľujeme novovzniknutou situáciou ohľadom pandémie covid-19. Druhou slabinou je krátka doba sledovania pacientov. Súbory pacientov budeme však naďalej sledovať a plánujeme ich opäť zhodnotiť v strednodobom a dlhodobom horizonte.
ZÁVER
Výsledky našej štúdie umožňujú konštatovať, že obe porovnávané skupiny boli, čo sa týka zloženia pomerne uniformné. U pacientov v oboch skupinách sme dosiahli implantáciou TEP kolenného kĺbu signifikantné zlepšenie subjektívneho aj klinického stavu pri porovnaní predoperačne a 12 mesiacov pooperačne. Dĺžka hospitalizácie a dosiahnutá miera flexie v kolennom kĺbe 12 mesiacov pooperačne boli zrovnateľné u oboch skupín, pričom aj v týchto sledovaných parametroch neboli signifikantné rozdiely. Taktiež v hodnotení dotazníkov WOMAC, KSS1 a KSS2, ako aj v miere komplikácii sme nezaznamenali pooperačne u oboch skupín signifikantné rozdiely. Na našej klinike tak na základe našich zistení považujeme bilaterálnu implantáciu TEP kolenného kĺbu u správne indikovaných pacientov, za bezpečnú metódu s výhodami tak pre pacienta, ako aj pre pracovisko, na ktorom sa vykonáva.
Zoznam skratiek:
ASA – American Society of Anesthesiologists
BMI – body mass index
CR – cruciate retaining
KSS – The Knee Society Score
LF UK a UNB – Lekárska fakulta Univerzity Komenského a Univerzitná nemocnica v Bratislave
OK UNM a JLFUK – Ortopedická klinika Univerzitnej nemocnice v Martine a Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského
SAR – Slovenský artroplastický register
TEP – totálna endoprotéza
WOMAC – The Western Ontario and Mc Master Universities Arthritis Index
Konflikt záujmov
Autori článku vyhlasujú, že nie sú v súvislosti so vznikom tohto článku v konflikte záujmov a že tento článok nebol publikovaný v žiadnom inom časopise, s výnimkou kongresových abstrakt a klinických odporúčaných postupov.
MUDr. Marek Rovňák
Ortopedická klinika JLFUK a UNM
Kollárova 2
03 601 Martin
e-mail: marek.rovnak@uniba.sk
Zdroje
1. Memtsoudis SG, Ma Y, Chiu YL, et al. Bilateral total knee arthroplasty: risk factors for major morbidity and mortality. Anesth Analg. 2011;113:784–790. doi: 10.1213/ANE.0b013e3182282953
2. Robertsson O, Ranstam J. No bias of ignored bilaterality when analysing there vision risk of knee prostheses: analysis of a population based sample of 44,590 patients with 55,298 knee prostheses from the national Swedish Knee Arthroplasty Register. BMC Musculoskelet Disord. 2003;4:1. doi: 10.1186/1471-2474-4-1
3. Bellamy N. WOMAC osteoarthritis index: user guide IX. 2009, Queensland (Australia)
4. Insall JN, Dorr LD, Scott RD, et al. Rationale of the Knee Society clinical rating system. Clin Orthop Relat Res. 1989;248:13–14.
5. Kellgren JH, Lawrence JS. Radiological assessment of osteoarthrosis. Ann Rheum Dis. 1957;16:494–502.
6. Boyerab B, Bordinia B, Caputoa D, et al. Unilateral versus bilateral total knee arthroplasty: A registry study on survival and risk factors. Orthopaedics & Traumatology: Surgery & Research 2019;105(4):627−663. doi.org/10.1016/j. otsr.2019.01.023.
7. Bohm ER, Molodianovitsh K, Dragan A, et al. Out-comes of unilateral and bilateral total knee arthroplasty in 238,373 patients. Acta Orthop. 2016;87:24–30. doi: 10.1080/17453674.2016.1181817.
8. Hooper GJ, Hooper NM, Rothwell AG, et al. Bilateral total joint arthroplasty: the early results from the New Zealand National Joint Registry. J Arthroplasty 2009; 24:1174–1177. doi: 10.1016/j. arth.2008.09.022.
9. Thès A, Molina V, Lambert T, Simultaneous bilateral total knee arthroplasty in severe hemophilia: a retrospective cost-effectiveness analysis. Orthop Traumatol Surg Res. 2015;101:147–50. doi: 10.1016/j.otsr.2014.12.010.
10. Noble J, Goodall JR, Noble DJ. Simultaneous bilateral total knee replacement: a persistent controversy. Knee. 2009;16:420–426. doi: 10.1016/j.knee. 2009.04.009.
11. Barrett J, Baron JA, Losina E, et al. Bilateral total knee replacement: staging and pulmonary embolism. J Bone Joint Surg Am. 2006;88: 2146–2151. doi: 10.2106/ JBJS.E.01323.
12. Oakes DA, Hanssen AD. Bilateral total knee replacement using the same anestheticis not justified by assessment of ther isks. Clin Orthop Relat Res. 2004;428:87–91. doi: 10.1097/01. blo.0000147133.75432.86.
13. Křivánek S, Hrubina M. Chmúrny M, et al. Bilaterálna implantácia TEP kolenného kĺbu – krátkodobé funkčné výsledky, Acta Chir Orthop Traumatol Cech. 2016;83(6):405–410.
14. Limin Liu, Hongtian Liu, Hui Zhang, et al. Bilateral total knee arthroplasty: simultaneous or staged? a systematic review and meta-analysis, Medicine (Baltimore) 2019 May;98(22):e15931. doi: 10.1097/ MD.0000000000015931.
15. Sheth S, Cafri G, Paxton EW, et al. Bilateral simultaneous vs staged total knee arthroplasty: a comparison of complications and mortality, J Arthroplasty 2016 Sep;31(9 Suppl):212−216. doi: 10.1097/ MD.0000000000015931
16. Dhiren Jenny JY, Trojani C, Prudhon JL, et al. Simultaneous bilateral total knee arthroplasty. A multicenter feasibility study. Orthop Traumatol Surg Res. 2013;99(2):191. doi: 10.1016/j. otsr.2012.12.015.
17. Hadley S, Day M, Schwarzkopf R, et al. Simultaneous bilateral total knee arthroplasty (BTKA) as safe as staged BTKA? Am J Orthop. 2017;46(4):E224−E229.
18. Makaram NS, Roberts SB, Macpherson GJ, Simultaneous bilateral total knee arthroplasty is associated with shorter length of stay but increased mortality compared with staged bilateral total knee arthroplasty: A systematic review and meta-analysis, J Arthroplasty 2021, 36(6):2227−2238. doi: 10.1016/j. arth.2021.01.045.
Štítky
Chirurgia všeobecná Ortopédia Urgentná medicínaČlánok vyšiel v časopise
Rozhledy v chirurgii
2022 Číslo 6
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Fixní kombinace paracetamol/kodein nabízí synergické analgetické účinky
- Kombinace metamizol/paracetamol v léčbě pooperační bolesti u zákroků v rámci jednodenní chirurgie
Najčítanejšie v tomto čísle
- Retroperitoneální fibróza – diagnostika a léčba
- Atraumatický akutní kompartment syndrom − kazuistika
- Opožděně diagnostikovaná ruptura bránice po tupém traumatu hrudníku – 2 kazuistiky
- Defenzivní medicína a vliv hrozby soudních sporů na lékaře