Jubileum
Vyšlo v časopise:
Rozhl. Chir., 2016, roč. 95, č. 6, s. 221.
Kategória:
Jubileum
K životnému jubileu profesorky Márie Frankovičovej
Tohto roku sa životného jubilea dožíva prof. MUDr. Mária Frankovičová PhD., významná predstaviteľka slovenskej cievnej chirurgie, vaskulárnej medicíny a tiež prvá profesorka chirurgie na Slovensku.
Po promócii na Lekárskej Fakulte UPJŠ v Košiciach roku 1975 nastúpila na Chirurgickú kliniku LF UPJŠ v Košiciach, pod vedením prof. MUDr. E. Matejíčka, DrSc. Roku 1982 odchádza spolu s profesorom Matejíčkom a ďalšími spolupracovníkmi na I. Chirurgickú kliniku LF UPJŠ do novootvorenej nemocnice na Triede SNP, kde sa venuje všeobecnej chirurgii, ale postupne sa zameriava na cievnu chirurgiu. V roku 1989 bola členkou tímu, ktorý pod vedením prof. Matejíčka prvý krát v Košiciach vykonal transplantáciu obličky. V nasledujúcom roku odchádza na ročnú stáž na Mac Master Univerzitu v Hamiltone v Kanade. Roku 1990 sa na ďalších štrnásť rokov stáva vedúcou 30 lôžkového pododdelenia cievnej chirurgie v rámci I. Chirurgickej kliniky LF UPJŠ a FNsP (prednosta prof. MUDr. Juraj Bober, CSc.) a odbornou asistentkou na LF UPJŠ v Košiciach. V rámci samostatného oddelenia profesorka Frankovičová rozvíja cievnu chirurgiu, venuje sa najmä tepnovo-žilovým spojeniam pre hemodialýzu, arteriálnym rekonštrukciám v liečbe akútnej a chronickej končatinovej ischémie a poraneniam ciev. Okrem klasickej cievnej chirurgie rozvíja v SR s tímom spolupracovníkov mikrochirurgiu, replantačnú a transplantačnú chirurgiu (pod vedením prof. MUDr. Juraja Bobera, CSc.). Zavádza do operatívy všetky rekonštrukčné cievne operácie, vrátane operácie karotíd a brušných aneuryziem. Roku 1998 úspešne habilituje a roku 2002 sa stáva profesorkou chirurgie.
Prelomom v profesionálnom živote profesorky Frankovičovej sa stáva presun cievnej chirurgie z I. chirurgickej kliniky LF UPJŠ do Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb a.s., kde sa v januári 2005 stáva primárkou novovzniknutého oddelenia a musí de facto od základov budovať nové cievno-chirurgické pracovisko, z ktorého sa roku 2007 pod jej vedením stáva Klinika cievnej chirurgie LF UPJŠ a VUSCH a.s. Na klinike pracuje sedem lekárov. Profesorka Frankovičová bola v rokoch 1998 až 2007 hlavnou odborníčkou pre cievnu chirurgiu Košického samosprávneho kraja a v rokoch 2007 až 2009 hlavným odborníkom MZ SR pre cievnu chirurgiu. Absolvovala takmer dvadsať zahraničných stáži (Mayo Clinic, Charing Cross Hospital v Londýne, AKH vo Viedni, Mac Master University v Kanade).
Profesorka Frankovičová je zakladateľkou modernej cievno-chirurgickej školy v Košiciach. Je autorkou viacerých monografií, viac ako sto vedeckých prác v domácich a zahraničných časopisoch a hlavným autorom stovky príspevkov na zahraničných a domácich konferenciách. Vychovala jedenásť doktorandov a momentálne prebieha výchova ďalších piatich. Jej zásluhou získala LF UPJŠ v Košiciach akreditáciu v študijnom programe cievna chirurgia. Je členkou viacerých domácich i zahraničných odborných spoločností a 14 rokov pôsobila ako národný delegát SR v Svetovej chirurgickej spoločnosti. V rokoch 2003 až 2004 bola prorektorom UPJŠ pre vysokoškolské vzdelávanie. Opakovane je členkou Akademického senátu LF UPJŠ a členkou univerzitného Akademického senátu UPJŠ., členkou Vedeckej rady LF UPJŠ v Košiciach a 8 rokov bola členkou Vedeckej rady LF UK v Bratislave. V súčasnosti zastáva i funkciu člena Predstavenstva VÚSCH, a.s.
Práca profesorky Frankovičovej bola ocenená viacerými cenami. Medzi najvýznamnejšie patrí Cena primátora mesta Košice za rozvoj cievnej chirurgie z roku 2004, Krištáľové krídlo za rozvoj medicíny z roku 2011, Cena mesta Košice za mimoriadne zásluhy v oblasti cievnej chirurgie na Slovensku i v zahraničí a za excelentný prínos v rozvoji chirurgickej školy z roku 2013.
Popri tých všetkých úspechoch je pre našu pani profesorku typické, že si vždy nájde čas na každého spolupracovníka. Je si vedomá, že perfektný výkon na operačnej sále dokáže podať len chirurg s čistou hlavou, preto si vždy vypočula, ak niekoho zo spolupracovníkov niečo trápilo a snažila sa nájsť pre neho riešenie.
Za celú generáciu cievnych chirurgov Ti chceme, pani profesorka, poďakovať, za to, čo si pre nás urobila a popriať Ti do ďalších rokov veľa zdravia.
MUDr. V. Sihotský, PhD., MUDr. M. Kubíková, PhD.
a kolektív Kliniky cievnej chirurgie LF UPJŠ a VÚSCH, a. s.
Štítky
Chirurgia všeobecná Ortopédia Urgentná medicínaČlánok vyšiel v časopise
Rozhledy v chirurgii
2016 Číslo 6
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Fixní kombinace paracetamol/kodein nabízí synergické analgetické účinky
- Tramadol a paracetamol v tlumení poextrakční bolesti
Najčítanejšie v tomto čísle
- Laparoskopická resekční rektopexe v léčbě obstrukčního defekačního syndromu
- Cievne plastiky a úpravy ciev u pacientov pri transplantácii obličiek v 10 ročnom sledovaní
- Léčba akutní pooperační bolesti po torakotomii – současné možnosti
- Videothorakoskopické odstranění mediastinálně uloženého adenomu příštítného tělíska při primární hyperparathyreóze