Správná odpověď na kvíz
Vyšlo v časopise:
Gastroent Hepatol 2012; 66(2): 108
Kategorie:
Kvíz
Metastáza malígneho melanómu v tenkom čreve. Malígny melanóm patrí k nádorom, ktoré veľmi často metastázujú do tráviaceho traktu a veľmi často práve do tenkého čreva [1]. Najčastejšie sa jedná o rozsev primárneho nádoru kože, ale primárnym nádorom môže byť aj melanóm retiny, anu alebo subunguálny malígny melanóm. Zriedkavo sa môže jednať aj o primárny malígny melanóm tenkého čreva [2]. Malígny melanóm môže rekurovať aj po desiatkach rokov od stanovenia ochorenia a metastázy do tenkého čreva môžu byť prvým prejavom jeho rekurencie. Metastázy môžu byť solitárne alebo častejšie viacpočetné. Jednotlivé časti tenkého čreva postihujú metastázy melanómu bez zjavnej predilekcie v lokalizácii [3]. Metastázy tvoria slizničné alebo podslizničné masy, alebo bývajú implantované v seróze tenkého čreva. Bender et al pozorovali najčastejšie polypoidnú morfológiu metastáz (63 %), menej často tvorili metastázy masu, ktorá zasahovala celú cirkumferenciu čreva alebo rástli infiltratívne či exoentericky [3]. Metastázy sa môžu manifestovať zjavným alebo skrytým krvácaním vedúcim k chudokrvnosti, obštrukciou čreva, perforáciou čreva alebo nešpecifickými symptómami ako nauzea, vracanie a bolesť. Nie zriedka sú však metastázy asymptomatické. Detegovať je ich možno rádiologicky či už enteroklýzou, počítačovou tomografiou alebo pozitrónovou emisnou tomografiou a endoskopicky najčastejšie kapsulovou endoskopiou tenkého čreva. Ani jedna z dostupných zobrazovacích metód nemá dostatočnú senzitivitu na to, aby bola samostatne postačujúca k vylúčeniu metastáz v tenkom čreve [3,4]. Uvedené vyšetrovacie metódy by preto mali byť vnímané ako komplementárne metódy a mali by sa kombinovať. U pacientov s anamnézou malígneho melanómu a pozitívnym okultným krvácaním do stolice alebo anémiou by mali byť vždy cielene vylúčené aj metastázy v tenkom čreve. Pacienti by mali byť vyšetrení panintestinálnou endoskopiou, ktorá zahŕňa okrem ezofagogastroduodenoskopie a ileokolonoskopie aj kapsulovú endoskopiu tenkého čreva [5]. Dôvodom na nevykonanie panintestinálnej endoskopie môže byť zlý celkový stav pacienta, ktorý by neumožnil vykonanie chirurgickej resekcie metastázy alebo metastáz. Pre histologickú bioptickú diagnostiku metastatického melanómu, ktorý môže pripomínať aj nádory inej histogenézy má imunohistochémia nezastupiteľné miesto. Najsenzitívnejším imunohistochemickým markerom melanocytových lézií ostáva stále dôkaz expresie S-100 proteínu [6]. Medzi ostatné markery melanocytových lézií s relatívne dobrou špecificitou, ale slabšou senzitivitou patria HMB-45, MART-1/Melan-A, tyrozináza, MITF a iné. Resekcia metastáz v tenkom čreve môže pozitívne ovplyvniť inak celkovo nepriaznivú prognózu pacienta [7].
Zdroje
1. Liang KV, Sanderson SO, Nowakowski GS. Metastatic malignant melanoma of the gastrointestinal tract. Mayo Clin Proc 2006; 81(4): 511–516.
2. Kruger S, Noack F, Blochle C, Feller AC. Primary malignant melanoma of the small bowel a case report and review of the literature. Tumori 2005; 91(1): 73–76.
3. Bender GN, Maglinte DD, McLarney JH et al. Malignant melanoma: patterns of metastasis to the small bowel, reliability of imaging studies, and clinical relevance. Am J Gastroenterol 2001; 96(8): 2392–2400.
4. Prakoso E, Fulham M, Thompson JF et al. Capsule endoscopy versus positron emission tomography for detection of small-bowel metastatic melanoma: a pilot study. Gastrointest Endosc 2011; 73(4): 750–756.
5. Albert JG, Fechner M, Fiedler E et al. Algorithm for detection of small-bowel metastasis in malignant melanoma of the skin. Endoscopy 2011; 43(6): 490–498.
6. Bobrovská M, Minariková E, Plank L. Diagnostika malígneho melanómu. Onkológia 2009; 4(3): 144–148.
7. Hao XS, Li Q, Chen H. Small bowel metastases of malignant melanoma: palliative effect of surgical resection. Jpn J Clin Oncol 1999; 29(9): 442–444.
Štítky
Detská gastroenterológia Gastroenterológia a hepatológia Chirurgia všeobecnáČlánok vyšiel v časopise
Gastroenterologie a hepatologie
2012 Číslo 2
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Fixní kombinace paracetamol/kodein nabízí synergické analgetické účinky
- Kombinace metamizol/paracetamol v léčbě pooperační bolesti u zákroků v rámci jednodenní chirurgie
- Kombinace paracetamolu s kodeinem snižuje pooperační bolest i potřebu záchranné medikace
- Tramadol a paracetamol v tlumení poextrakční bolesti
Najčítanejšie v tomto čísle
- Hepatorenálny syndróm u pacientov s akútnou alkoholovou hepatitídou
- Súčasný prístup k anémii u pacientov s nešpecifickými črevnými zápalmi
- Liečba achalázie – súčasný prístup a vlastné skúsenosti
- Prof. Jiří Nevoral on the occasion of his 70th birthday