K 18: Využitie V.A.C. v cievnej chirurgii
Vyšlo v časopise:
Hojení ran 7, č. Supplementum 1: 17-18, 2013
Kategorie:
Abstrakta
Infekcia cievnej rekonštrukcie je závažnou komplikáciou v cievnej chirurgii. Napriek pokrokom v liečbe je spojená s vysokou morbiditou a mortalitou. Jednou z najmodernejších možností liečby je V.A.C. (vacuum assisted closure) metodika.
Indikáciou k V.A.C. liečbe je infekcia cievnej rekonštrukcie Samson II–IV, lymfokutánna fistula, lymfokéla alebo infekcia punkčného miesta po perkutánnej vaskulárnej intervencii. Metóda je vhodná na včasné infekcie, to znamená do 30 dní od operácie. Po revízii operačnej rany a po odstránení nekrotického tkaniva sa aplikuje V.A.C. drenáž hneď, alebo v najbližších dňoch. Používame podtlak maximálne 100 mmHg. Vo výmenách systému sa pokračuje v 2–5 dňových intervaloch, podľa charakteru rany. V prípade odhalenia cievnych anastomóz, alebo v prípade použitia venózneho štepu, je vhodné prekryť cievnu rekonštrukciu myoplastikou a špongiu následne aplikovať na sval. Vo väčšine prípadov je možné v priebehu 10–14 dní ranu sekundárne suturovať. Vhodnejšie ako sutúra v jednej dobe je zmenšovanie rany z okrajov so súčasným zmenšovaním špongie. U pacientov s veľkým defektom je V.A.C. premosťujúcou liečbou pred ďalšou operáciou. Po vyčistení spodiny rany je možné cievnu rekonštrukciu prekryť svalovým alebo omentálnym lalokom.
V prípade lymfatických komplikácií je postup identický, no vzhľadom na lymfatickú sekréciu je nutné používať podtlak do 50 mmHg a pravidelne kontrolovať množstvo odsatej lymfatickej tekutiny.
Najčastejšou komplikáciou je bolesť v mieste aplikácie V.A.C. systému, ktorá zväčša dobre reaguje na zníženie podtlaku a bežné perorálne analgetiká. Najnebezpečnejšou komplikáciou je krvácanie, ktorého incidencia však nie je vyššia ako po iných terapeutických postupoch pri liečbe infekcií cievnych rekonštrukcií.
Krátkodobé výsledky sú dobré, k dlhodobým sa vzhľadom na dobu sledovania v súčasnosti nedá vyjadriť. Vzhľadom na jednoduchý operačný výkon, ktorý len minimálne zaťažuje pacienta, je V.A.C. liečba vhodnou alternatívou radikálnejších postupov. Hlavne u rizikových, polymorbídnych pacientov by mala byť metódou prvej voľby pri riešení a terapii včasných infekcií cievnych rekonštrukcií.
Zdroje
Berger, P., de Bie, D., Moll, F. L., de Borst, G. J. Negative pressure wounds therapy on exposed prosthetic vascular grafts in the groin. J Vasc Surg 56, 3: 714–720, 2012.
Dosluoglu, H. H., Loghmanee, C., Lall, P. et al. Management of early (<30 days) vascular groin infections vacuum-assisted closure alone without muscle flap coverage in a consecutive patient series. J Vasc Surg 51, 5: 1160–1166, 2010.
Swensson, S., Monsen, C., Kölbel, T., Acosta, S. Predictors for outcome after Vacuum Assisted closure therapy of peri-vascular site infections in the groin. Eur J Vasc Endovasc Surg 36, 1: 84–89, 2008.
Štítky
Chirurgia všeobecná Sestra Domáca starostlivosťČlánok vyšiel v časopise
Hojení ran
2013 Číslo Supplementum 1
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Fixní kombinace paracetamol/kodein nabízí synergické analgetické účinky
- Kombinace metamizol/paracetamol v léčbě pooperační bolesti u zákroků v rámci jednodenní chirurgie
- Antidepresivní efekt kombinovaného analgetika tramadolu s paracetamolem
- Kombinace kodein/paracetamol prokázala stejný analgetický účinek jako hydrokodon/paracetamol
Najčítanejšie v tomto čísle
- K 35: Možnosti léčby vlhké gangrény prstů nohy při syndromu diabetické nohy
- K 16: Možnosti lokálního ošetření fasciotomie
- K 30: ReCell Spray–On Skin
- K 10: Doporučený postup v péči o nehojící se ránu – utopie anebo realita budoucnosti?