Hypoglykemie. Od patofyziologie ke klinické praxi (Z odborné literatury)
Kategorie:
Vychází pouze online
Škrha J. Hypoglykemie. Od patofyziologie ke klinické praxi. Praha: Maxdorf 2013. Počet stran 175. ISBN 978-80-7345-319-0.
Monografia „Hypoglykemie – od patofyziologie ke klinické praxi“ vyšla vo vydavateľstve Maxdorf v roku 2013. Autor publikácie, prof. MUDr. Jan Škrha, DrSc., MBA, je významný český diabetológ medzinárodného významu, ktorý okrem mnohých iných významných postov dlhé roky pracuje ako vedúci Laboratória pre endokrinológiu a metabolizmus na III. internej klinike LF UK v Prahe. Publikácia vychádza z jeho mnohoročných klinických skúseností s hypoglykemickými stavmi a nadväzuje na jeho predchádzajúcu monografiu, pričom rozširuje vedomosti z tejto oblasti za posledných desať rokov. Práve v tomto období došlo k zvýrazneniu významu hypoglykemie ako nového kardiovaskulárneho rizikového faktora, resp. markera nepriaznivého stavu pacienta z hľadiska mortality. Z tohto dôvodu riziko hypoglykemie treba vždy posúdiť pri zahájení intenzifikácie liečby pacienta s diabetes mellitus.
Autor sa venuje veľmi aktuálnej problematike hypoglykemie v 11 kapitolách z viacerých hľadísk. Prvé, teoretické časti, prinášajú najaktuálnejšie fyziologické vedomosti, ktoré sa týkajú prehľadu hormonálne aktívnych buniek Langerhansových ostrovčekov, najmä problému biosyntézy, sekrécie a pôsobenia inzulínu, ako aj fyziologickej regulácie metabolizmu glukózy. Patofyziologická časť sa venuje poruchám regulácie pri hypoglykemii a rozoberá problematiku syndrómu neuvedomenia si hypoglykemie. Veľmi cenné sú klinické časti monografie s podrobným rozborom klinického obrazu a klasifikácie hypoglykemických stavov podľa patogenézy, vzťahu k príjmu jedla a klinického stavu pacienta. Špeciálne klinické kapitoly prinášajú dôležité praktické informácie o hypoglykemii zo zvýšenej spotreby glukózy (exogénne podmienená hypoglykemia – diabetes mellitus, hypoglycaemia factitia, reaktívna hypoglykémia po jedle; hypoglykemia podmienená endogénnou nadprodukciou inzulínu – inzulinóm a nezidioblastóza, kongenitálny hyperinzulinizmus, autoimunitne podmienená hypoglykemia, extrapankreatické neostrovčekovité nádory, defekty oxidácie voľných mastných kyselín) a o hypoglykemických stavoch podmienených zníženou produkciou glukózy (endogénne podmienená hypoglykemia – choroby pečene, enzymopatie, nedostatočnosť obličiek, nedostatok kontraregulačných hormónov; exogénne podmienená hypoglykemia – poruchy výživy, alkohol). V týchto kapitolách sa môžeme okrem iného dočítať o najnovších etiopatogenetických aspektoch, možnostiach špeciálnej diagnostiky a liečby. Najdôležitejšie závery monografie sú zhrnuté v klinických poznámkach pre prax.
Hypoglykemia aj v súčasnosti predstavuje závažný zdravotnícky, sociálny a ekonomický problém a stretáva sa s ňou každý diabetický pacient. Monografia je určená pre každodennú prax nielen diabetológov, ale aj internistov, všeobecných lekárov a ďalších špecialistov, ktorí sa stretávajú s problémom hypoglykemie u svojich pacientov. Kniha je prehľadne a zrozumiteľne napísaná, vhodne dokumentovaná tabuľkami, grafmi a obrázkami a veľmi dobre sa číta. Považujem ju za veľmi hodnotnú publikáciu, potrebnú pre českú a slovenskú odbornú obec.
prof. MUDr. Marián Mokáň, DrSc., FRCP Edin
www.unm.sk
e-mail: mokanma@post.sk
Doručeno do redakce: 11. 6. 2013
Štítky
Diabetológia Endokrinológia Interné lekárstvoČlánok vyšiel v časopise
Vnitřní lékařství
Najčítanejšie tento týždeň- Statiny indukovaná myopatie: Jak na diferenciální diagnostiku?
- Metabolit živočišné stravy produkovaný střevní mikroflórou zvyšuje riziko závažných kardiovaskulárních příhod
- Parazitičtí červi v terapii Crohnovy choroby a dalších zánětlivých autoimunitních onemocnění
- Význam hydratace při hojení ran
Najčítanejšie v tomto čísle
- Diferenciálna diagnóza a liečba hyponatriémie
- Jak ovlivňuje gravidita onemocnění hypofýzy
- Diuretika v monoterapii a v kombinaci s diuretiky a nediuretiky v léčbě hypertenze
- Environmentálny estrogén bisfenol A a jeho účinky na organizmus človeka